Organizovaný útok

Datum přidání: Apr 01, 2011 9:7:50 PM

(John Calipari, Head Coach, N. J. Nets, 1988 - 1996

(Přeložil Ing. Šafránek Ivan - Žďár nad Sázavou)

Jako universitní trenér jsem zvolil dosti zvláštní přístup k sestavování her. Hráli jsme jednoduchý útok a pohyb dokud na časovém ukazateli pro střelbu neuběhlo 20 až 25 sekund. Když jsme ničeho nedosáhli, přešli jsme na organizovanou hru. Toto změnilo náš obvyklý přístup. Většina trenérů by začala s organizovanou hrou a pokud by nepřinesla dobrou pozici na střelbu, přešli by na obyčejný pohyb.

Chceme to dělat jinak z několika důvodů :

1. Nutí nás to hlouběji se připravovat.

2. Přechod na organizovanou hru z pohybu dělá hru těžší na rozpoznání a tím i obranu.

3. Potom, co obránci jsou v obraném postoji 20 a více sekund, nejsou tak dychtiví bránit se proti organizované hře.

Naše organizované hry byly vytvořeny pro dosažení snadných košů, nikoli střel z dálky. Organizovanou hru jsme použili kvůli střelbě z dálky pouze, když jsme potřebovali dát trojku. Upravili jsme si hry dle našich potřeb a praktikujeme je ze zvláštních důvodů – využít sílu a talent hráčů. Také jsme přidali dvě nebo tři možnosti volby pro různé hráče. Naše hlavní zbraň může být pro „pátého“ hráče, ale také jsme dali možnost skórovat „dvojce“ nebo „čtyřce“. Organizovaná hra nám také pomohla napadnout soupeřova slabá místa. Nikdy jsme se nemuseli dorozumívat o slabinách soupeře. Máme jednoduchý signál pro hru, která by využila soupeřových nedostatků. Jestliže například soupeřova „pětka“ (pátý hráč) neubránila naši „pětku“ mimo vymezené území, vytvořili jsme hru, kde se naše „pětka“ dostala mimo vymezené území a tak využila soupeřových nedostatků. Další dobrá výhoda naší organizované hry byla, že se míč často nedostával k hráčům, kteří nebyli tak úspěšní v zakončování. Minulý rok jsme hráli 8 – 12 her, které jsme snížili na 6 – 8 her do konce roku. Důvod tohoto byl, že jsme chtěli ostatní naše hry hrát neorganizovaně, pohybem a zónovým útokem. Využili jsme první polovinu sezóny k experimentování s tímto typem her, které by našemu družstvu vyhovovaly. Když uběhl rok, zrušili jsme všechny hry, které neprodukovaly střely, které jsme potřebovali. Doplňující obrázky nabízejí malý výběr ze 151 her znázorněných v mé knize o (half-court) útoku.

Hranice (stack)

2“ staví dolní clonu pro „3“, „4“ a „5“ stojí ve dvojité cloně (stacku) na opačné straně. „3“ potom vybíhá na křídlo. „1“ dribluje k němu, potom se otáčí směrem ke dvojité cloně a přihrává „2“, který se uvolňuje kolem ní. Alternativa : „3“ jde clonit pro „2“, „2“ se uvolňuje k dvojité cloně.

Zeď (Wall)

1“ dribluje k odstupňované dvojité cloně „5“ a „3“, „4“ se uvolňuje napříč na silnou stranu. Po příchodu na křídlo „1“ hledá „4“ v dolním postavení, nebo (v druhém diagramu) „5“ staví společně s „3“ dvojitou clonu, „2“ se uvolňuje na vrchol po dvojité cloně.

Jestřáb (Hawk)

4“ staví dolní clonu pro „2“, který jde na křídlo pro přihrávku od „1“. „1“ pak staví dolní clonu pro „5“, který si vymění místo s „1“ na vrcholu. Hraje se plynule s míčem, přihraným od „2“ na „5“ a na „3“, „2“ a „5“ staví dvojitou clonu pro „4“, který se uvolňuje kolem pro přihrávku od „1“ a střílí.