Driblér č.13/11

Datum přidání: Sep 05, 2011 7:25:25 PM

Vítězství chutná nejvíc, když jsi poznal porážku. Malcolm Forbes

Brian Schofield: Mentální odolnost v basketbale

Na začátku sezony neuškodí si připomenout některé rady pro mentální odolnost, z angličtiny pojem toughness jsem přeci jen přeložil s pomocí více slov – odolnost, houževnatost, tvrdost,agresivita. Obsah může být motivační pro hráče i pro trenéry.

pozn. autora

Pojem odolnost jsem okolo sebe slyšel dost často., v rádiu, v televizi, v tisku, reportéři i trenéři zdůrazňovali „houževnatost“ týmu, díky které zvítězil. Vzbuzuje to ve mně otázku: rozumí opravdu lidé co trenéři a hráči myslí tím, když zdůrazňují odolnost v basketu? Přemýšlel jsem o tom a napsal na toto téma do blogu.

Reakcí, které jsem dostal, bylo ohromující množství. Řada univerzitních trenérů mě volala, aby mi řekli, že si pověsili článek v šatně nebo ho prošli slovo po slovu se svými týmy. Coach Memphisu John Calipari volal, že hráči mají pověšený článek nad svojí postelí. Dostal jsem také požadavek, abych detailně vysvětlil, co vlastně tou odolností myslím. Možná se vysvětlení bude lišit od vašeho očekávání:

Odolnost je něco, čemu jsem se učil dost těžce a něco o čem jsem neměl potuchy, dokud jsem nezačal hrát universitní basketbal. Když jsem hrál na universitě první zápas, myslel jsem, že odolnost je fyzická, založená na tom, kolik jsem schopen rozdat ran a kolik přijmout. Myslel jsem si, že jsem odolný.

Velmi rychle jsem přišel na to, že nejsem odolný, ale časem jsem začal odolnost získávat a rozumět tomu, co tento pojem znamená, ať v NCAA, kampech NBA i jako profesionální hráč v Evropě. Skončil jsem svoji karieru daleko odolnější, než jsem ji začal a mojí jedinou lítostí bylo, že jsem nepoznal pravou odolnost mnohem dříve ve své kariéře.

Odolnost nemá nic do činění s výškou, fyzickou sílou nebo atletičností. Možná pár hráčů se již narodí odolní, ale já věřím, že odolnost je dovednost a je to dovednost, která může být rozvíjena a zlepšována. Kouč z Michigan State Tom Izzo vždy říká: „Hráči hrají, ale odolní hráči vyhrávají“. Má pravdu, tady je několik příkladů odolnosti v basketu:

Stav dobré clony: Nejobtížněji branitelní hráči jsou ti, kteří staví dobré clony. Když stavíš dobré clony, tak zvyšuješ šance pro spoluhráče, aby byli volní a podstatně zvyšuješ svoji šanci, aby ses uvolnil. Dobrá clona často nutí obranu k chybě. Špatná, nepořádně postavená clona je ztrátou času a energie pro všechny. Abys byl odolným hráčem, musíš být clonící/střelec, hráč, který tvrdě cloní a ihned hledá pozici pro zakončování. V Olympijském týmu roku 1984, Bob Knight stavěl Michaelu Jordanovi skvělé clony před jeho zakončováním. Když je to dobré pro Michaela Jordana, jednoho z nejhouževnatějších hráčů vůbec, musí to být vhodné i pro tebe.

Vytvoř si svůj způsob nabíhání: Nejhouževnatější hráči mají velmi agresivní způsob nabíhání. Basketbal je i o klamání. Doveď svého obránce na jednu stranu, pak změň směr a agresivně naběhni. Toto naběhnutí ti umožní dát koš, ale nejen tobě, i tvému spoluhráči. Když nenaběhneš agresivně, nikdo nebude volný. Správné naběhnutí vyžaduje správné přečtení obrany a agresivní náběh vyžaduje velkou živost, dobrou kondici a koncentraci. Stephen Curry je sotva nějakým muskulárním typem, ale je velmi houževnatý, protože je pořád v pohybu, mění rychlost, připravuje si úniky a agresivně nabíhá. A proto se Curry těžce brání

Mluv v obraně: Nejhouževnatější hráči mluví v obraně. Je téměř nemožné mluvit v obraně a přitom sám nebýt ve správném postoji a vidět jak míč, tak svého hráče. Když mluvíš, tak tvoji spoluhráči vědí, že jsi na svém místě a rovněž soupeř ví, že jsi na něj plně připraven.

Dostaň se k míči: Houževnatí hráči jsou v obraně v pohybu, když je v pohybu míč a reagují, když je míč v pohybu, ne když doletí na místo určení. Na silné straně nedovolí snadný náběh k míči-donutí nabíhajícího hráče změnit směr pohybu.

Nenech se odclonit: Asi žádný kouč nemůže dát hráči přesný návod na správnou práci nohou pro překonání postavené clony. Houževnatí hráči mají smysl pro to nenechat se odclonit a dostat přes clonu tak, aby hráč soupeře nemohl dostat míč tam, kam on potřebuje.

Měj ruce nahoře: Znechutit přihrávku je stejně dobré jako zabránit přihrávce. Houževnatí hráči mají ruce nahoře, aby znepříjemnili rozhled, pozměnili směr přihrávky a znejistili přihrávajícího tak, aby spoluhráč v obraně mohl pokrýt svého obránce. Nabíhající hráči z perimetru a pivoti bývají volní jen na určitou krátkou dobu. Zvednuté ruce mohou zapříčinit, že přihrávající tento moment propásne.

Vnímej míč i svého hráče: mnozí obránci raději přidrží svého hráče ze strachu, aby jim neutekl. Houževnatý obránce vidí pořád míč i svého hráče. To je ten rozdíl.

Bojuj i na zemi: V mém prvním zápase na soupeřově hřišti nastala situace, kdy na zemi ležel míč, o kterém jsem se domníval, že jej stačí zvednout a hrát snadno dál. Když jsem se pro něj shýbal, jeden ze soupeřů skočil na podlahu a získal míč. My jsme zaznamenali ztrátu míče. Náš trenér zlostí zesinal, protože jsem nebyl dostatečně bojovný. Od té doby byla moje snaha o vybojování míče naprosto pekelná, aby se toto již nezopakovalo.

První hráč, který skočí na palubovku není ten, který získává míče, které nejsou pod něčí kontrolou.

Používej close out (viz slovník) tak, abys jej kontroloval. Je příliš snadné letět ke střelci a myslet si, že jsi houževnatý obránce. Houževnatý obránce dělá close out kontrolovaně, umí ubránit přímý nájezd a zároveň střelu. Houževnatý hráč má smysl pro bleskový zásah, ale rovněž pro disciplínu udělat tento zásah správným způsobem.

Sprintuj na hřišti: Houževnatí hráči sprintují na palubovce, což zaměstnává obranu a otevírá možnosti pro spoluhráče. Houževnatí hráči sprintují naplno a dávají „lehké koše“, i když na nich nic lehkého není. „Snadných košů“ je těžké dosáhnout. Tito hráči nestřílejí těžké střely, ale pracuji těžce, aby dosáhli lehké střely.

Hraj nadoraz tak, aby tě musel kouč vystřídat: Já jsem opravdu makal na střední škole a na univerzitě. Bral jsem to tak, že si tím zlehčuji vlastní hru. To byl omyl!!! Jednou trenér Bob Knight kritizoval hráče takto: Ty prostě potřebuješ být na hřišti v klídečku! Tak, to jsem přece já, mně blesklo hlavou. Já přece potřebuji trénovat více, abych zvýšil svoji herní kapacitu a ne si ulehčoval hru. Odolní hráči hrají tak na doraz, že trenéři je musí vystřídat, aby si odpočinuli a mohli zpátky na hřiště.

Buď první u svého spoluhráče: Když spoluhráč padne na zem např. po prorážení soupeře, buď první, kdo mu pomůže se zvednout. Když tvůj spoluhráč mine šestku, bud první, kdo je u něj první s povzbuzením. Houževnatí hráči jsou také velkými spoluhráči

Donuť útočníka k prorážení: Odolní hráči hrají ve správném postavení proti míči a jsou ostražití vyběhnout ze slabé strany a dokázat získat prorážení. Odolní hráči rozumí rozdílu mezi tím být na správném místě a být na správném místě s úmyslem někoho zastavit. Někteří hráči říkají: ale vždyť jsem byl na správném místě. Odolní hráči vědí, že se musí dostat na správné místo a mají pro smysl pro naléhavost někoho zastavit.

Nejodolnější hráči nikdy neuhýbají od prorážení: Jsou v basketbalovém postavení: Nejodolnější hráči nejsou těmi, kteří se připravují do pozice, ze které budou teprve připraveni. Tito hráči jsou na obou stranách palubovky ve správném postavení nohou a připraveni k akci. Houževnatí hráči jsou agresory a to agresory ve správném postavení

Dokončuj akci: houževnatí hráči se nenechají pouze zfaulovat, ale dokončí hru. Nekončí akci s tím, že spoluhráč to dohraje. Odolní hráči hrají až do konce hry a pracuji na dokončení každé akce.

Pracuj na své přihrávce: Houževnatí hráči nedovolí, aby jejich přihrávka byla tečována. Tito hráči nadriblují, pivotují, fintují přihrávku a pracují na tom, aby se dostali do správného postavení, kdy jsou pryč od rukou obránce a mohou doručit balon tam, kam potřebují

Přijmi kritiku správným způsobem: Odolní hráči mohou vzít kritiku bez pocitu, že musí odpovídat a hledat výmluvy. Jsou otevřeni tomu chtít se zlepšovat, očekávají výzvy a silná slova.

Ukaž sílu řeči tvého těla: Odolní hráči vyzařují jistotu a důvěryhodnost řečí svého těla. Nevěší svojí hlavu, nereagují negativně na chyby spoluhráčů a neodporují rozhodčím. Odolní hráči odvádí svoji práci a řeč jejich těla promlouvá ke spoluhráčům i protihráčům.

Chyť a vyhodnoť zrakem situaci: Tým, který hraje presing, sází na chybujícího hráče, který přijal míč. Když jsou odolní hráči presováni, tak se velmi razantně uvolní pro míč a řeknou si o něj. Když chytí míč, zrakem zkontrolují postavení obrany, udělají správné herní rozhodnutí a hrají bez ztráty stability. Odolní hráči nedělají pouze to, že chytí míč a driblují. Oni chytí míč a zrakem zkontrolují situaci dříve než začnou hrát.

Nenech se rozdělit: Když hrajete past, houževnatý hráč jde rameno na rameno se spoluhráčem a nedovolí hráči s míčem rozdělit past a získat herní výhodu na jeho stranu.

Používej pokaždé box out. Houževnatí hráči jsou dostatečně disciplinovaní proto, aby pokryli útočníka. Prvně udělají kontakt a pak dojdou pro míč. Houževnatí hráči se takto chovají při každém držení míče, ne jen, když se jim to líbí. Vědí, že obrana není dokončena, dokud nemá tým bezpečně míč v držení.

Vezmi zodpovědnost za své akce: Odolní hráči nehledají výmluvy. Jsou zodpovědni za své akce. Příklad Jamese Johnsona: do konce zápasu je 17 vteřin, soupeř minul 3 bodový pokus a míč se odráží k Johnsonovi. Namísto agresívního sledování míče Johnson čekal na míč, až se k němu dostane. Nikdy se nedostal. Soupeřův střelec doskočil a řekl si o timeout.Tím měl soupeř míč v držení, který nikdy neměl mít. Jít si pro volný míč je houževnatost a Johnson to neukázal. Co se dělo dál? Johnson byl znovu soustředěný, prosmýkl se clonou a získal míč pro vítězný koš. Po zápase, kdy mohl mluvit jen v glorioře vítězství zmínil chybu, která mohla stát jeho tým vítězství.“ To byla moje zodpovědnost – neměl jsem to připustit“ řekl Johnson o chybě. Žádné výmluvy, ale postavení se čelem k odpovědnosti, to je odolnost.

Každý zápas považuj za důležitý: Odolní hráči nekategorizují ani zápasy ani hráče. Vědí, že každá hra je důležitá. Odolní hráči rozumí tomu, že když chtějí finálové zápasy soutěže, musí každý zápas považovat za finálový

Dej si za cíl zlepšovat se každý den: Houževnatí hráči trénují tak, aby se každý den zlepšovali. Vítězství i prohry vnímají obdobně. Jdou příští den na trénink s tím, aby se zlepšovali. Odolní hráči nesnáší prohry, ale nejsou jimi otřeseni. Mají rádi vítězství, ale nikdy nejsou spokojeni. Pro houževnaté hráče, finále nebo trofej není cíl, ale destinace. Cílem je zlepšovat se každý den.

Když jsem hrál, hráči, které jsem nejvíc respektoval, nebyli ti nejvíc talentovaní. Nejvíce jsem respektoval houževnaté hráče. Nepamatuji si nic o hráčích, kteří mluvili o zblokované střele a chovali se kvůli tomu jako blázni. Pamatuji si hráče, proti kterým bylo nejtěžší hrát.

Každý může povídat, ne každý může být houževnatý

Akce: Křídlo na posta

Akce je vhodná pro ...

Video: Rychlý protiútok 2 na 0 č.3

Rychlá protiútok 2 na 0 č.3

Dostal jsem se tam, kde jsem, tvrdou prací. Tam kam jdu ted se dostanu tak, že budu pracovat ještě tvrději. Carlos Boozer, Utah Jazz

Rozhovor s: Káťa Hrabáková

Ahoj Káťo,

Jak se Ti líbí ve Studiu Basketball?

Obchod ma ocaril, je tu vela roztomilých věci, na ktore som nikde este nenatrafila..

Už je z Tebe docela zkušená harcovnice, hrála jsi ve Spartě, Varech,Valosunu, jak to dnes hodnotíš? Která sezona se Ti nejvíc povedla?

To je tazko povedat, v kazdom teame som zastavala inu rolu, ale co sa tyka statistik,tak urcite na Sparte ten jeden rok, kde som vtedy hrala s Luckou Kysilkovou.

Znáš už dost hráček, s kterou se Ti hrálo fakt dobře?

Co sa tyka strednych rozohravaciek,ktore su pre mna jako kridlo velice dolezite,tak to bola urcite Lucka Kysilkova (preto som prave v ten rok mala dobry). Ale hrozne moc sa letos tesim na spolupracu s Hankou Nezdarilovou,ktoru povazujem za super rozohravacku a som zvedava,jako sa mi bude hrat s nou. No a z pivotov sa mi hralo super s holkama ve varech- Lenka Vetrovcova, Magerciakova,Eisnerova.

Začínala Jsi jako křídlo, pak jsi hrála rozehrávačku, což je podstatný rozdíl. Člověk má častěji míč, ale ta zodpovědnost za každou akci…. Jak to vnímáš?

No ja to urcite vnimam tak,ze moje miesto je na kridle,lebo tam sa dostanem k tej mojej typickej hre. Z toho stredu sa do toho nejak neviem dostat a som tam taka nesvoja

Letos Slovanka, máš nějaká přání, jak absolvovat sezonu?

Hlavne sezonu dokoncit bez zranenia a medaila by velice potesila.

Prozradíš, které herní dovednosti jsou pro Tebe nejdůležitější?

Tak to je tazko povedat..:) pre každého to je asi něco ine, niekto uprednostnuje strelbu, niekto zas najezd…ja skor ten najezd teda..

Co říkáš na rozšíření extraligy? V Praze 4 týmy…. A pořád vnímám podvědomě Slovanku taky jako pražský tým, takže 4 a půl?

Ja som za to velice rada- aspoň bude menej cestovania..takze to povazujem rozhodne za kladnu věc. Uvidime,jako sa novacikovia stihnu etablovat v najvyssej sutazi, sama som zvedava.

Káťo, hodně štěstí do nové sezony

Budoucnost už není to co to bývávalo, Yogi Berra

Dril: Přihraj hned

Tento dril pomáhá ...

Video: Rychlý protiútok 2 na 0 č.4 a č.5

Rychlý protiútok 2 na 0 č.4

Rychlý protiútok 2 na 0 č.5

Mineš 100% těch střel, které nevystřelíš

Čti a reaguj: pokračování, pohyb posta

Toto pokračování seriálu Čti a reaguj se věnuje základnímu pohybu posta ..

Někdy má zákaz střelby za 3 body své opodstatnění