Driblér č.16/11

Datum přidání: Oct 20, 2011 5:29:25 PM

Bez komunikace nemáš tým, máš jen skupinu hráčů

Dobří střední rozehrávači – Dave Bollwinkel, skaut Boston Celtics

1. Dostanou svůj tým do útoku

- Používáním skvělého ovládání míče

- Včetně umění ústupového driblingu

2. Umí se vypořádat s presingem

- Vždy vidí hřiště

- Umí svého obránce zmást tak, aby si vytvořil volný prostor pro hru

3. Vědí, kdy a jak přihrávat na posta

4. Zvládají kreativní činnost při nájezdu driblingem

- jak pro posta tak pro hráče na perimetru

- přihrát míč do rukou připravených na střelbu

- připravuje nájezdy při používání clon a vytváří i vlastní střelecké příležitosti

5. Dělají správná rozhodnutí

- znají své spoluhráče

- berou na sebe rozumný risk, zvažuje použití rychlého protiútoku

- vnímá herní situace (čas, skore, držení míče atd)

6. Zabrání otevřenému jumpu

7. Svůj „domácí úkol“ co se týče práce nohou plní včas

- stíhají bránit všechny 3 bodové střely

8. Umí bránit dribling

- jsou schopni celoplošně bránit driblujícího hráče

- umí vytlačit dribling do nájezdu na vlastní polovině

9. Řídí „show“

- rozpoznávají důležitost dobrého vůdcovství

- jsou sebeautorizovanými lídry

Dril : Pohyb hráčů na perimetru

Dril učí různé varianty ...

Když prohraješ, neprohraj s tím i poučení se z prohry

Video: 1 na 1 driblin

1 na 1 driblink

Rozhovor s: Veronika Matějková a Iris Smetanová

Obě jsou především velké basketbalové srdcařky. Určitě je znáte ze streetballových klání, protože jsou jejich hlavní organizátorky. Na hřišti jsou vždy sveřepé a oddané svému týmu.

Ahoj holky, moc vás obě zdravím.

Ahoj Martine, taky Tě zdravíme.

Jste obě zapálené pro basket. Asi nejvíc je to vidět poslední roky na streetballových party. Kolik toho vlastně teď organizujete?

Věnujeme se streetballům pod hlavičkou České streetballové federace (ČSF), což je občanské sdružení. Chceme co nejvíc lidí přilákat k tomuto sportu, proto organizujeme řadu turnajů, z nichž nejvýznamnější postavení má Český pohár ve streetballu. Ten se koná na různých místech České republiky – v letošní sezóně 2011 to byl Děčín, Karlovy Vary a Praha. Z těchto lokálních kol pak nejlepší české týmy postupují do finálového turnaje Českého poháru, který se standardně konal na parkovišti u Centra Černý Most, letos jsme se však „přestěhovali“ k obchodnímu centru do Letňan.

Pražská streetballová liga, to je kapitola sama o sobě. To je dlouhodobá soutěž, která trvá cca 2 měsíce a jejím absolutním vrcholem je finálový den PSL kde jinde, než na Strahově.

Dalším důležitým turnajem je Prague International Streetball Cup, který se letos stal poprvé součástí tzv. Open Series. Tady se na Václavském náměstí setkává ta nejlepší evropská špička.

Pak je to klasicky ještě mistrovství ČR ve smečování aneb Slam Dunk Contest a samozřejmě Den dětí se streetballem.

Jak dopadla letošní Pražská streetballová liga?

Jako vždy jsme si to hrozně moc užily. Jsou to sice probdělé noci a spousta práce, ale tohle je to, co je zkrátka naše „srdcovka“. Rok od roku kvalita a úroveň celé ligy stoupá a letos tomu nebylo jinak. Navíc jsme rády, že stoupá počet holčičích týmů. A chlapi? Máme tady stabilní týmy, které PSLko hrají od prvopočátku, ale naopak se také každý rok potkáváme s novými tvářemi a to je víc než dobře.

Hrát 3 na 3 má i stále rostoucí podporu FIBA. Stane se streetball i olympijským sportem?

Obecně známá prognóza je ta, že streetball by měl být zařazen do programu OH v roce 2016 v Riu de Janeiru. Streetball teď docela hýbe sportovním světem, už se o něm nejedná jenom jako o menšinovém sportu a volnočasové aktivitě. Konalo se a koná několik seminářů, zasedání a schůzí v různých zemích světa, na kterých se projednává, jak streetball protlačit dál a dál. Mluví se docela nahlas a již jsou známy první výsledky dlouholeté práce, takže ano, něco se děje!!!

Vím, že Verča byla dokonce jako trenérka v Turecku na turnaji ve streetballu. Co to bylo za akci a jaké je srovnání našich hráčů se zahraničím?

Tak tahle akcička byla ušitá hodně horkou jehlou. Pozvání bylo na základě spolupráce ČBF a ČSF, ale vše se řešilo hrozně narychlo. Streetballový turnaj byl součástí 1st World Children´s Games 2011 a vše se odehrávalo v turecké Ankaře. Náš tým se na turnaji sice neprosadil, ale vidět to, co se tam odehrávalo, byl naprostý zážitek. Celá organizace turnaje a dětských her vůbec byla naprosto perfektní. A srovnání našich hráčů se zahraničím? Upřímně, v této kategorii (U14) naprosto nesrovnatelné. My jsme tam přijeli s výběrem „z ulice“, zatímco ostatní týmy byly v podstatě reprezentace svých zemí. A tomu pak samozřejmě odpovídala i hráčská kvalita a celkově profesionální přístup.

Osobně hodně fandím účasti aktivních hráčů i hráček na streetballu. Musí zvládnout bez jakékoliv taktiky všechny základní pozice – rozehrávač, křídlo, pivot. Každý se dostane vícekrát k míči než v normálním zápase. Musí se rozhodovat sám, co udělá, s míčem i bez míče. Je to skvělá průprava pro sezonu. Tak doufám, že pro příští rok máte zase velké plány?

Tak určitě. S tím, jak roste popularita streetballu i my chceme, aby naše turnaje byly kvalitnější sezónu od sezóny. V tuto chvíli myslím, že stávající turnaje zůstanou, ba dokonce k nim jistě přibydou nové. Základní mise ale zůstává stejná – bavit se.

A jak vypadá váš osobní basketbalový život?

Teď vypadá víc než skvěle. Po krátkém výpadku se nám podařilo vrátit a pro tuto sezónu jsme se staly součástí prvoligového týmu BC Benešov. Jsme naprosto vděčny za tuhle příležitost a v Benešově nás to moc baví.

V každém případě vám oběma přeju hodně úspěchů. Ještě byste mohly napsat, kde vás případní noví zájemci o street můžou vyhledat, díky

Martine, taky děkujeme. Každopádně, kdo máte chuť zahrát si street nebo se jen tak pobavit na našich turnajích a akcích, mrkněte na naše stránky www.streetball-mania.cz. Taky jsme na facebooku, hledej Streetball-mania.cz…

Každý umí ohřát vodu a koučovat basketbal

Hra: Hand´s off

Hra začíná ....

Střípky legendárního kouče Glenna Wilkese

1. Měl by jsi být více respektován než být oblíben u hráčů. Když pracuješ na tom, abys byl oblíben, směřuješ ke ztrátě respektu. Dávání specifických a přímých instrukcí k získávání respektu pomáhá.

2.Buď vždy upřímný. Pokud budeš slibovat nesplnitelné, ztratíš důvěryhodnost

3. Před zahájením hry jasně definuj roli každého hráče v daný moment. Hráči ocení, když ví, jak na tom jsou

4. Ukaž hráčům, že o ně pečuješ .To znamená, že někdy musíš říci ne.

5, Chovej se férově. Pravidla musí být stejná pro všechny hráče. Nicméně zavádění pravidel se může u jednotlivých hráčů lišit

6. Věnuj se individuálně hráčům. To nejde každý den, ale se 2-3mi můžeš denně pracovat. Ujisti se, že jsi v průběhu týdne pracoval s každým hráčem

7. Najdi způsob, aby Tvoje šatna nebo kabinet byly otevřeny hráčům a aby to oni věděli. Stejně někteří bez vyzvání nepřijdou

8. Dělej korekce pozitivně. Není žádné pravidlo, které Tě nutí zatracovat hráče.

To,co se počítá není nutně velikost psa v boji, ale velikost bojovnosti toho psa

Video: Tlak na míč

Tlak na míč

Čti a reaguj: Zpětný kruh

Dnešní dril, 3 na 0, který najdete výše v newsletteru určitě patří do základů Čti a reaguj, i když ne do dnešní kapitolky. Dnešní téma čti a reaguj de facto je doplňkem minulého tématu.

V dnešní ukázce se snaží hrát aktivně do koše hráč 1 z perimetru.

Když najdeš cestu bez překážek, pravděpodobně nikam nevede

Taky lkáte nad podmínkami, za kterých jste nuceni trénovat?