Driblér č.14/11

Datum přidání: Sep 19, 2011 5:42:17 PM

Vítězové chtějí jednoduše dělat to, co prohrávající nechtějí

Dean Keener: Dovednosti středního rozehrávače

Existuji některé věci,které považuji za zásadní pro hru středního rozehrávače a ty jsou obsahem tohoto článku (bez důležitosti pořadí)

1. Používání hlasu. Jestliže SR (střední rozehrávač) není slyšet, nemůže vést tým. Není dostačující být vůdcem jen proto, že je SR vzorem na hřišti. SR musí být schopen kontrolovat hru a organizovanost svého týmu.

2. Být vzorem. Očekáváme od SR, že jsou lídry na palubovce I mimo ní. Musí mít vůdcovské schopnosti pro vedení týmu. Jeden příklad za všechny: jejich obranný postoj při obraně na hráče s míčem a jejich tlak na míč. Pokud jsou těmi jestřáby, kteří dávají najevo extrémní tlak na míč, je velká pravděpodobnost, že se zbytek týmu přidá.

3. Mít dobrý vztah s trenérem. Říká se,že SR je prodlouženou rukou trenéra na hřišti, takže dobrý vztah mezi trenérem a SR jim umožňuje I dobrou komunikaci mez sebou při zápase.

4. SR není prvním střelcem.To neznamená, že musí být vždy prvním přihrávajícím, ale neměli by to být hráči,kteří jdou do hry jedna na jednoho a kteří tvoří střelecké situace pouze pro sebe.Útok se tak stane pasívním pro ostatní hráče, protože vědí, že jejich šance účastnit se útoku je malá.

5. Vysoké herní IQ/cit pro hru. SR musí rozpoznat speciální situace na hřišti, tempo hry, čas a skore, okamžik kdy atakovat koš, kdy pozdržet hru atd.

6. Vysoký práh kondice. Pokud SR není v kondici a je od něj očekáván výkon v zápase a obzvlášť na konci zápasu, tak když je přestane poslouchat vlastní tělo, tak odejdou I mentálně, takže být v kondici je pro ně velmi důležité.

7. Jednoduché přihrávky. SR by měl dávat jednoduché přihrávky a ne vždy tzv. asistenční.Někdy si SR dovolují ztřeštěné přihrávky, protože vědí, že mají míč k dispozici velkou část hry.Nechte je hrát jednoduše. Není na světě příliš mnoho Steve Nashů, kteří ovládají skvěle asistence.

8. Zakončování. SR má umět zakončovat otevřené střely. Hraje hodně minut, ale typické bývá, že nedostává tuny střeleckých příležitostí, protože je naopak připravuje pro své spoluhráče. Měl by však být schopen zakončit např. při přechodu hřiště, při uvolnění se po přihrávce na pivotmana apod.

9 .Mít spojku (ve smyslu auta). Mám na mysli změnu tempa hry.Nejlepší SR nebývají nejrychlejší, ale mají schopnost používat různé rychlosti v zápasech.

10. Mít motor. I když např. dal SR hodně bodů, přesto musí hrát velmi tvrdě a musí být dychtivý dělat tzv. černou práci. SR musí ovládat celé hřiště, tlačit míč při přechodu hřiště, být hlasitý a hrát s velkou energií.

Tip pro SR: Proti celoplošnému presingu by se neměl nikdy SR přiblížit k boční čáře blíž než jsou 2 metry. Měl by se naučit, že to je tabu. To ho naučí crossover, změnu směru a zústat ve středu hřiště. To je plně funkční i proti zónovému presu.Zmenši SR hřiště o 2 metry a to jej naučí nedostat se ke koncové a postranní čáře.

Je to start, který mnoho lidí zastaví

Dril : Přihrávky

Dril probíhá tak, že...

Video: 2 na 0 č.6

2 na 0 č.6

Vůle zvítězit není tak důležitá jako vůle připravovat se na vítězství

Rozhovor s: Standa Marian,asistent trenéra extraligové Plzně

Ahoj Stando,

1. Plzeň (kromě kultury a piva) je také baštou mužského basketbalu. Daří se zapojit vlastní mladé hráče i do nejvyšší soutěže?

V minulé sezóně tomu tak bylo a přiznám se, že pro mě byl silný okamžik, když hráči, které jsem vedl od minižáků, nastoupili do MNBL. Honomichl odehrál sezónu s průměrem 18 minut a 5 bodů na zápas. Suchý odehrál také přes 10 minut na zápas a blýskl se především v předposledním kole v Kolíně, kde zaznamenal 19 bodů. Láďa Pecka se v průběhu sezóny vypracoval v oporu družstva a v závěru soutěže překročil hranici 10 bodů na zápas. Ale šanci dostal i další mladý hráč Říha z Písku, který v posledním kole MNBL šokoval střeleckou explozí 32 bodů. Jsme rádi, že v tomto plníme úlohu vlajkové lodi západočeského basketbalu a dáváme šanci mladým hráčům nejen z této oblasti okusit nejvyšší soutěž. Od léta navíc s družstvem trénuje i další trojice našich juniorů Luňák, Froněk a Aušprunk, věřím, že i ti by mohli zasáhnout do nějakého zápasu.

2. Nejvyšší soutěž bude hrát tým druhým rokem. Jak se změnilo složení týmu? Na soupisce vypadá tým vyváženě, co se týče mladých a zkušenějších hráčů.

Po minulé sezóně u nás skončil Pavel Novák a Milan Soukup a nahradili je Láďa Tóth, Marek Kozlík a Oldřich Lenhart. Složení týmu je skutečně vyvážené, věřím, že zkušenosti z minulé sezóny nám pomohou k tomu, že budeme letos o něco silnější a snad přijde i více vítězství.

3. Pokud se nemýlím, žádný zahraniční hráč? To je dnes spíše výjimka v nejvyšší soutěži…

Tak bohužel o statut jediného družstva v MNBL bez cizinců jsme přišli příchodem právě Marka Kozlíka, což je slovenský hráč. Naše strategie je ale hrát s minimem cizinců, a když už angažovat některého, tak musí do Týmu zapadnout především lidsky, nejsem si jistý, jestli by toto splnil nějaký americký rozehrávač.

4. Co letní příprava, dostali hráči správně zabrat? Basketbalová kondice je pěkná potvora, vyhrávat rychlostní, skokanské souboje, vytlačování protihráčů, to je docela věda.

Letní příprava probíhala asi jako u většiny družstev MNBL, první tři týdny hráči nabírali hrubou kondici, poté jsme se přesunuli do haly. Samozřejmě součástí letní přípravy byly nejrůznější cvičení na rozvoj a udržování rychlostních a skokanských schopností. S přístupem hráčů k letní přípravě jsme byli velmi spokojeni.

5. Jaké jsou herní priority týmu pro zápasy?

To je otázka spíše pro Dominika Feštra, ale pokud budu mluvit za něj, soustředíme se na základní věci, tedy chceme dobrou obranu, rychlý přechod do útoku, dobrý pohyb hráčů bez míče, vstupovat do každého zápasu s cílem poprat se o vítězství atd.

6. Určitě si klade tým nějaké herní cíle pro letošní sezonu. Jaké jsou?

Popravdě ani nevím, jestli byl nahlas vyřknut nějaký cíl pro letošní sezónu. Určitě chceme hrát dobrý basketbal, udržet se v soutěži a jistě každý z nás bude pošilhávat po předkole play off. Je těžké ale před soutěží odhadovat sílu dvou nově příchozích družstev (Ústí, Chomutov) i dvou slovenských soupeřů. Myslím, že spodní polovina soutěže bude hodně vyrovnaná a bude záležet i na štěstí a síle uvnitř týmu.

Závěrem bych chtěl všem trenérům a hráčům popřát ať se v sezóně 2011/2012 daří.

Tak vlítněte na hřiště s tím správným míčem!!!

Svět je plný lidí s vůlí; některých s vůlí pracovat, těch ostatních s vůlí nechat je pracovat

R. Brown: Jak snížovat ztráty týmu

Tady jsou některé rady, prověřené časem

1. Když je po zápase, zanalyzuj ztráty a dej je do kategorií: tj. kroky, dribling do obrany s výpomocí, špatná přihrávka (speciální kat. o zem), špatné chycení míče, 3 a 5 vteřin, pokusy o hru, kterou nejsou hráči schopni zahrát

2. Velkou výhodou je zachycení zápasu na video, zeditování a přehrání videa hráčům. Označ hráče a typ ztráty.

3. Příšti tréning věnuj ztrátám z posledního zápasu. Častou chybou trenérů bývá příliš dlouhé mluvení o chybách, aniž dají hráčům možnost učit je dělat věci správně. Děláme chybu, když si myslíme, že pokud budeme mluvit 3 minuty chybách hráčů, tak oni změní svojí schopnost dělat správná rozhodnutí. Je to obdobné jako např. s doskoky, když ztratíte zápas kvůli doskokům, jejich drilování v příštích dvou trénincích přinese pozitivní výsledky!!

4. Plánuj tréninky – připrav speciální drily,které zrcadlí konkrétní herní situace ze kterých vznikaly ztráty- tvoji hráči se budou cítit více jisti ve hře co se týče ztrát

5. Pamatuj: eliminace ztrát je proces

Neexistuje kouzelný proutek

Nic se nezlepší pouhým mluvením

Jeden příklad:

Mluvil jsem s trenérem, který hrál se s svým týmem ddom(dribble drive offense motion-viz hry 4-1) a měl v průměru 18 ztrát za zápas. Zeptal jsem se ho: Jakou úroveň mají jeho hráči co se týče dovedností s míčem. Odpověděl: V nejlepším případě průměrnou. Na to jsem mu řekl: proč hraješ útok založený na ball handlingu, přihrávkách a na dělání rozhodnutí? Udělal poté určité úpravy a vyplatilo se mu to: V posledních 3 zápasech měl 11 ztrát na zápas.

Hra: Homerun

Homerun je hra ...

Video: 2 na 0 č.7

2 na 0 č.7

Oběd zadarmo najdeš jen v pastičce na myši

Čti a reaguj – Rychlostní driblink východ –západ (podél perimetru)

Dnešní prezentace Čti a reaguj je poslední za základních pohybů. V příštích vydáních budou trošku sofistikovanější typy pohybů čti a reaguj.

Rychlostní dribling podél perimetru ...

Vůdcovství je dělat správné věci, když nikdo nekouká

Letenský pohár

Paní Jana Šalovská z Děčína mi poslala dokument z 60 let týkající se Letenského poháru v basketbale, který organizoval pan Vladimír Heger, zde jsou ukázky, pokud by měl kdokoliv zájem, pošlu kompletní na mail. Jano díky

Ballhandling je pohodička