Double up

Datum přidání: Oct 22, 2012 9:31:8 PM

v základním postavení 5-0, universálně použitelná hra jak proti osobní, tak proti zónové obraně.

Důvody pro používání této hry:

- Změní tempo hry

- Dá atletickým hráčům možnost více najíždět

- Vytvoří tzv. mismatch (viz slovníček e-basket)

- Je to vhodná hra pro zpomalující útok

- Jde o kontinuální hru

- Soupeři nesnáší bránit tento útok, což dává psychologickou výhodu. Obrana musí být velmi disciplinovaná

- Umožňuje 3bodové střely, když se obrana zatahuje. Když hraje obrana overplay, vytváří tím možnosti pro backdoor

- V případě, že je tým menší než soupeř, tato hra dává útoku výhodu hry z pole 1 na 1.

Zásady hry:

- Hráči jsou rozestavěni nad úrovní čáry prodlouženého trestného hodu

- Driblink je určen pro hru 1na1, nájezd do vymezeného území

- Při každém držení míče hráč fintuje přihrávku

- Míč je přenášen ze strany na stranu

- Hráči jsou v pohybu

- Hráči mají neustále na mysli backdoor

- Neustále vyplňují 5 pozic

- Používají zadní clony

- Používají V –únik k míči, L únik do středu hřiště

Double up proti osobní obraně

Základní rozmístění ukazuje diagram A. Základní 2 pohyby jsou jednak O5 na diagramu A a dalším je sběhnutí O4 na stranu míče. O5 jde jako první a poté se přesouvá na slabou stranu. Po něm jde O4 na roh na silné straně. Na diagramu B, hráč O4 může dostat míč, jde buď ke koši, nebo nahoru nad perimetr. O5 staví zadní clonu pro O2… to může být velmi efektivní ,pokud O4 dostane míč na rohu šestky a poté přihrává na back door O2 pod koš. Jak ukazuje diagram C, tak backdoor je proveden až pod obroučku, poté se útočník vrací a zaplňuje křídelní prostor. Kontinuitu útoku ukazuje diagram D

Speciál:

Podívej se na diagramy E a F pro speciální pohyb v této hře.O5 přihrává na O1,který prodlužuje na O3.Následně po přihrávce O5 namísto proběhnutí staví clonu na O2,který nabíhá pro přihrávku. Pokud dojde k přebrání clony, tak O5 roluje ze clony ke koši. Když O2 nedostane přihrávku,O5 jde zpět nad perimetr, O2 rotuje na slabou stranu a O4 jde nad perimetr na slabé straně. Pokud nemůže O1 přihrát na O3, tak vrací přihrávku zpět na O5 (diagram F) a staví clonu pro O3, který sbíhá ke koši.

Counter:

Zde je jiná varianta nazvaná „Counter“. Je použitelná proti obraně, která přebírá útočníky a vytváří situace tzv. mismatch, tj. velký x malý, viz diagramy G a H. Hráč O3 začíná na vrcholu, pivoti O4 a O5 po stranách nahoře a rozehrávači O1 a O2 níže na křídlech (diagram G). O1 a O2 postaví zadní clony pro pivoty, kteří sbíhají na pozici dolního posta. Pivoti nyní mají jako obránce menší hráče, oba vyběhnou na horní blok proti míči pro přihrávku (diagram H). Mezitím oba rozehrávači (O1 a O2), kteří jsou bránění většími hráči, dělají únik ke koši-backdoor.

Double-up proti zónové obraně

1) Základní postavení je stejné jako při osobní obraně (viz diagram I). O5 může přihrát buď na O1 nebo O2. Míč pak pokračuje na křídlo (tj. O3 nebo O4)

2) Následují dva stejné základní pohyby. O5 dělá V únik na stranu míče a poté jde na opačnou stranu. O4 dělá V-únik na silnou stranu (diagram I). Tato naběhnutí jsou načasována poté, co dostane míč jedno z křídel.

3) Přenesení míče viz diagram J. Pokud nedostanou míč nabíhající hráči, pak jde O4 ven nad vrchol perimetru a dochází k přenesení míče (O3 na O1, O1 na O4, O4 na 02 a O2 na O5) .Toto je dobrá volba, když se obrana hodně zatahuje.

4) Kontinuita: Jakmile dostane O5 míč, tak 04 a O3 nabíhají na stranu míče stejně, jako tomu bylo na diagramu I.

5) Jestliže nabíhající hráči nedostanou míč, tak O3 vybíhá nahoru nad perimetr a znova přenáší míč na opačnou stranu.

Nyní si prohlédni následující diagramy. Celé postavení může být posunuto níže (v závislosti na typu zónové obrany). Celý pohyb útoku je stejný jako v předchozím případě

zdroj www.e-basket.cz