Driblér č.17/11

Datum přidání: Nov 07, 2011 8:26:27 PM

Vždy jsem byl přesvědčen o tom, že porážet průměrné týmy je možné mnoha způsoby. Dobré týmy můžeš porážet jen dobrým, poctivým basketbalem. Můj veškerý zájem o to, co děláme je, jak to bude fungovat proti těm nejlepším týmum- ne tedy ve většině zápasů proti většině týmů,ale v těch nevětších zápasech proti těm nejlepším týmům – Bob Knight

Chris Croft (programový specialista): Situace v posledních vteřinách zápasů

Velmi důležitou součástí každého basketbalového programu jsou situace v posledních vteřinách a to jak obranně, tak útočně. Konec zápasu je velmi podstatnou součástí zápasu. Bez ohledu na vedení, místo zápasu, období sezony, posledních 5 minut může přinést veškeré možné ukončení zápasu. Oba týmy se mohou snažit uchopit otěže zápasu, avšak jeden tým vždy směřuje k prohře. Nicméně, jedna povedená hra může změnit vývoj zápasu a změnit konečný výsledek hry.

Výbornou metodou pro kouče jak zlepšit schopnost jeho týmu dohrávat situace které nastávají ke konci zápasu je věnovat část tréninku tomuto segmentu. Je to zároveň skvělý způsob, jak končit poslední minuty tréninku- možnými koncovkami budoucích zápasů.

Je několik způsobů, jak to může být cvičeno. Například jeden trenér si vezme odpovědnost za první tým a druhý trenér za druhou pětku. Nebo si hlavní kouč ponechá možnost pozorovat a určí asistenty aby si rozebrali týmy. Je to jeden ze způsobů jak i trenéři se zocelují na herních situacích a rovněž mohou experimentovat s různými strategiemi.

Za další je dobré mít několik časových formátů a strategií. Na příklad, jeden tým vede 70-65 a do konce je 2,10 minuty. Je vhodné mít i rozhodčího. Proces je dobré mít komplexní, takže týmy mají stanoven počet timeoutů, hráči mohou mít určen počet osobních chyb, nebo hvězda týmu může být vyfaulována .Hra může začít na půlce, na vlastní koncové čáře, vhazováním z boku atd. Množství těchto situací vystavuje tým mnohým situacím, které mohou nastat v nadcházející rozhodující fázi zápasu.

Za třetí, je to skvělý způsob jak udržet napěti až do konce tréninku .Trenéři i hráči se budou těšit na konec tréninku na šanci utkat se v zápasově simulovaném hávu. Rovněž mohou být stanoveny tresty za prohru, aby si zapamatovali, že prohrát není legrace. Tresty by však měly být stanoveny velmi rozumně.

Za čtvrté, trénování těchto momentů dodá Tvému týmu větší sebedůvěru v situacích v posledních okamžicích zápasů. Hráči přijmou za své tyto situace, které mohou rozhodnout o výsledku zápasu .Rovněž větší sebedůvěru znamená tato příprava pro případné prodlužování. Také to umožňuje trenérovi vrátit se k této situaci na dalším tréninku poté co ve hře tato situace nastane .Některé strategie trenéra nebo hry mohou být hráči sehrány na konci zápasu, i když už trenér žádný timeout nemá nebo si ho nechce vzít.

Za páté, bude se naplňovat to, o čem tréninky opravdu jsou a to je příprava týmu na to být schopen úspěšně absolvovat zápasy. Hráči lépe rozeznají a lépe porozumí tomu, co trenér zdůrazňuje na tréninku a jak to může být týmu prospěšné při zápasech. Umožňuje to hrát zápasy ,které nekončí porážkou nebo úplným fiaskem. Když určitý herní segment není hrán podle představ, pak už stačí jen rychlý výklad toho, co může vést k lepšímu provedení v zápasech.

A konečně, hráči i trenéři se cítí daleko jistěji v situacích, které nastávají v posledních chvílích zápasů, což může mnohdy vést k vítězství v zápase. Bez ohledu na výsledek nadcházejícího zápasu, hráči a trenéři budou vědět, že jsou připraveni na situace na konci zápasu a že pro to udělali to nejlepší, co mohli.

Ganon Baker: Dril 1na1

Hráč 2 s míčem je ....

Video: Přihrávka o zem s fintou

Přihrávky o zem....

Milovat vítězství je snadné, ale milovat bitvy vyžaduje odolnost

Otázky a odpovědi: Randy Brown - Explozivita

Otázka:

V trénincích trénujeme mnoho úniků a clonění, ale při hře se neumíme dostat do otevřených střel. Přitom máme chytré hráče, kteří jsou dobrými střelci. Jaká je tvá rada pro to, abychom měli více otevřených střel?

Odpověď:

Věřím, že s pomocí určitých specifických drilů budete moci trvale dostávat nejlepší střelce do otevřených střel.

Jedna oblast, která zasluhuje pozornost je explozivita, která je nutná mimo tradiční atletické dovednosti v basketu. Rychlost, fyzická síla, výskok jsou v basketu nejvíce aplikovány. Jak však může pomoci explozivita? Já jsem na hřišti zaznamenal průměrné i podprůměrné atlety, kteří na hřišti excelovali. To mělo dva důvody, jednak vysoké basketbalové IQ a jednak schopnost explosivity v určitý moment a na určitém místě na palubovce.

Používání explosivních pohybů v určitých konkrétních situacích a na určitých místech dělají hráče těžko branitelným. Je tedy zapotřebí pracovat na explosivitě, která umožní snadnější vytváření střeleckých příležitostí.Uvádím 5 oblastí, kde je explosivita velmi důležitá:

1. Dribling v prostoru – rád uvádím jako příklad hráčům i koučům atletický deficit Steve Kerra na Universitě v Arizoně a v NBA. Steve prožil velkou hráčskou karieru a vyhrál tituly s Chicago Bulls a se San Antonio Spurs. Kerr je perfektním příkladem jak používat chytré a explozivní pohyby proti nejlepším hráčům na světě. Čelil skvělým rozehrávačům a vedl si při tom skvěle. Když vedl míč proti obrannému nátlaku, pracoval přitom s explozivníi rychlostí. Nebyla to absolutní rychlost, ale kombinací různých rychlostí. Steve mně dokázal, že kterýkoliv hráč může uspět při driblingu v prostoru, když využívá explosivnosti v pohybu.

2.Uvolnění se pro míč – to je nejzákladnější dovednost nutná pro útok v basketbalu. Když se neumí hráč uvolnit, nemůže hrát! Kombinace chytrých, ve správných úhlech vedených a explosivních uvolnění umožní oddělit se od obrany a dovolí tu správnou přihrávku. Tato dovednost musí být zdokonalována bez používání clon a je dobrým fundamentem, který by všichni mladí hráči měli získat. Tato explosivita přichází v momentě změny směru. Když si hráč vede svého obránce do šestky, odráží se svoji vnitřní nohou od palubovky a exploduje v jiném úhlu pohybu na křídlo pro volnou přihrávku. Ihned po chycení míče je nutné trojí ohrožení koše. To co se zdá být elementární součástí hry je dovednost, kterou musí všichni hráči získat.

3.Doskok – oproti průměrnému názoru fanoušků, doskok je umění, které vyžaduje mnohem víc než výskok. Faktory , které je nutné zvažovat jsou hledání pozice, těžiště, připravenost k výskoku používání obou rukou. Explosivita umožňuje menším a méně atletickým hráčům dostat ze hry o doskok vyšší a více talentované hráče. Hráč musí umět ve správném načasování explodovat s oběma rukama pro míč. Sledoval jsem mnoho hráčů v zápasech při doskoku na všech úrovních – tento článek je odpovědí na tuto realitu.

4. Udržení driblujícího hráče před sebou – nejtěžší věcí v obraně je udržet míč stále před sebou. Když má protihráč míč, úkolem obránce je udržet hráče, resp. nenechat se obejít driblingem. Pokud toto nastane, je celá obrana v ohrožení a musí následovat mnoho obranných úprav. Obyčejně to končí ve prospěch útoku, který je buď faulován nebo zakončí košem. Používání správného a explosivního kroku umožňuje hráči bránit míč velmi úspěšně. Klíčem je pohyb, kde jedna noha je na zemi a druhá je dynamicky posunuta s pomocí nohy na zemi. Pokud je tento pohyb prováděn ve směru driblingu, útočící hráč neuspěje.

5. Používání clon pro uvolnění se k míči - když útočník ví, že na něj bude postavena clona, jeho pohyb může být něco mezi chůzí a klusem. Zpomalení obránce je nutné pro uvolnění se přes clonu .Klíčem je používání explosivního naběhnutí v momentě odclonění (když je rameno na rameno útočníka s clonícím hráčem). Když hráč exploduje, musí být nízko, rovný a ruce připravené přijmout míč. Pohyb rukou je oním momentem, který znamená úspěch při uvolnění se přes clonu. Když je pohyb proveden správně, je povětšině útočník úspěšný

Hrát basket správně je mnohem víc, než jenom hrát tvrdě nebo být velmi soutěživým. Umění exploze v daných momentech na hřišti je velmi důležitým aspektem hry. Použij těchto pět explosivních rad abys pomohl svým hráčům být více efektivními a těžce branitelnými na palubovce!!!

Hra: Aut od postranní čáry "Čtyřka"

Všichni hráči ...

Nemůžu změnit směr větru, ale můžu upravit svoji plavbu tak, abych vždy dojel do cíle

Allan Stein: Malé věci způsobují velké rozdíly

Přestože můj oficiálni titul je silový a kondiční trenér, jsem hodně angažován v chlapeckém basketbalovém programu v Montrose,Rockville, odkud v posledních 6 letech vzešli 2 hráči NBA (Linas Kleiza – Denver Nuggets a Kevin Durant- Oklahoma City Thunder). Pracuji s týmem po celý rok, účastním se mnoha tréninků, sedím na lavičce ( v kravatě a saku) každý zápas.Jsem součástí meetingů s hráči a buďte si jisti,že znám puls našich trenérů i hráčů v každý okamžik.Montrose je mezinárodně uznávaný program, takže vím z prví ruky co je pro úspěšný program nutné.Určitě neumím zargumentovat, jak pomůže mít velmi talentované hráče, naučil jsem se, že jsou to malé věci, které dělají velké rozdíly. Jsou to malé věci, které z průměrného týmu dělají dobrý tým, z dobrého týmu velký tým a z velkého týmu šampiony!!!

Mám to nejvyšší uznání pro basketbalové kouče a měl jsem dostatek štěstí, že jsem pracoval s těmi nejlepšími na světě na všech úrovních, od střední školy až po NBA. Uvádím tady sumář pár maličkostí, které jsem po této cestě posbíral. Jestli jsi trenér, měl by ses zeptat sám sebe na těchto 18 otázek. Ale věz, že jsem si jistý tím, že na tyto otázky znáš odpovědi, ale znají je také tví asistenti a hráči? Jsi si jistý, že jsi efektivně komunikoval tyto zprávy?

1. Má Tvůj tým i jiné cíle,než vyhrát mistrovsví? Jaké to jsou cíle?

2. Znají asistenti a hráči svoje role v týmu?

3. Znají asistenti a hráči Tvůj názor na jejich přednosti a zápory?

4. Vědí Tvojí hráčico znamená pojem dobrá střelba? Definoval jsi tento pojem? Závisí na skóre a času?

5. Připravují se všichni na trénink se stejnou mentalitou s kterou se připravují na zápas? Připravujete se na zápas s nejslabším soupeřem se stejnou intenzitou jako na zápas s tím nejlepším?

6. Věříš tomu, že v daný den Tě může porazit kterýkoliv tým? Mezi řádky je tedy otázka: opravdu věříš ,že můžete porazit kohokoliv?

7. Spí Tvoji hráči 8 hodin každou noc? Nikdy nedosáhnou na svůj potenciál, pokud nebudou odpočinuti. Víš ,že studie dokazují, že dobře se vyspat 2 noci před zápasem je stejně důležité jako noc před zápasem?

8. Jedí Tvoji hráči snídani každý den? Není možné, aby hráči dali 100% do tréninku, pokud je jejich výkon založen na páře.

9. Jedí hráči správnou stravu před zápasem? Některé studie ukazují, že konzumace lehkého jídla ( s obsahem uhlohydrátů a proteinu) 3-4 hodiny před zápasem je ideální. Vědí to Tvoji hráči?

10. Pijí Tvojí hráči dostatek vody? Jejich výkon může podstatněji klesnout již s menší dehydratací. Ujisti se, že je dostatek vody na trénincích i zápasech.

11. Požaduješ na hráčích, aby nosili ochranu kotníku resp. aby sikotník tejpovali?

12. Bereš svoje hráče na trénink o 15 minut dříve, aby procvičili střelbu a některá individuální cvičení s míčem? Zůstávají hráči po tréninku pro dodatečnou střelbu a šestky?

13. Jsi V průběhu tréninku tím, kdo dává energii? Je Tvůj entusiasmus nakažlivý pro všechny zúčastněné?

14. Umíš poznat ,kdo z hráčů dělá ty malé věci a odměníš ho? Vědí Tvoji hráči, že získávat prorážení, vrhat se za nekontrolovaným míčem, děkovat spoluhráči za skvělou přihrávku je stejně důležité jako dát koš?

15. Zahřeje se a strečuje Tvůj tým řádně před každým zápasem i tréninkem? Tvůj tým by měl mít standardizované zahřátí se před každým tréninkem i zápasem. Posiluje je to ve vědomí, že jsou připraveni na zápas.

16. Pokračuje Tvůj tým ve posilování v průběhu celé sezony? Síla je atributem, který má tendenci rychle klesat. V průběhu tří týdnů začnou hráči ztrácet sílu, pokud přestanou posilovat

17. Umíš svůj tým motivovat, aby hrál „tvrdě“ (myšleno naplno, na doraz)? Jsi si tím jistý?

18. Pečuješ o všechny hráče stejně? Měl bys se chovat k hráčům fair, ale ne stejně. Každý hráč je jiný a vyžaduje individuální přístup

Pokud nemůžeš odpověděd ano na tyto otázky, neděláš vše co můžeš, aby tvůj tým dosáhl svého potenciálu. Musíš dělat ty malé věci každý den, abys získal velký rozdíl! Úspěch vždy vypadá jednoduše pro ty, kteří nebyli u toho, když

se ten úspěch vytvářel.

Video: Přihrávky s 2 míči

Přihravky s 2 ...

Negativismus je v zásadě lenost. Vezme to hodně těžké práce, aby člověk zůstal pozitivním, ale pozitivita se vždy vyplatí

Čti a reaguj – Zadní clona (základní cvičení)

Se cvičením clon je ...

Tak zatím jsou Indiana Pacers bez NBA