Driblér č.15/11

Datum přidání: Oct 02, 2011 6:19:27 PM

Nejsou to trenéři, kteří rozhodují, kdo bude hrát, ale jsou to hráči a to svojí výkonností a snahou na trénincích a v zápasech Bobby Knight

Coach McNeil - Jak hrát naplno a bojovat o každý míč

1. Trenér je jediným ,kdo určuje ,kdy je při tréninkové hře faul. Trenér tím nastavuje měřítko pro hru. I když je důležité hrát bez faulů, je stejně důležité učit hrát hráče i když jsou faulováni, hrát fyzicky a agresivně .Je také důležité aby se hráči nesoustředili na rozhodčí

2. Nehraje se na auty. Když se míč dostane za čáru, hra přesto pokračuje bez přerušení.Hráči se pak soustředí na všechny míče, které např. nejsou pod kontrolou a snaží se získat do svého držení .Hráči tak jdou neustále za míčem. Jsou 2 argumenty, které jsou proti tomuto principu trenování- jednak že děti se zraní- za 2O let jsem to nezažil ani jednou a jednak nebudou vědět, kde jsou čáry- pochopitelně tento princip se nepoužívá vždy, ale občas.

3. Každý dril a hru udělej soutěžní.Všechny soutěže jsou na čas nebo na skóre. Pro ty ,kteří prohrají, jsou stanoveny odměny – pro ty, kteří se příliš nesnažili, tak tvrdší, pro ty, kteří prohráli, ale velmi bojovali, tak něco lehčího.

4. Používej pravidlo, že každý dril nebo hra se dohrává dokud obrana nezíská míč, tj. i když útok dá koš, tak pokud si doskočí míč, může hrát útok znovu.

5. Používejte přesilovkové situace 3na3, 4na5, 5na6.To vytváří extra tlak na početně oslabený tým na koncentraci a hru v plné intenzitě pro kompenzaci početní nevýhody. Rovněž to vytváří tlak na tým v početní převaze, protože od něj se očekává vítězství. Týmům v početní nevýhodě je možné dát nějaký bodový náskok na počátku hry nebo drilu.

6. Používejte poklop na koš- protože nastává mnohem více soubojů o míč, skórování je možné stanovit na počet střel, nebo zabránění střel apod.

7. Za útočný doskok dávejte extra body. Pokud hrajete např. na 1 koš, dejte extra 2 body za útočný doskok. Ten je o vůli a tvrdé práci a musí být odměněn!!!!

8. Odměňte extra body kdykoliv tým vybojuje míč na podlaze ve skrumáži ,nebo např.díky prorážení.

9. Oblečte jednomu z Vašich hráčů trikot jiné barvy. Když tento hráč dosáhne určeného cíle, např. útočného doskoku, dejte za to jeho týmu extra body.Bránící tým se tak musí velmi soustředit na obraný doskok, na hráče v triku a bude pociťovat tlak při obraném doskoku

10. Používejte nástroj „příští koš vyhrává zápas“, i když jeden tým má náskok více bodů. Tým, který vedl, bude vědět, že na něm bylo spácháno bezpráví a bude se snažit dokázat, že nechtějí prohrát a druhý tým rozpozná svoji šanci na vítězství a souboj bude velmi tvrdý.

11. Používejte scénáře, kdy je při hře stanoveno skóre a čas. Příklad- modří vedou 65-62 a je 1,30 min do konce. Červení vyhazují míč pod košem modrých. Hráči jsou pak velmi soustředěni na průběh hry.

Dril box out

Obránci a útočníci stojí dle diagramu ...

Video: Uvolňování na perimetru

Uvolňování na perimetru

Po koncertě přijde žena za houslistou Fritzem Kreislerem a přesvědčuje ho: Dala bych celý svůj život za to, abych hrála tak krásně jako Vy!! Kreisler odpověděl: Právě to jsem udělal

Rozhovor s: Martin Petrovický, trenér žen Trutnova, asistent trenéra reprezentace žen

1. Martine máte už za sebou řadu let v ženské extralize i v řadě reprezentačních týmů. Když by jste se na sebe mohl kouknout zpět do svých začátků, jakého trenéra byst viděl dnešníma očima?

Já nemyslím že moc jiného. Samozřejmě jsem byl bez zkušeností, ale zase se člověk tolik nebál vyzkoušet spoustu nových věcí, které si už teď nedovolí. V úplném začátku mojí trenérské kariéry jsem trénoval Kompresory, kde jsme s holkama vytvořili skvělou partu a i když se nám nepodařilo postoupit do 1. ligy žen, zažili jsme spoustu skvělých společných zážitků, stejně jako v mojí první a druhé ligové sezóně v Libochovicích.

2. Co považujete za největší osobní úspěch v basketu?

Tak jednoznačně stříbrná medaile z MS 2010 v České republice. Tento úspěch se už bude hodně těžko překonávat. Kdykoliv si na to vzpomenu, na tu atmosféru v týmu i kolem něj, na všechny ty věci, co jsme prožili, pořád mám z toho husí kůži. To je zážitek co se nedá vyprávět, ten se musí zažít!

3. Měl jste možnost konfrontovat řadu reprezentačních týmů na MS,ME, na universiádě atd. Který herní styl Vám byl nejbližší a proč?

Já mám rád jednoduchý basketbal s agresivní obranou, rychlým přechodem do útoku a co nejjednodušší hrou v postupném útoku s maximálním využitím hry 1-1. Ale pozor. Čím jednodušeji to vypadá, tím to je větší dřina! A to předvádí v ženském pojetí dokonale na světě jen jeden tým – USA. V mužském musím po letošním ME složit absolutorium družstvu Španělska, na jehož hru, plnou rychlosti a agresivity jak v obraně, tak i v útoku bylo radost pohledět. Už se moc těším, až na sebe narazí právě Španělé proti USA na nadcházejících Olympijských hrách v Londýně. Bude to určitě skvělá podívaná.

4. Máme v těchto letech skvělý reprezentační tým žen. Jak bude náročné udržet do budoucnosti dnešní přední pozice, v celosvětovém žebříčku FIBA jsme za USA, Ruskem a Austrálií na 4.místě!

Jsme hrozně malá země. Lubor Blažek nám na ME v Polsku říkal, že po porážce o 3. místo s Francií za ním přišel trenér američanek Geno Auriemma, který se byl v Polsku podívat a říkal mu: vy jste těď smutní , ale to vůbec nemusíte. Co byste chtěli, taková malá zemička proti takovým gigantům jako je Rusko, Francie a další. Můžete být na sebe pyšní. Tak jsme na nás pyšní! Ale zároveň víme, že udržet se na takovéto úrovni delší dobu bude velice, velice těžké. Přesto se o to budeme všichni ze všech sil snažit!

5. Jaký herní projev můžeme v letošní extralize čekat od Vašich holek? Určitě je víc adeptů na medaile, asi chcete vrátit alespoň bronz do Trutnova?

Snažím se o takový herní projev našeho družstva, jako jsem tu psal. Jednoduchý, agresivní basketbal. Jasně. Adeptů na medaili je hodně. My ale uděláme maximum pro to, abychom jí vrátili naším skvělým fanouškům do Trutnova!

6. Řeknete nám 3 zásady, které jsou nejdůležitější pro úspěch?

Mám 4. Disciplína, důvěra, konkurence a motivace. Na těchto základech se snažíme vybudovat stabilní pyramidu našeho týmu.

Tak ať platí i letos pro soupeřky „tady je Krakonošovo“ !!

Čím víc se potíš na tréninku tím méně krvácíš při zápase

10 klíčů k tomu, jak hrát bez míče

Učíme své hráče správně jak hrát 90% hry (bez míče), nebo strávíme 90% tréninku tím, že je učíme to, čím tráví 10% hry?

1. Po přihrávce běž velmi agresivně do prostoru, nezůstávej stát.

2. Nenechávej své oči na míči.To je častá chyba mladých hráčů

3. Uvolni spoluhráče buď dobrou clonou nebo správným spacingem

4. Nabíhej velmi agresivně do volných míst na hřišti

5. Vytvoř svýma rukama okno při každém náběhu k míči, do kterého očekávej přihrávku

6. Správná práce nohou- náběh na posta, uvolňování se, používání clon

7. Pro správná nabíhání se uč měnit rychlost a směr pohybu

8. Buď těžko branitelný- buď nečitelný v pohybu a v nabíhání

9. Buď v neustálem pohybu – stav clony a využívej clony

10. Dokaž svoji hodnotu pro tým hrou bez míče.Doskok,clonění,spacing,uvolňování se,komunikace, to vše můžeš dělat efektivně bez míče v rukách

Aut od postranní čáry Karel

1 postaví clonu ...

Intelligym

V basketu to není o tom,kdo běží rychleji nebo skáče výš, ale o tom,kdo dělá lepší rozhodnutí a méně chyb. Toto je poprvé v životě,kdy vidím nástroj,který může zvyšovat herní inteligenci hráčů. Basketbaový Intelligym je revoluční!!!

Slova Hubieho Browna, trenéra síně slávy NBA si můžete ověřit ve Studiu Basketball,kde je Intelligym všem k dispozici

Video: Dribling, kombinace váhavého pohybu, klamavého driblingu a obrátky

Dribling, kombinace váhavého pohybu, klamavého driblingu a obrátky

Nesmím komentovat tak příšerné rozhodování – tak odpověděl Jim Finks Generalní manažer New Orleans, když se ho ptali na co myslí o rozhodčích

Čti a reaguj

Silový dribbling Východ-západ (po perimetru)

Když hráč neumí přihrávat, tak se míč přestane pohybovat. Když neumí hráč střílet, tak bude pořád volný a když neumí driblovat tak bude pod tlakem obrany – Pete Carril

Když náhodou nevíte kudy kam,napište na kontakt@e-basket.cz