Driblér č.6/12

Datum přidání: May 12, 2012 8:41:37 PM

Myslíš, že trénovat je moc těžké? Zkus prohry

Lee Taft, basketbalová rychlost

Čím to je, že jsou někteří basketbaloví hráči rychlejší než ostatní? Tak to je snadná otázka?! Přece díky genům!

Je to však jediný důvod proto aby hráč měl explosivní první rychlý krok? Myslím, že vůbec ne.

Unikátní součástí toho být rychlým v basketbale je to, co má co do činění s časováním, fintováním, pozicí těla a pozicí miče. Mnohdy, kdy hráč vypadá jako velmi rychlý, tak je to pouze důsledkem toho, že je skvělý v časování a fintování. Tito hráči umí zmrazit nebo dostat obránce do nesprávného směru pohybu a pak jej překonat. Při hře to vypadá jako kdyby používali rychlý pohyb. Jindy hráči využívají pozice svého těla a miče k tomu, aby obránce dostali ze své pozice.Říká se tomu dostat obránce na svůj bok.

Rychlost v útoku souvisí s tím, jak hráč může měnit směr pohybu, reagovat na pohyb obránce, používat fintování tělem i míčem a dokázat se oddělit od obránce. V průběhu let bylo mnoho hráčů, kteří nebyli těmi přirozenými atlety na hřišti, ale vždy se uměli uvolnit a oddělit od obrany. Uměli to proto, že ovládali své tělo a věděli,jak získat výhodu fintováním.

Důležitými aspekty basketbalové rychlosti jsou těžiště, postoj, reakce, akcelerace a získání postavení.Jeden příklad,jak je důležité získání postavení coby útočníka. Dejme tomu, že hráč skvěle nafintuje střelu, ale jeho postoj a získání nové pozice jsou slabé.Pak není schopen výhodu skvělé finty využít.

Hráči, kteří mají skvělé reakce zvládají také rychlý pohyb.Rád srovnávám skvělý útočný pohyb k tomu boxerskému. Dobří boxeři mají schopnost protiúderu reakcí na pohyb soupeře. V basketbale umí získat skvělí útočníci výhodu využitím pohybu dobíhajícího obránce,jeho přepadnutí, jeho ztráty těžiště. Aby však útočník získal útočnou výhodu, musí mít skvělý postoj a umět získat nové postavení.

A co udělat pro dobrou akceleraci útočníka? Hráči musí jít rameny vpřed a využít délky kroku.Vím, že hodně trenérů neučí delší první kroky,protože mají pocit, že hráči se příliš rozkročí a naopak ztratí.Podstatné je, že když hráč jde vpřed rameny, tak vytvoří tlak směrem do země pro zadní nohu a tlačí přední koleno vpřed a tím dokáže akcelerovat ve druhém a třetím kroku. Když udělá první hráč krok krátký,pak nezíská výhodu síly,kterou by měla zadní noha dát. Navíc krátké kroky dávají šanci obránci změnit směr a získat pozici.

Tak si to zrekapitulujme: když se útočník narodil s přirozenou lehkostí a schopností kontrolovat tělo, fintovat a se schopností reagovat, tak pak jsou opravdu těžce branitelní. Pokud se hráč s těmito schopnostmi nenarodil, pak existuje způsob, jak tento stav zlepšit správným tréningem tj. jak používat míč a své tělo k překonání protihráče.

Hra: Izolace posta

Tato hra je hrou pro rychlé zakončení proti osobní obraně....

Možná je to moje chyba, že jsis nevšimnul, že prohry mi daly sílu, že bolest mi dala motivaci (Michael Jordan)

Otázka pro Randyho Browna

Přestože mám hodně zkušeností s koučováním pivotmanů na úrovni universit, chtěl bych se zeptat na několik věcí. Můžete vysvětlit, jak učíte pivotmany práci nohou tak,aby se uměli uvolnit? Naši rozehrávači neradi přihrávají do šestky, protože naši pivotmani nepracuji dostatečně tvrdě, aby se dokázali uvolnit. Letos je učím trochu jiným způsobem a zdůrazňuji „držení míče před získáním pozice“, ale potřeboval bych inspiraci pro získávání pozice a práci nohou.

Odpověď:

Pokud bych měl rozložit hru pivotmana, tak se skládá z více komponentů. Pohyb pivotmana, práce nohou, hra tělem, ovládání míče, střelba a získávání pozice, to vše je vyžadováno. Trenéři se asi shodnou, že tyto komponenty je nutné učit a trénovat. Ale cokoliv chce pivotman udělat, tak musí umět získat míč. Podělím se s Vámi o některé dovednosti, které by měli dobří pivotmani ovládat.

4 klíče k tomu jak se uvolnit a získat míč

1. Nezůstávat na písmenech

Mladým hráčům je poskytována medvědí služba, když bývají nuceni setrvávat na písmenech, kam ˇpatří“ vysocí hráči. Bývá to automatický zvyk již u dětí a těžce se odbourává. Měl jsem takových hráčů na universitě plno. Není nic vzdálenějšího pravdě. Osobně jsem často vyhrožoval, že nechám vymazat z podlahy čáry ohraničující vymezené území, abych zbavil hráče té gravitace k tomu posvátnému místu. Jaká je výhoda pozice 6 stop od koše zády k němu a pevně bráněného pivota? Reálně vzato, to není výhodná pozice vůbec. Ale jako kdyby existovala nějaká magnetická síla táhla pivotmany na tento bod. Tady je pravda o dobrých pivotmanech- písmena používají pouze k orientaci a získávají pivotmanskou pozici, kdekoliv jim to obrana umožní. Jako trenér povzbuzuji pivotmany k tomu, aby se koncentrovali mnohem víc na pozici, kde je míč a kde je obránce, než na tu pitomou malbu na podlaze.

2 Soustředit se na obránce

Veď své hráče k tomu, aby hledali pozice okolo koše podle postavení jejich obránce. Cílem je získat pozici co nejblíže ke koši. Používej větu „ doveď svého pivotmana k obránci“. Pivotmanská pozice pak tedy je jeho volbou a nikoliv obránce. Tato technika musí být trénována, protože hráči s ní nebývají familiární. Jakmile tví hráči se naučí využívat výhody soustředění se na obránce, herní odměna bude pozitivní a okamžitá.

3 Iniciace kontaktu

Toto je nový koncept pro mnohé trenéry, ale zásadní pro techniku získávání pivotmanských pozic na důležitých místech na hřišti. Obvykle to bývá obránce, který vyvolává fyzické souboje, např.na písmenech. Útočící pivotmani získávají výhodu, když iniciují kontakt, díky kterému získají pivotmanskou pozici na palubovce. Toto je další koncept, na který je nutné se trénincích opakovaně soustředit.

4 Nech míč, ať si tě najde

V kolika halách je možné najít pivoty, kteří sledují a následují míč, tak, jak putuje po perimetru. Možná to může být překvapující, ale dobří pivotmani toto nedělají. Hrají naopak od míče na slabé straně , víc než následují míč. A když následuje pravidlo 2 – soustředění se na svého obránce, tak si míč pivotmana najde! Jako základní pravidlo pro pivoty tedy zní – „ nehledej míč, míč si najde tebe“. Když se s touto naučíš pracovat, zjistíš, že pivotmani získávají míče v nejlepších střeleckých místech a to trvale.

Výsledkem bude více košů, daných pivotmanem a více faulů proti pivotmanům. V principu bude tvé pivotmany těžké ubránit. V mé trenérské kariéře jsem viděl mnoho hráčů se zlepšit v krátkém časovém období. Stát se úspěšným ve hře v blízkosti koše nemá až tolik společného např. s výskokem, ale s tím vědět jak hrát. Maximalizace boje o pozice, fyzická hra, vnímání míče, to dělá excelentního pivotmana.

Nemůžeme se stát tím, čím bychom chtělí být, když chceme zůstat stejní, jací jsme (Max De Pree)

Jak připravit mladým hráčům zábavný trenink - Joe Haefner

Úvod:

Všichni trenéři svádí tuto bitvu

Chceš, aby tví hráči trénovali tvrdě, rozvíjeli dovednosti a stali se lepšími basketbalisty.Taky bys chtěl, aby byly tréninky zábavné. Rozvíjení dovedností může být bohužel dost monotónní a ne moc zábavné. Tak co s tím? Zkuste 7 jednoduchých principů, které jsou však velmi efektivní a které tréninky nepochybně zatraktivní.

1. Udělej svůj trénink v rychlém tempu

Děti milují drily a tréninky v tempu. Naopak nerady čekají někde kolem a ztrácí pozornost, když věci jsou v pohybu jen pomalu. Takže udrž je v tempu. Hráči by neměli čekat dlouho v řadě, drily by měly na sebe navazovat bez prodlev.

2. Připravuj své hráče na úspěch

Pokud hráči nejsou motivování pro úspěch, ztratí chuť a entuziasmus. Je všeobecným faktem, že všichni hráči potřebují úspěch na nějaké úrovni a tvojí rolí je připravit hráče k tomu aby jej dosáhli

3. Nastol disciplínu

Aby mohli mít hráči z tréninku potěšení, je na druhou stranu nutné nastolit disciplínu. To totiž umožní bezproblémový a hladký průběh tréninku, který vytvoří prostředí pro zábavné drily.

4. Udrž pozornost

Mladí hráči mají velmi malé rozpětí, po které udrží pozornost, takže to může být problém, získat pozornost a udržet ji. Nicméně je to důležité pro vedení produktivního tréninku.

5.Vytvoř správnou strukturu svého tréninku

Je docela zrádné pro začínající trenéry umět zorganizovat trénink – kdy přestávky, kdy používat ten který dril a jak dlouho. Dobře zorganizovaný trénink potlačí monotónost, ušetří čas a umožní hladký průběh tréninku.

6. Buď pozitivní

Tvá nálada může být nakažlivá. Pokud budeš nenaladěn, hráči se toho chytí, a špatný trénink je na cestě. Vše stojí a padá s tebou, tak buď pozitivní a hráči to budou následovat

7. Měj drily co nejvíce zábavné

Abys mohl rozvíjet basketbalové dovednosti, musíš trénovat mnoho drilů. Není jiné cesty. Drily by měly zabírat nejméně 75% celkového času pro tréninky. Takže pokud jsou tvé drily nudné, pak 75% tvého tréninku je nudný.

Dril (zábavný)

Tento dril rozvíjí správnou přihrávku...

Lidé, kteří jsou příliš slabí pro to, aby si šli za svými sny, se vždy pokusí najít cestu, jak zničit ty tvé

Shell dril

Pro trénování obrany v týmu existuje řada tzv. shell drilů...

Šampioni se nestanou šampiony, když vyhrají soutěž, ale v průběhu hodin, týdnů,měsíců a roků, kdy se pro to připravovali. Vítězný zápas sám o sobě je už jen demonstrací jejich charakteru šampionů- T. Allan Armstrong