2 na 2 - nabití pivota

přidáno: 29. 11. 2009 11:38, autor: Tomas Cada   [ aktualizováno 11. 3. 2010 12:47 ]
1
Cvičení pro : čtveřice (složení 2 pivoti, dvě křídla)
Potřeby : 1 míč do čtveřice

Popis : Jedna čtveřice cvičí ve čtvrtině hřiště, ve druhé cvičí druhá čtveřice. Cvičení je zaměřeno na uvolnění pivota a jeho únik 1/1. Dvojice křídel zde slouží jako navození situace, kdy po přihrávce na pivota dochází k odstoupení křídla a zdvojení pivota.
Křídlo - hráč 1 s míčem může zahájit driblink ze středu hřiště do prostoru křídla tak, aby mohl přihrát na pivota, který je bráněn a dělá si prostor pro přijetí přihrávky. Obránce pivota 2 jej nebrání zepředu, max. polovičním krytím. Jakmile hráč 1 ukončí driblink a přihraje pivotovi 2, křídlo ihned odstupuje, současně s přihrávkou, zdvojit do dolního postavení pivota. Současně se však uvolňuje opět křídlo - hráč 1 do volného prostoru a ukazuje si rukou pro přihrávku.
Při použití driblinku je potřeba dávat pozor na to, aby křídlo zastavilo driblink, až když má pozici na přihrávku.


2
Jakmile pivot vrátí míč na křídlo, je úkolem obránce 1 okamžitě vystartovat proti hráči 1 a zamezit mu možnou střelbu. Tato fáze je velmi důležitá, obránce musí rychle vyrazit a současně pivot znovu upraví svoje postavení, kontakt s obráncem, pro novou možnost přihrávky. Útočník 1 vrací míč do nového postavení pivota, který zakončuje 1/1 některým z vhodných úniků (viz. obrazová metodika). Na tuto druhou přihrávku již obránce 1 neodstupuje. Po zakončení si hráči vymění role a cvičení pokračuje dále.
Obměny : Můžeme cvičení pojmout jako hru 2/2 na čtvrtině hřiště. Křídla mohou střílet a libovolně se pohybovat po čtvrtině hřiště.
Cvičení má jeden praktický účel. Pokud pivot je bráněn tak, že může dostat míč, dostává jej, avšak při odstoupení má málo času na správné zakončení. Zpětnou přihrávkou tedy nejen opět donutí obránce křídla, k pohybu zpět, ale ještě lépe upraví postavení a pak již není problém lehce zakončit. Cvičení předpokládá znalost úniků zády ke koši pivota a souboj o pozici pod košem. 


Comments