Basketbalová cvičení‎ > ‎Obrana‎ > ‎

Obrana 8


Shell dril

přidáno: 12. 5. 2012 14:24, autor: Tomas Cada   [ aktualizováno 12. 11. 2012 10:12 ]Pro trénování obrany v týmu existuje řada tzv. shell drilů. Jedním ze základních je ten následující:
Dril je zaměřen na obranu míče, odmítnutí první přihrávky a výpomoci ze slabé strany. Pro dril použijeme 4 hráče na 4. 4 útočníci jsou v postavení nad tříbodovou hranicí, 2 hráči v rozích a 2 na křídlech. Proti nim jsou 4 obránci. Útočníci zůstávají bez pohybu na místě bez driblingu a nabíhání. Jedná se o obranný dril. 

Útočníci přihrávají míč po perimetru. Dbejte na správné přihrávky, na to aby hráči přijímali míč v pozici trojího ohrožení koše a nechte je přihrát i tzv skip pass(přihrávka přes celou šířku hřiště s míčem nad hlavou). Úkolem obránců není získat míč, ale naučit se správné pozici na hřišti.

Obrana na míč: jestliže obráncův hráč má míč, tak obránce vytváří tlak na míč a vytláčí hráče k postranní a koncové čáře.

Obrana – odmítnutí: když je obránce jednu přihrávku od míče, je v pozici tzv. odmítnutí přihrávky.Je to postavení, kdy odstoupen obránce směrem k míči tak, aby mohl získat přihrávku a zároveň schopen pomoci na nájezd hráče s míčem

Obrana - vypomáhání ze strany výpomoci: když je hráč vzdálen na 2 přihrávky od míče, měl by být v pozici na výpomoc. Když je míč nad čárou trestného hodu, měl by obránce stát jednou nohou ve vymezeném území (diagram A), když je míč pod čárou trestného hodu, tak by měl být na ose koš-koš (viz diagram B). Důležitá je rotace a sprint na slabou stranu. Někdy bývají hráči v rotacích pomalí a je nutné jim zdůraznit význam rychlé rotace.
Úplné odmítnutí
Předpokládejme, že hráč s míčem přerušil dribling. Pak už nemá volbu úniku, takže hráči na jednu přihrávku mohou úplně odmítnout přihrávku na jejich hráče (diagram C a D)


Pomož a vrať se (help and recover)
Diagramy E a F ukazují, jak vypomoci na perimetru a vrátit se ke svému hráči.Útočník 1 se pokouší o nájezd. Obránce 2 vypomůže na nájezd útočníka 1 a vrací se zpět ke svému hráči. Obránci 1 a 4 se dostávají do pozice odmítajícího hráče, postoupí blíže k míči a obránce 3 se dostává do pozice výpomoci.Obrana dvojité clony

přidáno: 8. 5. 2010 13:13, autor: Tomas Cada
Cvičení pro skupinu, 4 útočníci, 4 obránci, míč


Popis: Dvojice hráčů staví clonu, okolo které se odcloní hráč v rohu. Obránce 6 jde se svým útočníkem až po clonu. Tam si útočníka 2 přebírá obránce 8. Útočníka 4 přebere obránce 6. Cvičení je jedna z více variant.


1-2 of 2