Basketbalová cvičení‎ > ‎Obrana‎ > ‎Obrana 3‎ > ‎

5 na 3

přidáno: 27. 11. 2009 13:08, autor: Tomas Cada   [ aktualizováno 3. 3. 2010 11:26 ]


1

Cvičení pro : trojice, skupiny
Potřeny : 1 míč na polovině hřiště, 2 asistenti nebo 2 hráči, kteří se nezapojují do doskakování.


Popis : Toto cvičení je dobré na nácvik doskakování, krytí po střelbě ze silné i slabé strany. V základním postavení jsou dva útočníci dole u koncové čáry, jeden na vrcholu trojkového oblouku a dva asistenti (hráči) na místech křídel. Tři obránci především brání své hráče (útočníci označení 1,2,3).
Útočníci si míč přihrávají po obvodu. Obránci se snaží přiskočit ke svému obránci v okamžiku, když dostává míč. Jakmile útočník má míč, musí být obránce v obranném postoji připraven bránit útočníka. Obránci, jejichž útočníci nemají míč, odstupují a neustále upravují svoje postavení s přihrávkou.2

Jakmile dostanou míč asistenti nebo pomocníci, mohou zahájit vnik směrem ke koši. Obránci se musí snažit odstoupením zabránit vniku. Pomocník nevniká až pod koš, ale po úniku, následném odstoupení přihrává některému útočníkovi. Obránci na toto musí reagovat rychle odskočením a úpravou postavení. Přihrávat může pomocník i na hráče postavené v rohu hřiště.3

Jakmile některý hráč vystřelí, obránci okamžitě hledají své útočníky a brání je po střelbě. Vystřelit může jak pomocník, tak útočník. Útočníci se snaží jednoduchým způsobem doskakovat (musí zahájit pohyb ke koši pro útočný doskok). V tomto případě obránci 1, 2 musí vyrazit k útočníkům zastavit jejich pohyb, provést obrátku a krýt po střelbě (slabá strana), obránce 3 provádí obrátku a drží útočníka na zádech (silná strana). Obránci by měli mít kontakt s obráncem zablokovat mu pohyb a potom jít pro míč (doskočit). Můžeme také nechat míč dopadnout na zem a teprve potom jít pro míč.
Obměny : Můžeme používat bodování za získání míče. 1 bod za obranný doskok, 2 body za útočný doskok, hrajeme do 11 bodů, potom střídáme.
Obránci musí nejdříve pochopitelně zvládnout základní obranné činnosti jednotlivce (jak blokovat, jak provádět obrátku, jak a kdy doskakovat, jak zastavovat hráče ze slabé strany apod.)


Comments