Basketbalová cvičení‎ > ‎Obrana‎ > ‎Obrana skupiny‎ > ‎

Přechod (návrat) do obrany

přidáno: 27. 11. 2009 13:35, autor: Tomas Cada   [ Aktualizováno 27. 9. 2010 9:08 uživatelem Tomas Cada ]
1

Cvičení pro : 2 družstva + asistent, trenér
Potřeby : 1 míč
Popis : Na jedné polovině hřiště je pět útočníků a pět obránců. Útočníci mají míč, uvolňují se a libovolně si přihrávají v pohybu. Nesmí se clonit a neútočí na koš. Každý obránce má přiděleného útočníka (v tomto případě útočník 1-obránce 1, atd.). Pro výměnu útoku a obrany mají i útočníci přidělené své obránce, ale tito nesmí být shodní s těmi, kteří je brání (např. útočník 1 bude bránit obránce 2, útočník 2 obránce 3 atd.). Jakmile obránci získají míč, ihned zahajují protiútok na protější koš a snaží se zakončit co nejrychleji a nejjednodušeji. Z útočníků se stávají obránci, kteří se okamžitě vracejí do obrany, snaží se zastavit protiútok a pokud se jim to podaří brání každý svého přiděleného útočníka.
Zdůrazníme, že sprintovat zpět musí i poslední hráči  


2

Asistent nebo trenér stojí za postranní čárou libovolně kdekoli. Na povel trenéra, útočníci ihned pustí míč, nejbližší obránce jej sbírá, přihrává asistentovi za postranní čáru, dostává míč zpět a zahajuje protiútok na protější koš. Mezitím všichni ostatní obránci se stávají útočníky a vyráží do protiútoku. Útočníci okamžitě vyráží zpět na svoji obrannou polovinu, snaží se zastavit protiútok, hledají svého útočníka a brání. Jakmile noví útočníci  zakončí, začíná celé cvičení znovu na druhé polovině (asistent si musí přejít).
Cvičení je dobré na nácvik rychlého protiútoku, návratu do obrany, komunikaci mezi hráči.
Obměna : Na povel trenéra útočník pouze pustí nebo položí míč na zem a rychle se vrací, obránci míč sbírají a ihned zahajují protiútok (bez přihrávky na asistenta).
Cvičení můžeme též provádět na jedné polovině hřiště, bez útoku na koš, pouze s výměnou obránců a útočníků pro rychlou orientaci v situaci při změně držení míče.
Dále můžeme pozdržet protiútok zařazením dalšího asistenta, který na útočné polovině musí dostat míč  před zakončením a ten rozhoduje komu míč vrátí (např. hráči 4 nebo 5) tzn. musí sprintovat všichni hráči jak do útoku, tak do obrany.

Comments