Basketbalová cvičení‎ > ‎Obrana‎ > ‎Obrana skupiny‎ > ‎

Komplexní cvičení

přidáno: 27. 11. 2009 13:39, autor: Tomas Cada   [ Aktualizováno 27. 9. 2010 10:02 uživatelem Tomas Cada ]

1

Cvičení pro : Skupiny
Potřeby : 1 míč na hřiště

Popis : Na obrázku jsou naznačena dvě družstva. Pro lepší orientaci jsou útočníci na polovině, kde není míč, naznačeni jako obránci (aby bylo patrné, že se jedná o jedno družstvo). Základní postavení jsou tedy dvě družstva, z nichž každé má na jedné (útočné) polovině 4 útočníky a na druhé (obranné) tři obránce.Trenér vhodí míč útočníkům na hřiště, kteří se snaží bez použití driblinku dosáhnout rychlého koše. Obránci brání ve trojici. Útočníci se uvolňují bez míče všichni současně a zároveň se snaží využít přečíslení k získání koše.
2

Jakmile útočníci dají koš stávají se obránci a původní obránci útočníky. Ti se snaží ihned uvolnit pro přihrávku a dostat míč na svoji útočnou polovinu. Mohou driblovat libovolně přihrávat, vlastně mohou používat jakékoliv způsoby k uvolnění a přenesení míče na druhou polovinu hřiště. Obránci okamžitě nasazují těsnou obranu a snaží se útočníky dostat k postranním čárám, kde zdvojují a snaží se donutit útočníky k chybné přihrávce. Obránci se po zastavení útočníka s míčem přesunují, brání silnostrannou přihrávku. Jakmile se jim podaří získat míč, ihned ho vrací zpět do koše, ale opět bez driblinku. Útočníci na druhé polovině hřiště nestojí, ale snaží se uvolnit pro přihrávku. Mohou dostat také dlouhou přihrávku, ale obránci se snaží této přihrávce zabránit.


3

Jakmile se podaří přenést míč, opakuje se hra na druhé polovině. Útočníci bez driblinku se snaží dát koš, obránci ubránit a dostat míč na své spoluhráče na druhé polovině.

Pozn. : Útočníci musí hrát rychle, využívat početní převahy a rychle zakončovat. Po koši musí okamžitě a agresivně nasazovat obranu. Tzn. nesmí žádný hráč, který odehraje míč, odpočívat. Obránci se musí rychle orientovat, uvolňovat pro míč a snažit se jednoduše přihrát na druhou polovinu, kde všichni musí neustále dávat pozor a uvolňovat se a bránit.
Obměny : Můžeme provádět i bez driblinku obránců., dále můžeme provádět se třemi útočníky a dvěma obránci na každé polovině.
Při výměně se z obránců stávají útočníci a jeden útočník zůstává, ostatní jdou do obrany.Comments