Basketbalová cvičení‎ > ‎Obrana‎ > ‎Obrana skupiny‎ > ‎

2 na 2 obrana posta II.

přidáno: 27. 11. 2009 13:37, autor: Tomas Cada   [ Aktualizováno 27. 9. 2010 9:11 uživatelem Tomas Cada ]

Cvičení pro : skupiny, 4 hráči + 4 přihrávači

Potřeby : 1 míč do skupiny


Popis : Na křídlech na trojkové čáře stojí dva přihrávači, V rozích na trojkové čáře další dva přihrávači, dva útočníci a dva obránci (všichni vnitřní hráči-posti). Přihrávači se snaží přihrát na posty, mezi sebou si mohou přihrát maximálně třikrát. Jejich obránci přitom brání tak, aby posti nemohli dostat přihrávku (na silné straně) a odstupují na slabé straně.Obránci brání buď polovičním krytím (noha ruka na spojnici míč - hráč) nebo celým krytím tedy úplně před útočníkem (pozn. pohyb stejný jako při cvičení sedm v jednom - viz.obranný přístup). Útočníci si snaží dělat pozici, držet si ji a dochází tak k mnoha soubojům o místo. Je třeba zdůraznit práci nohou obránců, aby nedocházelo jen k přetlačování rukama. V situaci dle obrázku, může post 1 podržet pozici, přihrávač 3 přihrát hráči 6 pro lepší úhel pro přihrávku na hráče 1. Jakmile útočníci dostávají přihrávku, mají 3 sekundy na zakončení, můžou použít jednoúderový driblink a mohou si přihrát mezi sebou. Po střelbě ihned kdo doskočí přihrává ven a cvičení pokračuje stejně dále. Hráč vystřídáme po jedné minutě útoku.


Organizace : Jakmile se vystřídají dvojice postů uvnitř vymezeného území, jdou všichni přihrávat a čtveřice přihrávačů vytvoří dvojice obránce - útočník a cvičení pokračuje.


Obměny : Posti mohou vybíhat ze slabé strany na čáru TH pro přihrávku a obránci tedy musí bránit i vyběhnutí pro míč (opět z odstoupení přiskočení k hráči, noha-ruka na spojnici míč-hráč a vytláčet z pozice). V tomto případě se pak do dolního postavení hráč dostává, jakmile je míč na silné straně, obránce jej nutí jít za ním pro přihrávku a brání v postavení mezi míčem a útočníkem.

Dále se mohou hráči mezi sebou clonit bez míče a spolupracovat spolu jako post v horním postavení a v dolním postavení.

Můžeme povolit venkovním přihrávačům driblink tak, že se vytlačují navzájem z pozic (kupř. hráč 3 zahájí driblink do rohu k hráči 6 a ten přebíhá na druhou stranu a hráči 4 a 5 se posunují do původního postavení).

Můžeme počítat hráčům za úspěšný koš, za získaný míč bod, přihrávačům body za asistence a mínusové body za špatné přihrávky.

Je to výborné cvičení pro nácvik práce obránců vnitřních hráčů jak na silné, tak i na slabé straně.


Comments