Basketbalová cvičení‎ > ‎Obrana‎ > ‎

Obrana skupiny

4 na 4 na 4

přidáno: 21. 11. 2011 11:53, autor: Tomas Cada


3 týmy jsou o 4 hráčích.Skóruje pouze obrana, dostane 1 bod za úspěšné ubránění a ztratí 1 bod, pokud nezabrání útočnému doskoku.Tým, který má první 7 bodů je vítězem.
Oranžoví jsou v útoku proti zeleným, modří čekají za půlkou. Při úspěšné obraně přihrávají oranžoví na trenéra u postranní čáry a tým modrých dostává míč do útoku Oranžoví opouštějí hřiště.

Jestliže oranžoví dají koš, jdou do obrany, zelení opustí hřiště a tým modrých útočí.Trenér doskočí míč, přhraje druhému trenérovi u postranní čáry a ten přihrává třetímu týmu do útoku.

Jestliže obrana fauluje, tým v útoku má dál balon v držení. Jestliže je faul při střelbě, hází se 2 šestky a pokud jsou obě proměněné, jde útočící tým do obrany.

Na počátku útoku nedovolíme clony na míč, hru na posta.

Varianta: Bruce Weber – obrana musí zastavit 3 útoky v řadě, ztrácí i při faulu. Kouč může stanovit způsob obrany i to, čím 3x zastavit útok, např ubránění přihrávky, úniku apod.


zdroj www.e-basket.cz

Zastav-Skóruj-Zastav

přidáno: 6. 3. 2011 3:19, autor: Tomas Cada


Jedním z velmi dobrých drilů, které simulují herní situace, je Zastav-Skóruj-Zastav. Bývá i oblíben už proto, že je soutěžní.Tým, který chce získat bod, musí úspěšně ubránit útok, pak musí skórovat v útoku a znovu úspěšně ubránit. Tyto tři herní sekvence jsou jediným způsobem, jak získat bod.

Příklad : modří začínají v obraně( to je pozice, kterou hráči chtějí) proti bílým. Bíli střílí, minou a modří doskočí= stop. Modří v útoku promění krásný backdoor dvojtaktem do koše = stop. Modří znova v obraně mají šanci získat bod. Podaří se jim dostat do dráhy přihrávky a získat míč=stop, a modří získávají bod.

Protože modří získali bod,mají znova právo začít v obraně další sekvenci. Bílým se podaří přihrát na posta a získat snadný koš.Tento koš se nikam nezapočítává, ale dává bílým právo začít ve frekvenci Zastav-Skóruj-Zastav.Velikým plusem je pro hráče nebo trenéry je že mohou po celou dobu hlasitě komentovat stav sekvence

Dril je velikým učitelem pro výběr způsobu střelby,pro obranný doskok,pro sebepoznáváni se hráče a pro velkou intenzitu drilu.Jistě se brzy dočkáš např. situace, kdy obrana potřebuje ubránit, ale soupeři se podaří útočný doskok, nebo tým, který potřebuje skórovat, tak si vybere nesprávného střelce nebo špatnou střeleckou pozici

Je vhodné stanovit si nějaká pravidla pro faulování.Např. pokud tým fauluje 2x za sebou, znamená to,že soupeř získává koš. Jakýkoliv útočný faul=stop. Všechny tzv. rozkoky jdou ve prospěch obrany. Dril je možné začít na jeden koš s dvěma týmy 4 na 4. Pak je možné např. přejít na celé hřiště se 3 týmy

Důraz je dáván na výběr střelby, vážení si míče a soutěžní duch drilu. Koncept drilu je možné pak připomenout i při hře – např 3 minuty před koncem prohrává tým o 5 bodů. Sekvence Zastav-Skóruj-Zastav vede vítězství v zápase.


Boxing out a boj o míč v kruhu

přidáno: 13. 10. 2010 13:57, autor: Tomas Cada   [ aktualizováno 13. 10. 2010 14:01 ]
Po signálu trenéra, bránicí hráči drží na zádech útočníky ( formou box out ) mimo kruh cca 5 vteřin. Poté trenér pošle do kruhu míč. Všichni hráči se snaží vybojovat míč na signál trenéra.

Poznámka
Počítání bodů určí trenér.

Nácvik krytí hráče bez míče

přidáno: 8. 7. 2010 11:22, autor: Tomas Cada
Dva zástupy – útočníci s míčem, obránci bez míče + přihrávající hráč (trenér).

Cvičení začíná až po přihrávce míče od útočníka trenérovi. Útočník bez míče nabíhá k míči (ke koši), obránce se snaží zabránit dle výše uvedených pokynů přihrávce. Cvičení lze po přihrávce dohrát 1/1.

Nácvik odstupované obrany

přidáno: 8. 7. 2010 10:35, autor: Tomas Cada


3 zástupy – útočníci, obránci, přihrávající hráči. Rotaci hráčů a způsob dohrání cvičení určuje trenér.

Nácvik odstupované obrany - základ

Herní cvičení s cílem vytlačit hráče k postranní a koncové čáře hřiště. Hráč 1 přihrává hráči 2. Odstoupený obránce se snaží pohybovat zároveň s přihrávkou a upravit postoj
před hráčem 2 tak, aby zamezil jeho vniku do středu hřiště.

Nácvik odstupované obrany v zástupech I

Odstoupený obránce zastupuje nejprve vnik hráče 1,  následně se přemisťuje s přihrávkou a zamezuje vnik středem hřiště hráči 2.Nácvik odstupované obrany v zástupech II

Cvičení začíná obranným pohybem obránce na určené místo a následnou přihrávkou obránci od hráče 1. Obránce pokládá míč na zem, hráč 1 volí mezi únikem 1/1 a přihrávkou hráči 2. V případě přihrávky se obránce přemisťuje a snaží se zabránit vniku hráče 2 do středu hřiště.

Obranný pohyb kolem kuželů

přidáno: 8. 5. 2010 15:44, autor: Tomas Cada
Cvičení pro skupinu i jednotlivce, kužely
    
Popis: Zástup hráčů na koncové čáře, hráč běží cvalem stranou a obíhá kužely na druhou stranu hřiště.


Uhlopříčky

přidáno: 8. 5. 2010 15:43, autor: Tomas Cada
Cvičení pro skupinu

Popis: Zástup hráčů, obranným pohybem po celém hřišti.


Obranný pohyb kolem koncové čáry a čáry trestného hodu

přidáno: 8. 5. 2010 15:31, autor: Tomas Cada
Cvičení pro skupinu

Popis: Hráči v obranném pohybu se řídí čarami na hřišti. Při každé změně směru provedou obrátku tak, aby vystřídali nohu, která zahajuje pohyb. Začínají v pravém rohu čelem do hřiště levou nohou. Po levé obrátce vpřed pokračují pravou atd.


Obranný pohyb „cik cak“

přidáno: 8. 5. 2010 15:28, autor: Tomas Cada
Cvičení pro skupinu

Popis: Hráči se pohybují v obranném postoji přes hřiště, zády napřed. Po třech čtyřech úkrocích změní směr. Sledují prostor i za sebou.


Pohyb v obranném postoji

přidáno: 8. 5. 2010 15:24, autor: Tomas Cada
Cvičení pro skupinu, trenér


Popis:  V nízkém obraném postoji se pohybují dle pokynů trenéra vpřed, vzad, do strany.


1-10 of 39