Basketbalová cvičení‎ > ‎Obrana‎ > ‎Obrana 2‎ > ‎

O krok dřív

přidáno: 27. 11. 2009 13:02, autor: Tomas Cada   [ aktualizováno 2. 3. 2010 13:04 ]


Cvičení pro : dvojice
Potřeby : 1 míč

Popis : Hráči stojí na libovolné čáře hřiště těsně u sebe a to tak, že útočník s míčem stojí bokem k čáře, tedy čelem k postranní čáře. Obránce stojí čelem k boku útočníka, tedy čelem ke koncové čáře. Útočník se pohybuje pouze v jedné rovině, dribluje k postranním čárám vždy vnější rukou od obránce, provádí změny směru, obrátky, bez fint a změn rychlosti. Obránce stojí krok před útočníkem, doslova nos proti míči, "dýchá na míč". Jednu ruku má ohnutou v předloktí a lehce se dotýká boku útočníka, druhou ruku má v úrovni ramene, nevypichuje míč. Jde jen o práci nohou. Jakmile útočník změní směr, obránce se bleskurychle přesune do nového postavení tak, aby byl opět o krok před útočníkem, vymění ruce. Oba hráči musí být těsně u sebe. Obránce tedy při změně směru provede nejméně o krok více než útočník. 
Cvičení postupně znesnadňujeme o fintování, změny rychlosti ap. Útočník se však pohybuje vždy v jedné rovině. Střídáme po časovém intervalu nebo můžeme provádět v trojicích a odpočívá vždy obránce.
Jde o výborné cvičení na obranný pohyb, anticipaci, rozvíjí agresivitu tím, že vytváří neustálý tlak na míč. Je nutno hlídat správný pohyb obránce, a protože jde o cvičení fyzicky náročné i výdej sil, aby nedocházelo při nácviku k šizení pohybu nohou.  

Comments