Basketbalová cvičení‎ > ‎Obrana‎ > ‎Obrana 2‎ > ‎

Celé hřiště

přidáno: 27. 11. 2009 13:00, autor: Tomas Cada   [ aktualizováno 2. 3. 2010 13:06 ]
1

Cvičení pro : dvojice
Potřeby : Každá dvojice míč


Popis : Na hřišti je podle obrázku postavena dvojice hráčů, kteří budou přihrávat. Útočník začíná únik na koncové čáře, obránce brání agresivně na míč. Útočník nesmí provést dlouhý únik a vždy, když obránci unikne musí zastavit a počkat na něj. Využívá celou šíři hřiště a jakmile dojde k prvnímu hráči na vzdálenost cca 3 m, přihrává mu míč. V ten okamžik se obránce přesune do postavení "ruka a noha na spojnici míč hráč" a těsně a tvrdě brání uvolnění hráče pro zpětnou přihrávku. Útočník se smí uvolnit pouze na té polovině hřiště, kde je přihrávající hráč.

2

Jakmile útočník obdrží zpětnou přihrávku, pokračuje v driblinku směrem k druhému přihrávajícímu hráči. Po přihrávce na něj provádí libovolné uvolnění pro míč (V, back door ap.) a po obdržení míče od přihrávajícího hráče provádí únik 1/1 zakončený střelbou. Cvičení končí doskokem či košem.
Obránce při přesunu brání opět velmi těsně a agresivně stylem "nos na míč", po přihrávce opět změní obranu a brání s vědomím, že jakmile útočník obdrží míč nemusí už čekat na zaujetí obranného postavení, ale může zakončovat do koše. Při obraně  bez míče se obránce nesmí bát kontaktu, ale naopak jej vyhledávat.
Cvičení je velmi náročné na fyzickou kondici a je velmi dobré na procvičování obrany hráče s míčem na místě, za pohybu, hráče bez míče. Je třeba dávat pozor, aby cvičení končilo získáním míče nebo košem, protože hráči mají tendenci po střelbě cvičení vypustit. Jakmile jedna dvojice přihraje na druhého hráče, začíná další dvojice. Průběžně střídáme přihrávající hráče. Nezapomínat i na správné provádění přihrávek ! 


Comments