Útok do zonové obrany

přidáno: 5. 4. 2012 10:37, autor: Tomas Cada   [ aktualizováno 5. 4. 2012 10:59 ]Chceme být schopni útočit proti zone se stejnými principy jako proti osobní obraně. Pouze uděláme pár úprav.
Věříme, že většina obran ve skutečnosti nejsou osobními obranami. Je to obvykle hra, kde 3 hrají osobní obranu, zatímco 2 jsou v pozici na výpomoc, nebo 1 hráč hraje osobní obranu a 4 hráči vypomáhají.


Úprava č. 1: přihraj a naruš zonu
Po přihrávce neprobíhej pouze pod obroučkou, ale hledej volný prostor, naběhni do něj. Zastav se na moment ve volném okně tak, aby na tebe viděl hráč s míčem


Úprava č.2
Přidej zkrácený roh jako další misto v útoku, kam se nabíhá.
Hráč si nabíhá do pozice ve zkráceném rohu namísto proběhnutí na perimetr.
Když se míč dostane do zkráceného rohu, reagujeme stejně, jako při úniku po koncové čáře. Chceme, aby všechny 4 střelecké příležitosti byly k dispozici: 
- Napíchnutí pivota
- Přihrávka na 45 stupňů
- Přihrávka na 90 stupňů
- Bezpečná přihrávka zpět
Úprava č. 3
- Nájezd a přihrávka
- Vzhledem k postavení obrany je pravděpodobné, že buď hráč 2 nebo 3 se budou snažit zastavit nájezd hráče 2, čímž se vytvoří možnost přihrávky buď na hráče 4 nebo 1
Úprava č. 4 výhoda z přihrávky zpět
Proti zónové obraně, vice než proti osobní obraně, se objeví příležitosti pro střelce, který vyplňuje místo pro tzv. bezpečnou přihrávku
V zónové obraně je určen každému obránci prostor, který má bránit. Když se v tomto místě objeví útočník, má za úkol jej pokrýt. Docil toho, aby na perimetru nezůstal obránce, který by mohl útočníka pokrýt.
Hledáme pozici pro přihrávku zpět do bezpečné pozice. Pokud se tam objeví obránce aby jej pokryl, znamená to, že začli s narušením zónové obrany.
Na tomto obrázku, pokud hráč 1 musí vystartovat aby pokryl hráče 3, tak jsme začli s narušením zónové obrany


Úprava č. 5 – napíchni a přehoď
Když je míč na křídle proti všem typům zóny, 1-3-1, 2-3,1-2-2, tak vždy budou 2 slabostranní obránci, jeden nahoře, druhý dole.
Dobrým řešením je postavit clonu bez míče a poslat tzv. Skip pass- přehození hřiště ze strany na stranu přihrávkou nad hlavou, což nastartuje špatné dobrání obráncem a snadé vniknutí dovnitř
Zde je nejvhodnějším hráčem k odclonění obránce 1 útočníkem 4 a naběhnutí hráče 3 pro přihrávku přehozením míče ze strany na stranu.


Comments