Silový dribbling Východ-západ (po perimetru)

přidáno: 2. 10. 2011 12:11, autor: Tomas Cada

Čti a reaguj vyžaduje již některé automatizované herní dovednosti, především tzv. Hands off, což znamená nadriblování háče s míčem po perimetru ke svému spoluhráči a předání mice. Činnost, která vypadá jednoduše,avšak vyžaduje dost soustavného tréninku, včetně sběhnutí hráče bez mice ke koši resp. do volného střeleckého prostoru. Mnozí možná zjistíte, že hands off je noční můrou pro hráče nebo hráčky,které jej neznají. Silovým driblinkem je myšlen velmi prudký nižší dribbling a aktivní ochrana mice. Variant pro sbíhání útočníka,který předal míč a vzal obránce na záda je stejně jako u clony na míč víc. Je myslím však lepší zvládnout nejprve jednu pořádně, než několik špatně.


Obr. 1 – hráč s míčem zvolí stranu driblinku a ostatní hráči reagují. Hráč 1 dribluje k hráči 3,který se uvolńuje V únikem a jde si pro míč.Hráč s míčem signalizuje, že chce udělat Hands off silovým driblinkem a ukročením ke spoluhráči. Toto ukročení je tak jasné a silné, že odlišuje driblink silový driblink hráče od rychlostního. Předání mice je provedeno rukou od obránce a následuje otočka a vzetí obránce hráče přebírajícího míč na záda (tzv. Seal). Následuje driblink a sběhnutí podobně jako u pick and roll.Obr.2 pohyb umožňuje úlevu proti nátlakové obraně .
Způsob útoku umožňuje změnit postavení z 5-0 na 4-1 nebo z 4-1 na 3-2
Útok je vhodný pro předání míč skvělému driblérovi, kterého přebere horší obránce.

Obr.3 Hráč 2 dribluje po perimetru a hráč 3 mine možnost hand off.Útok pokračuje k dalšímu hráči(1) a následuje hand off mezi hráči 2 a 1.


Obr.4 - Hráči 2 a 1 jdou do koše po hands off. Variantou pro hráče 2 s míčem na perimetru je obrátka a provedení hands off s hráčem č. 5 na perimetru.Obr.5 příklad pohybu při postavení 4-1 se silovým driblingem
Obr.6 a 7 příklad útoku 3-2 se silovým driblingem

Comments