Útok na zónovou obranu 3

přidáno: 24. 3. 2011 13:10, autor: Tomas Cada   [ aktualizováno 24. 3. 2011 13:13 ]


Velmi známý a jednoduchý útok, na zónovou obranu využívá postavení středních hráček jako post – pivot. Útok spočívá ve výměně hráčů na postu a pivotu a zaběhnutím křídla za záda obrany. Zaběhnutí křídla musí být ve stejném okamžiku, kdy se pivot uvolňuje pro přihrávku směrem k čáře trestného hodu, protože obránce se pak musí rozhodovat, zda bránit zabíhající křídlo nebo bránit uvolňujícího se pivota. Jeden z nich určitě má možnost obdržet přihrávku a většinou je to zabíhající křídlo. To pak zakončuje střelbou ze střední nebo krátké vzdálenosti. Je třeba dávat pozor na :

- Načasování výměny všech tří hráčů
- Věnovat pozornost nácviku správné a včasné přihrávky ať již na pivota nebo na křídlo
- Činnost ostatních hráčů (uvolnění, doskakování)


Útok je vhodný pro hráče s dobrou střelbou z prostoru čáry trestného hodu, družstva disponující pohyblivými a dobře střílejícími křídly.

Popis : Křídlo s míčem atakuje vnikem obranu, pivot se uvolňuje k postranní čáře, křídlo provádí „hoď a běž“ (pozor na zpětnou přihrávku, křídlo musí dávat pozor), útočníci se posunou, míč se přenese na druhou stranu, dochází k výměně post – pivot a k zaběhnutí křídla. Pokud se nepodaří zakončit, lze provést na opačnou stranu. Pokud křídlo provádí „hoď a běž“, většinou se dostává hlouběji do vymezeného území, takže se nemusí včas dostat do správného postavení, aby mohlo přijmout míč při přenesení na druhou stranu. Proto jsme používali jen přemístění křídla vymezeným územím na slabou stranu a soustředili jsme se na rychlé přenesení míče a tedy na zakončení pivotem nebo zabíhajícím křídlem. Ovšem také při tomto nácviku má trenér mnoho možností, jak tento systém zakončit, vylepšit, přejít do jiného apod.


autor Šafránek Ivan - Žďár nad Sázavou
Comments