Útok na zónovou obranu 2

přidáno: 24. 3. 2011 13:13, autor: Tomas Cada
Jeden z neúspěšnějších a nejoblíbenějších útoků, který dovedl obranu doslova „rozebrat“ a hráčky bavil. Soupeři byli často bezradní. Výjimečně byl útok končen střelbou z prostoru čáry trestného hodu, protože téměř vždy bylo postavení hráče v dolním postavení pivota lepší. Zjednodušeně lze říci, že tento útok využívá jednak clonění a zároveň i přečíslení. Pokud z jakéhokoliv důvodu se útok nezakončí, lze pokračovat dále i z postavení post pivot viz obr. Útok začíná hráč na středu 1 tím, že pohybem (driblinkem) vytlačí hráče 2 z jeho postavení. Lze to provádět i bez avizování útoku, ale hráči musí vědět, že budou hrát tento útok. Já jsem používal avizování ještě při přechodu půlicí čáry, z důvodu rychlejší adaptace útočníků na systém a také z důvodu lepšího načasování, protože to zde hraje také nezanedbatelnou roli. Hráč 2 staví clonu pro pivota na středního hráče v postavení zóny. Tedy musí dojít k současnému pohybu tří hráčů bez míče. 1 dribluje na křídlo, 2 cloní, 3 probíhá vymezeným územím za záda obrany a 5 se uvolňuje pro přihrávku do prostoru čáry trestného hodu. Nastává tato situace :

Míč dostává pivot na čáru trestného hodu, může zakončit (i s použitím jednoúderového driblinku), přihrát 3 nebo 4, což je většinou. Dostane-li míč 3 je ve střelecké pozici. Je-li bráněn je v pozici 4. Je-li přebrán 5 hráčem bránící 4, je volný 4 .

Míč může dostat rovnou 3 a spolupracovat s ostatními, ale vychází lépe předchozí varianta.

Hráč 2 zabíhá za zády obrany pro doskakování či přihrávku

V tréninku je dostatek času na uvědomění si principu útoku a trenér může útok dále rozvíjet podle toho, jak na něj reaguje obrana.Lze ho použít proti všem obranným systémům, opět je rozdíl, který hráč je cloněn. Velmi dobře funguje na obranu 2-3 nebo 2-1-2.

Dávat pozor na :
- Časování přesunů
- včasné přihrávky, hráč 1 se musí rychle rozhodovat jakou zvolí přihrávku
- zabezpečení obrany po střelbě
- všichni útočníci všude musí očekávat přihrávku, neběhat slepě podle schématu – i to zaměstnává obranu

autor Šafránek Ivan - Žďár nad Sázavou

Comments