Postavení v kosočtverci

přidáno: 21. 3. 2011 13:10, autor: Tomas Cada
Na obr. je naznačena situace řešená na základě clony pro clonícího. Útočník 2 cloní pro útočníka 4, který se uvolňuje do středu vymezeného území (pokud mu vhazující hráč nepřihraje, odbíhá na slabou stranu). Útočník 5, v okamžiku, kdy útočník 4 míjí clonícího hráče, cloní pro hráče 2, který se uvolňuje pomocí clony směrem ke koncové čáre. Clonící útočník 5 se „otevře k míči (pick and roll). Hráč 2 může přihrát jednomu z hráčů 2, 4, 5 nebo hráči 3 směrem k půlící čáře.


Více možností nabízejí řešení naznačená na dalších obrázcích. Hráč 3 se uvolňuje do rohu hřiště a ve stejném okamžiku hráči 5 a 4 cloní (dvojclona) pro útočníka 1, který se uvolňuje směrem k vrcholu oblouku čáry tříbodového území. Vhazující hráč 2 přihraje hráči 3 a ten hráči 1, který zakončuje střelbou ze střední nebo dlouhé vzdálenosti.


Pokud útočník 1 nemůže zakončit, použije tzv. vyčkávací driblink a řešení pokračuje: útočníci 5 a 4 cloní (dvojclona) pro hráče 2 (hráč vhazující míč ze zázemí) a útočník 3 se uvolňuje „V" únikem směrem ke koncové čáře. Hráč 1 může přihrát hráči 2, který zakončuje střelbou ze střední nebo dlouhé vzdálenosti, útočníkovi 3 nebo hráči 4, který se „otevře pro míč".Pokud vhazující hráč přihraje hráči 3: hráč 3 přihraje hráči 1 cloní pro hráče 2, který ihned po přihrávce vyběhne do vymezeného území, odkud se uvolňuje pomocí dvojclony hráčů 5 a 3 nebo pomocí clonícího hráče 4 a zakončuje střelbou ze střední nebo dlouhé vzdálenosti Comments