Herní systémy‎ > ‎

Auty na osobní obranu

Aut od postranní čáry Hubie Brown

přidáno: 5. 12. 2011 11:41, autor: Tomas Cada


Autor Hubie Brown

Tato hra vytváří dostatek příležitostí k zakončení celého týmu.

2 staví clonu pro hráče 3, který vybíhá ze šestky na vrchol. 4 a 5 staví dvojitou clonu pro hráče 2, který pokračuje do rohu pro 3 bodový pokus.


Jestli ani jeden hráč není volný, 5 vybíhá na perimetr pro přihrávku, 4 vyklízí prostor. Po chycení míče postem 5 hráč 3 dělá „v“ únik ke koši.


Když 3 nedostane přihrávku, tak hráč 2 staví clonu pro hráče 1. Hráč 5 rovněž zváží samostatný únik do koše do otevřeného prostoru.


Aut od postranní čáry "Čtyřka"

přidáno: 7. 11. 2011 12:48, autor: Tomas CadaVšichni hráči na hřišti sledují rozhodčího a hráče,který vhazuje míč. Hra začíná podáním míče rozhodčím hráči, který vhazuje. Čekat v tomto případě na úder hráče na míč jako signál k zahájení akce je ztráta času z pěti vteřin, které jsou na vhazování k dispozici.

Hráč 1 je ten, který umí nejlépe přihrávat
Hráč 2 je ten, který umí nejlépe jump shot z driblingu za 3 body
Hráč 3 je nejlepší střelec za 3 body
Hráč 4 je nejlepší zakončující hráč
Hráč 5 je nejlepší post

Je sice pěkné zakončit po lobované přihrávce, ale přihrávka by měla jít na prvního volného hráče. Je třeba se rozhodovat podle času, který zbývá do konce a rovněž podle schopností jednotlivých hráčů zakončit
zdroj: www.e-basket.cz

Aut od postranní čáry Karel

přidáno: 2. 10. 2011 12:01, autor: Tomas Cada   [ aktualizováno 2. 10. 2011 12:29 ]1 postaví clonu pro 5 a 5 jde ke koši pro lobovou přihrávku. Tu umožňuje i převzetí malým obráncem,bránícího hráče 1. Po odclonění vybíhá hráč 1 pro míč nad úroveň perimetru


Jakmile hráč 1 chytne přihrávku, vybíhá hráč 4 oclonit hráče 2 a ten sbíhá ke koši. Pokud je volný dostává přihrávku od 1.
Když hráč 2 není volný ,přihrává 1 na hráče 4 a probíhá na slabou stranu.Míč pak putuje po ose 3-2-5, tj na posta,který hraje 1na1.Lajna z koncové čáry

přidáno: 16. 8. 2011 14:26, autor: Tomas Cada
Vhodný i proti zónové obraně

hráči jsou 4 za sebou v řadě. Na znamení hráče s míčem se rozeběhnou určeným směrem.Míč putuje přes hráče 1 na hráče3. Variantou však je i přihrávka na často volného hráče pod košem č.2


Po vyhození míče dostává hráč 5 clonu od hráče 2 a do šestky dostává přihrávku od hráče 3


Aut "5 - 4”

přidáno: 23. 3. 2011 13:08, autor: Tomas Cada
Zde je jednoduchý , ale účinný aut, který zakončuje jeden z podkošových hráčů, postů. Základní postavení je dle diagramu 1 tzv. box formace. Všimněte si, že hráči 4 a 5 (posti) stojí proti sobě v opačných rozích základního postavení. Při zaujímání postavení můžete také volat 4-5, kvůli zmatení obránců, ale jedná se vždy o stejnou hru.Hráč 5 staví clonu pro hráče 4. Hráč 2 vybíhá do rohu hřiště, kde dostává přihrávku od hráče 3, který po přihrávce odbíhá na slabou stranu. Hráč 1 vybíhá na křídlo na silnou stranu. Hráč 4 využívá clonu od hráče 5 a sbíhá ke koši pro přihrávku od hráče 2 a zakončuje střelou. Jestliže obránce hráče 5 přebere hráče 4 tak, že nemůže tento dostat přihrávku a zakončit, odbíhá hráč 4  na slabou stranu a tím uvolňuje místo pro uvolnění clonícího hráče 5, který pokud dobře cloní, vždy může dostat přihrávku. Může nastat i situace, že obránce hráče 4 odstoupí a pak, po přihrávce na hráče 5, se jej snaží bránit. V tomto případě vzniká situace 2/1 (hráči 4 a 5) a hráč 5 ještě může přihrát hráči 4. Hráč 4 vždy doskakuje.


Tento aut můžeme v jiném případě zakončit i střelami hráčů 2 a 1 z křídla. Úspěšnost tohoto autu zvyšuje kvalitní provádění clon a včasnost přihrávek.


zdroj www.basketfanclub.cz


Aut "Box"

přidáno: 23. 3. 2011 13:02, autor: Tomas Cada


Pamatujte si, že nejdůležitější činností je dobrá a včasná přihrávka z autu. Se špatnou přihrávkou budete těžko úspěšně zakončovat tuto hru.

Při postavení tohoto autu volejte “Box”. Základní postavení autu je dle diagramu A.

Diagram B : Hráč 5 zahajuje aut zavoláním “teď“, „hrajem“ apod. Hráč 3 provádí V-únik a vrací se zpět na vrchol, kvůli zabezpečení protiútoku. Hráč 2 staví clonu pro hráče 1, aby se tento mohl uvolnit do levého rohu. Hráč 1 se uvolňuje do levého rohu a když dostává míč, střílí.

Diagram C : Hráč 4 staví clonu pro clonícího hráče 2, hráč 2 se bleskově uvolňuje vpravo od koše pro zakončení. Pokud dojde k přebrání obráncem 4, uvolňuje se po cloně hráč 4 směrem k míči a zakončuje on.


Diagram D : Pokud dojde k zaclonění obránce 2, jednoduše zakončuje hráč 2. Nesmíme zapomínat, aby hráč 5 nezůstával stát za koncovou čárou.překlad z Coach’s Clipboard
zdroj www.basketfanculb.cz

Aut "Trojka"

přidáno: 23. 3. 2011 12:57, autor: Tomas Cada

Tento aut je postaven pro tříbodovou střelbu z rohu hřiště, ale má i jiné možnosti zakončení. Nejdůležitější je dobrá a včasná přihrávka, dobrá střelba, správné načasování. Velmi důležité je správné přijímání přihrávky a postavení při střelbě.

Postavení : Základní postavení je ve formaci boxu dle obrázku. Hráč 2 je dobrý tříbodový střelec.
Diagram A : Aut začíná na zavolání “aut”, “teď“ ap. Hráč 1 se uvolňuje pro míč do rohu hřiště, dostává míč od hráče 2. Hráč 5 se uvolní do dolního postavení pivota pro přihrávku od hráče 2, když ji dostane, zakončuje střelbou. Hráč 3 se uvolňuje na silnou stranu dle obrázku. Hráč 4 se pokusí dostat míč na slabé straně boxu.

Diagram B : Druhá přihrávka je od hráče 1 na hráče 3 na silnou stranu. Po přihrávce běží hráč 1 postavit dvojclonu s hráčem 5 pro hráče 2. Hráč 2 po vyhození z autu se uvolňuje do vymezeného území a pak prudce mění směr, využívá dvojclonu a běží do silnostranného rohu a očekává přihrávku od hráče 3, po obdržení míče střílí za tři body - Diagram C.překlad z Coach’s Clipboard

Aut na osobní obranu "4 dole"

přidáno: 23. 3. 2011 12:53, autor: Tomas Cada


Nezapomeňte, že nejdůležitější věcí při organizovaných autech je správné a včasné provedení přihrávky !!


Jakmile je jasné, že se bude vhazovat zpoza koncové čáry volejte “4-dole”.

Postavení hráčů je dle obrázku, čtyři dole v řadě, vyhazuje hráč 5 (post), protože po přihrávce se uvolňuje do pozice pro zpětnou přihrávku a zakončení. Předpokládáme první přihrávku do střelecké pozice na trojku.

Dva vnitřní hráči cloní pro hráče v rozích, kteří se po clonách uvolňují ke koši pro možnou přihrávku a zakončení.

Po clonách pro hráče 4 a 2 by se měli clonící hráči uvolňovat pro přihrávku na tříbodovou pozici.

Hráč 3 se pohybuje po provedené cloně vždy na vrchol, protože zajišťuje obranu proti dlouhé přihrávce a rychlému protiútoku.

Jestliže dostává přihrávku hráč 3, hráč 5 by měl vyběhnout na opačnou stranu koše než vyhazoval a očekává přihrávku zpět od hráče 3 (naznačeno červeně).


Aut “3 na čáře”

přidáno: 23. 3. 2011 12:47, autor: Tomas Cada

Předpokladem úspěchu tohoto autu je správné časování, důsledné provádění clon a kvalitní přihrávky.

Tři hráči stojí na čáře TH vedle sebe, hráč 2 je nejlepší střelec, hráč 1 je rozehrávač a hráči 4 a 5 jsou pivoti. Hráč 4 staví clonu pro hráče 5 a hráče 2 (cloní, dokud neproběhne hráč 2). Hráč 5 běží první kolem clony pod koš, hráč 2 běží kolem clony do silnostranného krátkého rohu (nebo může běžet až na tříbodovou střelu do rohu). Hráč 4 po cloně roluje na slabou stranu, s tím, že očekává přihrávku a může zakončit. Hráč 1 je pojistka proti rychlému protiútoku. Hráč 3 přihrává každému volnému spoluhráči.
James A. Gels, Coach’s Clipboard

zdroj www.basketfanclub.cz


Aut “Box 1” a “Box 3”

přidáno: 23. 3. 2011 12:32, autor: Tomas CadaZákladní postavení je jednoduché postavení “box”. Postavení je identické pro oba auty a jednoduše se učí. Dva pivoti (hráči 4 a 5) jsou postaveni na silné straně, tedy na straně, kde se vyhazuje míč, v postavení dolního a horního pivota, hráči 1 a 3 jsou postaveni stejně na druhé straně vymezeného území. Hráč 2 je dobrý přihrávač a střelec.
“Box 1”

Na zvolání “teď” nebo “aut” hráč 4 cloní pro hráče 5, hráč 5 po cloně běží do opačného dolního rohu vymezeného území, hráč 4 po zaclonění obránce, jej drží na zádech a uvolňuje se k míči pro přihrávku a jednoduše zakončuje. Hráč 2 přihrává hráči 5, jestliže je tento přebrán, přihrává hráči 4. Hráč 3 využívá clonu hráče 1 a uvolňuje se na vrchol. Hráč 1 po cloně se uvolňuje do slabostranného rohu nebo může udělat V-únik a uvolnit se do svého výchozího postavení na slabé straně. Jestliže se nepodaří ani jedna přihrávka na hráče 4 a 5, hráč 2 může přihrát na hráče 1 anebo 3, kteří střílí tříbodovou střelu.“Box 3”

Výchozí postavení je stejné jako v předcházejícím případě. Hráči 1, 3, 4 a 5 provádí stejné clonění a uvolňování jako v Box 1. Tentokrát se však snažíme o tříbodovou střelu od hráče 2. Hráč 2 přihrává hráči 3, provádí V-únik k hráči 5 a potom běží rychle do silnostranného rohu. Hráči 3 přihrává hráči 2, který střílí tříbodovou střelu z rohu hřiště.
překlad z  Coach’s Clipboard

1-10 of 18