Driblér č.7/12

přidáno: 24. 6. 2012 2:44, autor: Tomas Cada   [ aktualizováno 24. 6. 2012 2:51 ]


Vím, že strach je pro některé lidi překážkou, ale pro mě je jen iluzí…. Prohra mě naučila zkusit to příště ještě tvrději. Michael Jordan


Návrat do obrany – jsi spíše Tom Izzo nebo Dick Bennett?

Proč je toto důležité?
Když budeš chtít po většině trenérů, aby popsali,co ten basketbal je, tak když to zjednodušíme na základní principy, odpoví bud obrana, nebo útok. Což je samozřejmě pravda,ale např. Bobby Knight je přesvědčen, že základním komponentem basketbalu je tzv. transition, tj přechod hřiště z jedné poloviny na druhou. Zkus se nad tím zamyslet… když máš např. dobrý tým v obraně na vlastní polovině, ale připustíš snadné zakončení soupeře při návratu do obrany, jak je tedy dobrá tvá obrana? V tom nejhorším scénáři, když tví hráči nebourají desku při útočném doskoku a ani nejsou včas zpátky na obranné polovině, kde pak vlastně jsou? Budeme tedy věnovat pozornost dvěma různým filosofiím, co by měl tým dělat po neúspěšné střele.

Útočný doskok nebo limitování příležitostí při přechodu hřiště
Jako kouč máš v zásadě 2 volby co se týká návratu do obrany. Pamatuj, že nemůžeš být dobrý ve všem, při takové snaze hrozí, že nebudeš dobrý v ničem.Na příklad, když budeš chtít tzv. rozbíjet útočně desku (velmi agresivní doskok) a zároveň očekáváš, že soupeř nebude snadno skórovat z nájezdu po rychlém protiútoku, tak připravuješ svůj tým na porážku. Vyber si a zdůrazňuj filosofii, která více vyhovuje talentu tvého týmu. A také vezmi v úvahu to, že volba trenéra by měla odrážet jeho ofenzivní filosofii.

Filosofie útočného doskoku
Tom Izzo, jeden z velkých koučů Michigan State založil svůj program na víře, že většina týmů není dobrá při obranném doskoku. Jeho tým je mezi lídry v doskakování od doby, kdy převzal program týmu Spartanu. Tráví nejméně 15 minut každého tréninku získáváním návyků při útočném doskoku. Učí se dopichování, získávání míčů při útočných doskocích. Vedlejším produktem této tvrdé práce je to, že tým je skvělý při obranném box outu, protože jsou zvyklí jít do boje z každého tréninku. Většina týmú takto při doskoku o míč nebojuje.

Základní principy útočných doskoků
Zvol si tuto filosofii, když máš lepší atlety,než většina soupeřů
Rozehrávač zůstává na půlící čáře a ostatní jdou na útočný doskok
Důraz dávej na to, že 70% všech střel se odráží na slabou stranu a zde získávej převahu v doskoku
Uč hráče odpichovat míč v momentě,kdy jej nemohou stáhnout pod svojí kontrolu.
Zachovávejte míč- živý, odrážejte jej o desku
Oslavujte útočné doskoky
Neakceptuj to, ale buď připraven na častější rychlý protiútok soupeře

Filosofie limitování příležitostí k rychlému protiútoku
Na druhé straně, jiný velký trenér Dick Bennett z Washington State věří v to, že je nutné kontrolovat transition (přechod přes hřiště), takže posílá 2-3 hráče v závislosti na soupeři zpět, aby neutralizovali příležitosti k rychlému protiútoku. Jeho týmy tradičně udržují soupeře pod 60 body v zápase. Filosofii trenéra Bennetta je, že jeho tým je lepší než tvůj na útočné a na obranné polovině hřiště. Jeho tým hrál presink jen pokud prohrávali před koncem zápasu a hráli pouze osobní obranu. Jinými slovy, nebylo těžké pro soupeře se připravit na jeho hru, ale přesto byl jeho tým těžko k poražení, protože byl velmi precizní v tom, co praktikoval

Základní principy limitování příležitostí k rychlému protiútoku
Vyber si tuto variantu, když máš méně atletický tým než ostatní týmy v soutěži. Pošli rozehrávače na svojí šestkovou čáru a křídlo na půlící čáru. Jinou variantou je poslat střelce zpět současně s oběma obránci.
Zdůrazňuj, že nedopustíte žádné zakončení rychlého protiútoku nájezdem do koše.
Pracuj denně na celoplošných obranných situacích.
Uč hráče jak chceš, aby nabrali útočníky a pamatuj, že tě poráží otevřené střely, ne přebírání útočníků v protiútoku.
Zvol způsob útočení, který umožňuje i vyváženost pro obranu, např: vynech hry v postavení 1-4 dole, nebo flex. Namísto používej 2-3 v horním postavení nebo útok v postavení 4-1

Připrav hráče jak nejlépe umíš tak, abys dosáhnul jejich potenciálu a tak je dostal do pozice, kdy mohou nejlépe uspět. Transition bývá často přehlíženou činností a trenéři se musí od počátku rozhodnout, jak se jejich tým bude chovat při návratu do obrany. Uč je toto po celý rok a klaď na to důraz v trénincích i v zápasech. Věřím, že ti tento článek pomohl pochopit dvě základní filosofie návratu do obrany.

Dril: Obranný pohyb s kužely

Toto je jednoduchý a zábavný dril ....Video: Pohyb in&out (dovnitř ven) z 5 star campu
Nic není tak velkou sabotáží pro vítězství jak strach z prohry, Mario Cortes9 tipů jak zlepšit dribling

9 tipů od trenéra Dona Kelbicka


1. Používej tvrdý dribling. Čím vícekrát je míč v tvé ruce, tím více jej kontroluješ.Čím tvrději dribluješ, tím rychleji je zpět v tvé ruce

2. Měj vždy hlavu vzhůru. Dívej se na obroučku nebo na místo na zdi při každém tréningu

3. Používej tvé prsty ke kontrole míče, ne tvoji dlaň

4. Používej představivost- Představuj si kde a jak použiješ jednotlivé typy driblingu

5. Uč mentalitu – V dnešní hře se používá příliš mnoho bezúčelného driblingu. Já učím to, že základním smyslem zahájení driblingu je nájezd. Když tu příležitost nemáš, tak nezahajuj dribling.

6. Basketbal je hra vzdáleností. Nauč se prodlužovat svůj dribling. Snaž se získat postavení s jedním driblingem. Neporazíš obranu driblingem, ale pohybem nohou, od obrany se driblingem oddělíš

7. Basketbal je hra úhlů. Snaž se pohybovat v přímých linkách. Když se snažíš hrát tzv. Východ-Západ (to co tě dostává k postranní čáře), tak to nahraď pohybem Sever-Jih (přímo ke koši)

8. Nedělej 2 údery tam, kde ti stačí jeden

9. Trénuj mimo svoji komfortní zónu. Pohybuj se rychleji, než jsi zvyklý ,když děláš nový dril, nenech se odradit tím, že ti míč utíká. Když trénuješ jen to, na co jsi zvyklý,.nikdy se nezlepšíšOtázka pro Randy Browna

Můžeš mi poradit, co mají dělat mí rozehrávači před nájezdem a při nájezdu?


Odpověď:
Jako u všech ostatních dovedností je řada drilů,které mohou ovlivnit konečný výsledek. Pojďme se podívat na tajemství, která vedou ke skórování u obroučky. Budeme analyzovat to, co se děje před a při nájezdu.
Je mnoho elementů ,které je nutné vzít v úvahu, když analyzujeme tuto dovednost. Jde o umění skórovat z driblingu, což je trochu protipólem toho, když kouč jednoduše řekne „najeď do koše“.


Před nájezdem:
- Je nutné zbavit se svého obránce. Samozřejmě k tomu je mnoho cest.
- Je nutné vědomí, že je hráč na otevřené straně pro únik.On vidí, jestli nájezd je možný


V průběhu nájezdu:
- Když se dostane útočník za obránce, tak se musí hráč s míčem rychle zorientovat na hřišti. Dobré týmy ho nenechají jen tak volně najet do koše. Budou mít vždy určitou úroveň výpomoci při ruce. Tím zorientováním se mám tedy na mysli jednak vnímání cesty do koše a jednak příležitosti k přihrávce.
- Vždy jsem zdůrazňoval zastavení pomocí jumpstopu nebo tzv. stride /tj zastavení raz dva), aby hráč kontroloval jednak svůj pohyb a jednak míč. To je moment ,který často děti dělají špatně. Jsou přesvědčeni, že nájezd až pod koš je to správné, čímž eliminují všechny asistenční možnosti. Mnozí hráči pak vyskočí do vzduchu, aby něco zahráli. Na rozdíl od toho je jumpstop a pivotování vhodným momentem při nájezdu. Umožňuje kontrolu, držení rovnováhy, správné rozhodování se, střeleckou nabídku a možnost přihrávky.
- Pokud je volná cesta do koše, pak je nutné nejagresivnější možné zakončení. Někteří hráči to zvládají z jedné nohy, jiní potřebují jump.Vím, že když nepracuješ na své hře, tak někdo jiný určitě ano a až se setkáte, tak tě porazíHra: Aut od půlící čáry

Je autem pro rychlé zakončení...Video: Stutter step (pohyb nohou, který zmrazí obránce) z 5 star campu
Daly Chuck, když budeš muset hráče prosit, aby hráli, tak to fungovat nebudePoučení z ofensívní hry v NBA kouč Dave Stricklin

Z pohledu ofensívy, je velmi zajímavé pozorovat letošní playoff v NBA. Prakticky každý tým hraje pick and roll, i když důraz na jeho jednotlivé aspekty může být různý, Rajon Rondo chce najet a přihrát střelci na perimetr, James Harding chce najet do koše a Russell Westbrook rád najede za clonu a zakončí jumpem.

Když se nestaví clony na míč, pak Miami se spoléhá na izolování LeBrona Jamese a Dwayne Wadea. Boston používá herní sety 1-4, aby si vytvořili pozici pro otevřenou střelu a Indiana bez velkých superstar často hraje 2-3 Princeton (jeden z nejznámějších způsobů útočení). Tedy každý tým se pokouší o útok, který vyhovuje jejich specifikum.

Když se dívám na tyto týmy, připomíná mi to několik důležitých věcí. Především, naše útočné sety a hry musí vždy odrážet naše osobnosti v zájmu maximalizace našich silných stránek a minimalizace těch slabých. Je velkou chybou nutit týmy i individuality s danými dovednostmi, aby hráli systém, který jejich dovednostem nevyhovuje.
Například, jak Celtic tak Heat by byly velmi průměrnými celky,kdyby hráli útočné systémy jako jejich soupeř, tedy pokud by Ray Allen a Paul Pierce byli nuceni zakončovat únikem do koše a Lebron James s Dwayne Wadem by měli zakončovat střelbou z jumpu.
Být co nejvíce efektivní v útoku vyžaduje, aby týmy byly útočně agresivní.To však neznamená, že tým konstatně na sílu volí špatné střely. Znamená to, že tým využívá každou příležitost v rámci daného útoku a neprovádí bezduše nacvičený pohyb v útoku Mnohdy přejít střeleckou pozici je stejně špatné jako využit ke střelbě špatnou střeleckou pozici.

Dalším poučením je to, že dobrý útok neposkytuje všem stejné příležitosti. Každý z hráčů musí bránit, ale ne všichni musí být střelci. Nejvíce střel musí střílet nejlepší střelci.. V každém případě já jako kouč chci, aby někteří hráči stříleli hodně a někteří vůbec!
Když se díváš na play off zápasy, můžeš si užívat dramata a bavit se, ale je také vhodné použít basketbalové IQ ke zlepšení vlastního týmuNabídka e-knih

Pro zájemce nabízím 3 knihy v PDF podobě. Všechny nabízí různé útočné systémy pomocí názorných obrázků. Vzor obrázku si můžete prohlédnout.

1.kniha

7 vteřin a méně – hry Phoenix Suns a New York Knicks. Útoky, které trvají pouze několik sekund od jejich největších zastánců
Herní sety, auty ze základní čáry, auty od postranní čáry
123 stran 60 Kč včetně DPH

2.kniha
NCAA – hry vybrané koučem Petermannem obsahuje hry na útočné polovině, hru proti presu, hry na rychlé zakončení, hra proti zoně, auty ze základní i koncové čáry
81 stran 60 Kč včetně DPH. Útočné principy z NCAA přináší mnoho zajímavých útočných variant

3. kniha
Vybrané hry na rychlé zakonční trenérů od středních škol přes NCAA až po NBA
78 stran 60 k4 včetně DPH. Tzv. quick hitters , používané trenéry na všech úrovních

Cena všech tří knih dohromady je 150 Kč

Knihy pošlu obratem na Váš e-mail, stačí napsat na kontakt@e-basket.cz.

Poplatek prosím pošlete na účet 429926359/0800DePree Max Nemůžeme se stát tím kým chceme, když zůstaneme jací jsme

Comments