Driblér č.4/12

přidáno: 6. 3. 2012 12:07, autor: Tomas Cada   [ aktualizováno 6. 3. 2012 13:07 ]


Chuck Daly: obrana nebývá poražena při výpomoci, ale při návratu z výpomoci


Kevin Eastman: Několik zamyšlení nad útokem

Vždy se snažím najít detaily, které pomáhají objasňovat věci. Rád nacházím příklady a aplikuji je jako přidanou výhodu. Zde je několik poznámek resp. pravd, které jsem našel ve svých poznámkách:


Pravda č. 1 – je přímá vazba mezi počtem míčů, přenesených ze strany na stranu a mezi počtem defenzivních chyb.

Naši hráči by měli pochopit, že pro obranu je velmi náročné přistupovat k hráči s míčem – ve smyslu přistupování z pozice výpomoci do pozice přistoupení k hráči s míčem (tzv. close out). Z toho vychází, že výhodou útoku musí být dostávat obránce do pozice close out co nejčastěji. Chceme tedy, aby hráči přenášeli míč ze strany na stranu. Co se týče našeho týmu, tak můžu potvrdit, že naše útočná efektivita stoupá s počtem přihrávek a přenosů balonu. Samozřejmě je proti nám časový limit, který nás nutí střílet rychleji, ale my chceme alespoň minimálně 3 přihrávky, takže víme, že dojde k přenosu míče. Pokud hodíme pouze 1 nebo 2 přihrávky, tak je pro obranu mnohem snadnější dostat se k míči.


Pravda č.2 - Čím blíže ke koši se tvůj útok pohybuje, tím více jsou tvoje clony fyzické.

Přišli jsme na to, že rozhodčí jsou daleko smířlivější ke kontaktům, které jsou blíže ke košům, protože jsou zvyklí na více kontaktů pod košem, než když jsou uplatňovány na perimetru. Proto si myslíme, že je např. u flexu umožňováno uvolnit se pomocí clon v dolním postavení při použití fyzické síly, zatímco při použití zadní clony na perimetru je nutné být opatrný. Takže se zkus zabývat tím, abys měl část tvého ofenzívního systému blíže ke koši.


Pravda č. 3 - Čím rychleji se pohybuje míč, tím jsou obránci blíže ke svým hráčům.

Přišli jsme na to,že když přihráváme míč rychleji, tak obranný systém se více snaží zůstávat u svých hráčů a méně se dostávat do pozice výpomocí a přiskakování k míči. Rovněž jsme přesvědčeni, že nám to dává více prostoru k nájezdu, protože obránci jsou více pryč ze svých pozic a my máme lepší úhel pro nájezd. Řekl bych, že když nemáš opravdu dobrého střelce, musíš dostat míč více do pohybu a vytvořit tak příležitosti pro nájezd.Pokud máš dobrého pivota, pak toto zpomalíš, abys mohl dát příležitost pivotovi k dobrému příjmu míče.Dril 3 týmy

Na hodinách se nastaví 12 minut...Video: Trénování prvního rychlého kroku


http://www.e-basket.cz/media/avi/47-dribbling-jason-otter-first-step-workout.aviLarry Shyatt: Ať hraješ osobní nebo zónovou obranu, jestli má tvůj tým naučené, že nejbližšího odstaví, tak bude úspěšný v doskocích

Rozhovor s: Becky Hammon

(rozhovor vedl Ganon Baker)Něco o „Becky" Lynn Hammon
Rebecca Lynn Hammon – narozena 11.3.77 je profesionální hráčkou týmu San Antonio Silver Stars v WNBA a hráčkou CSKA v ruské Superlize.
Významnou byla její kariera v Colorado State. Její úspěšná střelba z ní udělala sportovce roku v Coloradu. Vedla svůj tým k rekordu 33-3 v sezoně 98-99.Drží mnoho rekordů v Colorádu – počet dosažených bodů (2.740), body za zápas (21.92). asistence (538) a zisky (315)

Které překážky jsi musela zdolat, abys byla tam, kde jsi dnes?
Tak těch překážek bylo opravdu dost, ale stejně bych neměnila! Myslím, že překážky budují charakter, houževnatost, trpělivost a přidávají hodnotu tomu, čeho se člověk snaží dosáhnout. Basketbaloví hráči by měli být vysocí, rychlí, skákat vysoko a já z toho nic nemám a nedělám dobře. Ale to ,co lidé nemohou vidět je moje srdce a můj mozek, to je to, co mně dostalo na vyšší úroveň. Já jsem pracovala tvrději, zůstávala déle, studovala chytřeji. Dnes je mnoho informací k dispozici, o tom jak sport pomáhá dívkám se sebevědomím, řešit potíže, získávat lepší postavení v životě…

Které jsou tři nejdůležitější fyzické dovednosti k tomu dostat mezi elitní rozehrávačky?
1. Cítit se komfortně s míčem, musíš vnímat balon tak, jako by to pro tebe byla nepřirozenější součást tebe samotné….to pomáhá v každé oblasti hry (střelba ,přihrávky, dribling, vidění hřiště)
2. Přihrávky…. To je velmi podceňovaná součást hry, ale pokud máte hráčky, které umí zlepšit hru tím, že umí dobře přihrát spoluhráčkám, tak máš klenot mezi hráčkami. Hráčka, která umí dobře přihrávat zlepšuje všechny spoluhráčky.
3. Střelba…. Musíš umět střílet alespoň z otevřených pozicJaké jsou tři nejdůležitější mentální dovednosti nutné k tomu být dobrou hráčkou?
1. Etiku tvrdé práce a víru v práci, kterou do toho vkládáš…řečeno dost jasně!
2. Odhodlanost/disciplínu… nezáleží na tom, kolikrát jsi skopnuta dolů, vždy se dokážeš vrátit znova
3. Buď studentem hry… dívej se na videa se zápasy, dobré, špatné a dívej se na ostatní, vždy se uč!!!


Jaký je tvůj typický ten mimo sezonu ve vztahu k přípravě na novou sezonu?
Většinu času jsem v posilovně, dělám trochu kardio a trochu střelby. Nyní už nehraju, ale jako mladší hráčka jsem si vybírala hochy, kteří byli větší, rychlejší, silnější, to pomůže každé zlepšit hru.

Joe Paterno: Tvoji hráči mají tendenci stávat se takovými, za jaké je ty považuješHra – Rychlé zakončení po šestkách soupeře a následném presingu

Hráč 1 bere střelce na záda ...
Mike Dunlap: Vniknutí do vymezeného území je virus pro všechny obrany.Používání 2 rozehrávačů najednou, Bruchu Labels


Po skončené sezoně, kdy jsme začali hrát s dvěma rozehrávači, tak čím více o tom přemýšlím, tak je to něco, k čemu bych se chtěl osobně vrátit. Basketbal se stále více vyvíjí co se týče nájezdů do šestky a dva rozehrávači dávají extra výhodu rychlého nájezdu. 

A k tomu dává další výhody:
- Soupeř hraje presing bez úspěchu. Soupeři se proti naší rychlosti ani nepokusili přes postavit
- Začátek naše útoku je velmi rychlý. Hráči nemusí vyhledávat jen středního rozehrávače na zahájení protiútoku
- Povinnosti si střední rozehrávači rozdělí. Naši 2 hráči si například rozdělí odpovědnost při překonávání agresivní osobní obrany, takže si vzájemně uleví
- Našimi nejlepšími střelci trestných hodů byli střední rozehrávači, takže naše efektivita stoupla i v tomto směru

Když se jeden z našich rozehrávačů zranil ke konci sezony, utrpěli jsme prví prohru s naším městským rivalem, kterého jsme předtím dvakrát porazili. Byl jsem (a stále jsem) přesvědčen, že důvodem bylo to, že jsme neměli na hřišti najednou oba rozehrávače. S naší sestavou se dvěma rozehrávači jsme ve finále našeho šampionátu o pár týdnů později tento tým opět porazili.

Nedávno jsem viděl Denver Nuggets s hráči Ty Lawsonem a Raymondem Feltonem ve stejnou dobu spolu na palubovce. Dle mého názoru stoupnula efektivita týmu při držení míče a při pohybu míče. To je důležité obzvlášť vzhledem k době útoku, kterou mají obvykle týmy k dispozici tj. 15-20 vteřin po přechodu na útočnou polovinu,Video: Rychlé zakončení z jedné nohy

Čti a reaguj: Jak útočně reagovat na vypomáhání obrany ze slabé strany

Reakce na výpomoc v obraně ...
Larry Brown: Při přechodu jak na útočnou tak na obranou polovinu je úloha jednoduchá, být vždy před míčem
Comments