Driblér č.2/12

přidáno: 30. 1. 2012 11:15, autor: Tomas Cada   [ aktualizováno 30. 1. 2012 13:15 ]


Špatní hráči bývají frustrování, průměrní hráči hledají výmluvy, velcí hráči bývají odhodlaní, Tom CreanePoužívání systému cihel a balonků, Dave Stricklin


Před lety jsem na jedné z klinik slyšel od trenéra Rick Pitina mluvit na téma „cihel a balonků“, který se mi zdá pořád jako jeden z velmi dobrých nápadů i dnes. Smyslem systému „cihel a balonků“ je odměnit velké úsilí, povzbudit hráče, aby se koncentrovali na celý trénink a aby na každou chybu reagovali pozitivně. Nejdůležitější asi je, že tento systém umožňuje všem hráčkám být zodpovědnými za svoje výkony na hřišti.
Systém je velmi jednoduchý Pokaždé, když hráč předvede pozitivní akci, zvolá trenér “balónek“ a jeho asistent to zaznamená. Pokud předvede hráč negativní výkon, zvolá kouč “cihla“ a to také asistent zaznamená. Na konci tréninku hráči běhají za každou cihlu, kterou mají v záznamech, pokud není kompenzována balonky. Například trenér Pitino používal 6 dvojtaktů na celé hřiště v čase 35 vteřin (3 z pravé a 3 z levé strany) za každou cihlu, která zbyla po kompenzaci s balonky..

Z čeho se skládá systém cihel a balonků záleží na trenérově úvaze a především na věku hráčů a jejich trénovanosti. Mladší hráč může být penalizován za ztrátu koncentrace nebo za ztrátu soustředění, zatímco ten samý hráč může být odměněn za bojovnost a předvedení pokroku v herní činnosti.
Starší, více dovednostmi vybaveníí hráči, mohou být vedeni k vyšším výkonnostním standardům. Pitino používal jako ocenění pro „cihlu“ takové věci jako běhání bez maximálního úsilí, běhání nedostatečně roztaženi po křídlech, nepoužívání správné clony, špatné fauly, nemluvení v obraně, minutí dvojtaktu, špatné obranné postavení pro výpomoc. „Balonky naopak byly určeny např. pro zisk míče, útočný doskok, získání průrazu, odmítnutí přihrávky, boj o míč mimo kontrolu někoho z hráčů. Přitom cokoliv, co vyžaduje mimořádný důraz (útočný doskok) nebo značné úsilí (získání nekontrolovaného míče) může být oceněno i více než jedním balonkem najednou.
Kouč Seth Greenburg z Virginie Tech měl podobnou metodu, kterou nazval „ Týmy a jeho mementa“, která byla vypsána pro celou sezonu. Největší odlišnost byla v tom, že trenér Greenburg dovoloval schovávat si své „týmy“ pro vlastní potřebu anebo je věnovat spoluhráčům. Zaznamenávaly se „týmy a mementa“ po celou sezonu. Na konci sezony na slavnostním banketu byl oceněn trofejí hráč, který za celou sezonu nasbíral nejvíc „týmů“.

S trochou kreativity můžeš vymyslet jiné způsoby jak zvýšit intenzitu tréninků za neustálého oceňování výkonosti, která je důležitá pro tvůj program. Jako příklad může sloužit na Universitě North Carolina kouč Roy Williams, jehož rychlý protiútok je velmi závislý na rychlosti s jakou hráči 4 a 5 vhazovali míč do hry. Výsledkem bylo, že hráči 4 a 5 soutěžili na tréninku, kdo bude dřív u míče, což vedlo k tomu, že protiútok Caroliny se stal jedním z nejlepších v zemi.
Nezáleží na strategii, kterou použiješ, ale cokoliv dělá hráče odpovědnějšími za to, jakým způsobem trénují, cokoliv co zvyšuje jejich koncentrovanost a intensitu, je užitečné pro celý tým a nepochybně pomáhá vyhrávat více zápasů.
Dril: Dobíhání útočníka obráncem soutěžně

Toto je vyšší verze drilu Honěný a honící ...Video: Allen Stein, taneček s tenisáky

Allen Stein, taneček s tenisáky

V životě toho mnoho nedosáhneš, jestli pracuješ jen tehdy, když se cítíš dobře. Jerry West


Rozhovor: EII SandersEll Sanders pochází z Brooklynu, studoval na universitě v Seton Hall University, kde strávil 4 basketbalové sezony. Má mimochodem bakaláře na kriminální právo. Většinu své basketbalové kariéry strávil v Česku, hrál za týmy Děčína, Pardubic, Ústí a Nového Jičína, v současné době je opět hráčem Děčína. V děčínském dresu se stal i MVP ligy.

Ahoj Elle, jsi narozen v USA. Kdy jsi trénoval a hrál jako kluk?
No, začal jsem hrát basket na ulici. Když mi bylo 9 let tak jsme přitloukli krabici na strom a začali hrát. Hráli jsme každý den. Obzvlášť když v létě nebyla škola. A ve škole jsme hráli basket v tělocvičně. Také jsme hráli vybíjenou a americký fotbal, ale většinou basket.


Potkal jsi někdy nějakou budoucí basketbalovou hvězdu na hřišti, a jestli ano, byla už tehdy lepší než ostatní? Kolik hodin denně jsi trénoval?
Je víc kluků, které jsem potkal a kteří to dotáhli do NBA. Například Stephen Marbury. Když byl mladý, byl opravdu talentovaný. Byl lepší, než všichni jeho věku, ale i ti starší.Pak jsem hrál s hráčema jako Charles Jones,který hrál v Bulls a Clippers. Také byl velmi dobrý jako mladý, ale ne o tolik lepší než ostatní. Ve státech je vše velmi soutěživé a je tolik dobrých hráčů, že i když jsi dobrý, tak jsou pro tebe těžkým soupeřem. Když jsem byl mladý, netrénoval jsem tak, jak si lidé myslí, že bych trénovat měl. Nikdy jsem netrénoval přihrávky a dribling. Jen jsem hrál basket celý den. Pamatuju se, že jsem hrál v parku od 9 do 15 i 16 hodin. Pak jsme šli domů se najíst a převléci a hurá zpět do parku. Domů jsme se dostali tak v 21 hod. Takže jsem hrál basket skoro celý den a tak jsem se naučil mé dovednosti a lásce ke hře.


Kdo byl Tvým nejlepším koučem v USA? Které drily jste trénovali a bylo to užitečné pro Tvoji basketbalovou budoucnost?
Nejlepším koučem v USA byl Gil Reynolds, který před 4 lety zemřel. Učil mně na střední škole. Byl prvním, který mě učil základy basketbalu. Dělal se mnou tolik drilů! Strávili jsme spolu spoustu času rozhovory i koukáním na zápasy. Hodně co znám z basketu, znám od něj. Myslím, že nejdůležitější dovednost, kterou mně naučil, byla oddanost. Musel jsem vstávat dříve, když ostatní hoši ještě spali a trénovat. Dělali jsme dovednostní drily. Spoustu z nich s židlemi. Nikdy jsme nedělali driblink jen sám o sobě, vždy se střílením, s prací nohou, vše v jednom. Byl opravdu dobrý v rozvíjení hráčů. Trénoval Bernarda Kinga, jednoho z nejlepších hráčů v NY.


Jsi v Čechách již delší dobu. Pořád preferuješ Burgry od Mac Donalds , nebo už je z Tebe knedlíkový a pivní muž?
Pořád miluju Burgry. Na knedlíky moc nejsem. Mám rád českou stravu, ale ne knedlíky. Když už knedlíky, tak bramborové. Pivo je také fajn, ale po několika půllitrech už mi nechutná, takže odhaduju, že nejsem popíječ piva jako většina Čechů (lol).


Když by ses stal basketbalovým trenérem českých dětí, co bys nejvíce trénoval?
To je těžká otázka, protože já si myslím, že děti by měli začít nejdřív hrát, aby se naučili tu hru milovat. Když nikdy nerozvinou lásku ke hře, tak zmizí jinam. Pak všechny základy-dribling a přihrávky, určitě!


Už jsi velmi zkušeným hráčem. Jaká je tvá rada pro začátečníky a mladé hráče- které jsou 3 největší zásady, stát se velkým basketbalovým hráčem?
Myslím, že tou největší zásadou stát se basketbalovou hvězdou mimo talent je být oddaným (míněno tím tréninky a vše co k tomu patří), pak musí být hráč soutěživý (chtít hrát proti nejlepším pro to stát se nejlepším sám) a koučovatelný (musí umět naslouchat trenérům, kteří mohou přispět k tomu být skvělým hráčem). Těch zásad je víc, ale toto jsou 3 největší.


Není tajemstvím, že letos v létě se budeš ženit, prozradíš kdo je tou vyvolenou?
Rádi si necháváme náš privátní život privátním, tak řeknu jen, že je to češka a skvělá dívka!!!


Elle, díky za odpovědi a měj se pořád krásně v Děčíně!!!Hra: 3 varianty clony na hráče s míčem

Hráč 1 dribluje do středu .. 
Tvoje závazky k týmu – není něco mezi, buď je ctíš, nebo ne, Pat Riley


 

Komunikace mistrů, Kevin Eastman

Všichni chceme, aby náš tým mluvil v obraně, ale opravdu hráči rozumí tomu, jak je to důležité a co to způsobuje soupeři i vlastnímu týmu?


Komunikace v obraně je důležitá, protože:

-nahání strach: obzvlášť, když soupeř ví, že obránci znají všechny akce, které hrají, protože obránci zvolají název akce, jakmile jí soupeř ohlásí a postaví správnou obranu

- dává obraně náskok od začátku útoku: varování spoluhráče před nastávající situací je kritické pro úspěšnou obranu

-dává větší jistotu hráči, který brání míč: když tento hráč ví, že za ním je přichystána výpomoc, tak si mnohem více věří a je agresivnější

-vzbudí spícího obránce: mluvení na hráče, který není soustředěn na obranu, tak toho může varovat a vrátit zpět do hry

- rozpozná chybu dříve než se stane: kolikrát jsme varovali hráče před nastávající útočnou akcí dříve, než nastala a to tým ochránilo před případnou chybou

-dává týmu energii: týmy, které mluví, hrají s větší energií- to je holý fakt!!!Video: Allen Stein, trénování rychlosti

Allen Stein, trénování rychlostiNejvětší chybou sportovce je mít strach chybu udělatČti a reaguj

Dnešní čti a reaguj se věnuje více vyspělému pohybu dolního posta při nájezdu z perimetru
Když jsi se poučil z prohry, tak jsi ve skutečnosti neprohrál

Comments