Driblér č.9/11

přidáno: 2. 5. 2011 11:30, autor: Tomas Cada   [ aktualizováno 23. 1. 2012 12:00 ]


Nejlepší týmy mají svojí chemii. Každý s každým komunikuje a obětují osobní slávu za společný cíl. Dave DeBusschereTréninkový proces má mnoho aspektů. Jedním z nich je mentální příprava a to jak trenérů, tak hráčů. Myslím, že mnozí z nás mají tendenci mentální přípravu trošku podceňovat, popřípadě jí posuzovat spíše z negativní stránky (prostě jsme nebojovali). Z článku dost jasně vyplývá, že je nutné především začít u sebe, tedy ne jenom u hráčů.

Trénuj s vědomím šampiona, Coach Williams


To co odlišuje náplň skvěle připravených tréninků od těch ostatních je správné naladění týmu. Použij proto jakékoliv prostředky k tomu, abys nesmazatelně vryl do vědomí hráčů následující slova:

Pokaždé, když jdeme na palubovku, tak trénujeme a hrajeme s technikou, intenzitou, houževnatostí a týmovým duchem šampionů.

1. Každý ve Vašem týmu musí být přesvědčen, že každodenní tréninky na úrovni šampionů jsou klíčem k úspěchu v zápase. Pokud toto přesvědčení jasně neprojevují, tak musíš pracovat na tom, abys je o tom přesvědčil. Pak si musí členové týmu kolektivně vyhrnout rukávy a přetavit vize v realitu. Jistě, těžko se dá měřit s tím, jak trénuje konkurence. Nicméně, jestli kouč a trenéři jsou jasně přesvědčeni, že standardy Tvého programu co se týká intenzity, výkonu, houževnatosti a kolektivnosti jsou na úrovni šampionů, pak Tvé tréninky budou výjimečně produktivní. Hráči musí věřit, že trenéři jim nepomohou, pokud dovolí cokoliv jiného než trénink na úrovni šampionů.

2. Těžká práce je pouze cena za vstup do arény; není to záruka úspěchu. Pokud není přítomna, tak ani nemůžeš uvažovat o soutěžení. Když děláš konsistentně správné věci, správným způsobem a se správným vědomím, když to vše velmi tvrdě odpracuješ, pak to může vést v delším časovém horizontu k úspěchu. Tvrdá práce není vítězstvím sama o sobě; musí být doprovázena technikou a houževnatostí. Je možné tvrdě pracovat a přitom mít špatnou techniku a žádnou houževnatost.

3. Hráči musí vidět a věřit, že trenéři jsou posedlí a nadšení pro každodenní trénink. Trenérův entusiasmus musí být evidentní a nakažlivý pro asistenty i hráče. Pokud je zrušení tréninku doprovázené nadšením hráčů, pak to není typ odpovědi, která dokazuje porozumění pro trénink vysoké kvality.

4. Hráči budou při hře předvádět to, co se učí, nacvičují a za co mají zodpovědnost na tréninku.Věříme, že správný způsob vzájemné komunikace s hráči je imperativem k úspěchu. Například, věříme, že dávat míč po doskoku pod bradu je jedním z důležitých základů. Z toho důvodu v dané situaci na tréninku zapískáme při hře ztrátu, pokud hráč míč pod bradu nedá. Trvalým vyžadováním tohoto základu začnete pozorovat, že se objevuje mnohem častěji. Chceme vytvořit vědomí, že dělat věci správně vede k většímu úspěchu

5. Cílem hráčů na každém tréninku musí být zlepšovat se ve prospěch týmu. Trenérův cíl musí být tento cíl vštěpovat hráčům a plánovat tréninky tak, aby toto uskutečňovaly. Věnuj čas tomu, že je to cílem hráčů.

6. Tréninkové hřiště je vlastně třídou. Trénink je jednou z vyučovacích hodin, které hráči absolvují každý den. Jako ve všech hodinách, hráči očekávají, že se něco naučí. Trenér musí jasně stanovit cíle pro ten který den a dobře naplánovanou lekcí pomoci hráčům těchto cílů dosáhnout.

7. Trenéři by měli vstupovat do tréninku s vědomím, že pokud hráči dělají chyby, tak důvodem proč je dělají, je, že trenéři je nevedou správně. Trenér by pak měl udělat úpravy, jak komunikovat svoje ideje. Začít tu samou instrukci křičet mnohem hlasitěji neusnadní tréninkový proces. Trenéři by měli věřit tomu, že to co se odehrává na hřišti, je výsledkem jejich aktivit. Když se student není schopen látku naučit, musí učitel změnit metody výuky.

8. Trenéři musí věřit, že jsou schopni se svým týmem vyhrávat bez ohledu na jejich nedostatky. Je jedno, jestli je tým příliš pomalý, malý, nezkušený nebo mu chybí základní dovednosti. Trenér musí věřit, že je schopen všechny překážky překonat. Jsou způsoby, jak hrát, když tým je pomalý nebo malý. Mladí hráči mohou projít tréninky, které je učí dovednostem. Jestli sám nevěříš, že můžeš vyhrávat, tak nebudeš.

9.Trenéři nemohou akceptovat výjimky sami u sebe, u asistentů, u členů týmu. Při akceptování výjimek ohledně hráčů nebo týmu ztrácí kouč kontrolu vlivu na výsledek práce.

10. Trenéři by měli být hrdi na způsob jejich trénování a hráči by měli být hrdi na to, jak trénují. Hrdost je postoj, který odděluje dokonalost od průměrnosti. Průměrné trénování přináší průměrné výsledky.Přihrávky - dril, Ganon Baker
Video: Ginobili, únik přes clonu

Manu Ginobili rozebírá jednu z variant ...

Ti, kteří investovali nejvíc, jsou těmi posledními, kteří se vzdávajíRozhovor s: Darča Mišurová

kapitánka žen extraligového Trutnova


Ahoj Darčo,

Tak si užíváš pár dní volna, zase na chvíli doma? Kdy Ti začnou zase hills of Trutnov?
Po sezone jsme dostaly necele 3 tydny volna, ale mely jsme jeste nejake povinnosti v Trutnove, takze jsem se domu na Slovensko dostala na necele dva tydny a tady spis jenom odpocivam a flakam se (to znamena skoro nic nedelani). Od 26.4. zase zaciname s treninkama v Trutnove, ale jsou to spis takove doplnkove sporty, jako jsou kola, fotbal, beach volejbal, turistika atd.. To bude zhruba do poloviny cervna a pak dostaneme mesic a pul volna a v srpnu nam zacne opet ta nejmin oblibena cast sezony a to je letni priprava a nabirani kondice :(

Myslím, že jsi nedostižitelným vzorem, co se týče rychlosti na hřišti, prozradíš nám, jak jsi k ní přišla? Stačí k tomu běhat se svým(krásným) maďarským ohařem?
S tou rychlosti nevim, jestli to je pravda, ale rychlost se neda nejak trenovat, da se do urcite casti malinko zlepsit ale bud to clovek v sobe ma, nebo ne. A s mym pejskem chodim casto ven na prochazky, ale beha spis on, ja ne :D

Máš osobně nějakou sezonu, na kterou vzpomínáš nejraděj?
Nemam zadnou sezonu, na kterou bych vzpominala nejradeji, asi nejlepsi byla ta lonska, kdy jsme vyhrali CEWL a taky ligovy bronz. Ale vim, na kterou vzpominam zatim s nejvetsim zklamanim a to je ta letošní :(

Když se dívám do statistik, tak skoro v žádné kategorii nechybíš na předních místech, snad jen smečované koše vynecháváš. Co považuješ Ty za nejdůležitější v basketbale, abys mohla být dlouhodobě úspěšná?
Hmm, to je tezka otazka, ja si myslim, ze je to dost o duvere trenera v daneho hrace, je to herni pohoda hrace a taky o kolektivu a proste kdyz se dari, tak ten hrac hraje jiny basket, jako kdyz ma na sobe deku a je na nej vyvíjeny tlak.

Dnes už hraješ nejen křídlo, ale i rozehru, jak sis na tu roli zvykla, nebo co radši?
Dnes uz spis kridlo nehraju vubec, posledne 2-3 sezony uz hraju jenom rozehru. Takze jsem si uz na to zvykla. Je ale pravda, ze na kridle se mi hralo dobre, ale mame v tymu na to jine hracky ;)

Jsi kapitánkou stabilně silného týmu, máš už na příští sezonu nějakou motivaci čeho dosáhnout?
Na pristi sezonu uz cil mame asi vsichni, chceme vratit medaile zpatky do Trutnova!!!

Díky za rozhovor a hodně štěstí v nové sezoně !!!!Mojí vášní je koučovat dle mých nejlepších schopností. Chci,aby se náš tým zlepšoval každým dnem. Když toto dokážu, ostatní se už o sebe postará, Mike KrzyzewskiKontinuální útok proti zoně 2-3

Kontinuální útok proti zoně 2-3
Přestaň křičet a začni učit, Bill Walsch
Video: Víceúčelový dril pro pivoty


O míč bojují dva pivoti ...

Tým USA – zlaté standardy

(vytvořeno hráči olympijského týmu USA 2008)1. Žádné výjimky
a) bereme vše, co vyžaduje vítězství

2. Skvělá obrana
a) to je klíč k získání zlata
b) my uděláme tu „špinavou“ práci

3. Komunikace
a) jeden druhému se díváme do očí
b) jeden druhému říkáme pravdu

4. Důvěra
a) věříme jeden druhému

5) Kolektivní odpovědnost
a) jsme odpovědni jeden druhému
b) vyhráváme společně

6) Starostlivost
a) kryjeme si navzájem záda
b) pomáháme spoluhráči

7) Respekt
a) respektujeme sebe i soupeře
b) všude jsme včas
c) jsme vždy připraveni

8. Inteligence
a) střílíme pouze z připravených pozic
b) vnímáme počet týmových faulů
c) sledujeme naše statistiky

9. Postoj
a) neukazujeme žádnou slabost

10. Flexibilita
a) zvládneme každou situaci
b) neprotestujeme

11 Nesobeckost
a) jsme spojeni dohromady
b) uděláme extra přihrávku navíc
c) náš přínos není měřen počtem minut na hřišti

12 Agresivita
a) hrajeme na doraz při každém držení míče

13) Entusiasmus
a) je to pořád zábava

14) Výkon
a) jsme stále hladoví po výkonu
b) nemáme žádné špatné tréninky

15) Hrdost
a) jsme nejlepší na světě a reprezentujeme tu nejlepší zem


Připravuj se na každý trénink jako kdyby si právě prohrál poslední zápas
Ty pocity asi stojí za to na každé úrovni


Comments