Driblér č.11/11

přidáno: 13. 6. 2011 12:36, autor: Tomas Cada   [ Aktualizováno 23. 1. 2012 11:58 uživatelem Tomas Cada ]Můžeš faulovat až přehnaně moc
Můžeš střílet až přehnaně moc
Můžeš přihrávat až přehnaně moc
Můžeš driblovat až přehnaně moc
Nikdy nemůžeš doskakovat až přehnaně mocEfektivita, Kouč Williams


Nejpodstatnějším momentem při rozvíjení skvělých návyků je rozhodnutí, které návyky jako trenér chceš, aby hráči a tým měli. Jak bylo již dříve zmíněno, my věříme, že je naprostým příkazem, abys Ty jako kouč jasně definoval, co chceš, aby se dělo při hře, která povede Tvůj tým k vítězství. Věříme, že to musí být napsáno a denně kontrolováno. Při tvoření tréninkových plánů používej takový dokument jako průvodce. Například, když věříš, že být soutěživým a odolným jsou nejpodstatnějšími atributy, které Tvůj tým potřebuje k vyhrávání, pak vytvoř pro hráče příležitosti, aby mohli tyto návyky rozvíjet. Tvoje tréninky musí být koncipovány tak, aby tyto návyky, které povedou k úspěchům, byly rozvíjeny.

Uměním trénovat je definováno tím, jak vytvářet tyto návyky. Pokud pouze řekneme našim hráčům „pomáhej tomu kdo vypomáhá“,“ blokuj bez faulu každou střelu“, „čti clonu a jdi na druhou stranu než obránce“, tak sotva získáš převahu nad ostatními trenéry.Všichni trenéři jsou takto schopni přinutit hráče k nějakému výkonu. Trenér může pomoci týmu tím, že tým bude úspěšný proto, že vytvoří lepší návyky hráčů. Rozdíl mezi dobrými a skvělými trenéry je ve schopnosti trenérů přimět hráče konstantně výborně předvádět ve hře to, co bylo trénováno.

Hráči jsou v zápasech pod tlakem a nemají prostor zastavit a přemýšlet. Oni reagují na situace způsobem, jakým byli trénováni, v podobě, kterou absolvovali na trénincích, Proto je úkolem trenérů vytvářet v tréninku situace, které vedou hráče k návykům, o kterých je trenér přesvědčen že povedou tým k úspěchům

1. Najdi si čas pro povzbuzení a uznání úsilí hráčů na tréninku. Výzkum ukazuje, že situace, při kterých jsou hráči pochváleni na tréninku, prokazují nárůst jejich opakování. Chování hráčů se mění rychleji při poměru 5:1 pozitivních a negativních hodnocení.Vyzdvihuj akce, které chceš,aby se opakovaly. Nepodceňuj tento nástroj.

2. Každý trenér by si měl založit to, čemu my říkáme „cesta“ jejich programu. Tato „cesta“ je kolekcí přání a idejí, o kterých jsi přesvědčen, že budou znamenat úspěšný program. To se může stát Tvojí mantrou. Rozvíjej hrdost tvého týmu ve tvé „cestě“. Hráči musí vnímat, že jejich „Cesta“ je něco mimořádného. „Cesta“ musí být komunikována s hráči. Buď si jistý, že i hráči i realizační tým dobře vědí, co je podle Tebe důležité pro úspěch a co obsahuje „cesta“.

Dej to do jejich příruček, pověs to do šatny, co nejčastěji o tom mluv na tréninku. Jestli děláte dril, který se týká jedné z klíčových zásad, připomeň hráčům, že trénujete to, v co věříte. Každý hráč by měl být schopen vyjmenovat alespoň 3-4 zásadní body z těch, které trenér považuje za podstatné.

3. Cokoliv dovolí trenér na tréninku, tak to se odrazí při zápasech. Nedostatek schopnosti jít do souboje, špatný výběr střeleckých pozic, výjimky, protestování proti rozhodnutí rozhodčího atd. V tomto ohledu musíš být konzistentní. Rozhodni, co se nesmí tolerovat a to dodržuj. Nesmíš být malicherný, jinak tě hráči přestanou tolerovat. Když budeš vytrvale demonstrovat, že nebudeš tolerovat věci, které ubližují týmu v tom, aby byl úspěšný, získáš si respekt a změníš jejich chování


4. Hráči musí trénovat koncentraci. Pokud budeš očekávat, že hráči budou konstantně dělat věci, o kterých se domníváš, že jsou podstatné, budeš je muset učit věnovat pozornost detailům v tréninku. Zvol si drily, které vyžadují velmi silnou koncentraci hráčů a pozornost k detailům. Jedním z příkladů je zahájit trénink tímto: „kdykoliv dnes zazní na tréninku píšťalka, tak každý hráč se postaví do střeleckého postoje“. To dává důraz na základy, ale rovněž pomáhá při koncentraci na detail. Pochopitelně svým hráčům dej pokyn, co chceš ty, aby dělali po zaznění píšťalky. Trvale tím vytváříme náladu, že malé věci vytváří rozdíl.

5. Abys dosáhl koncentrace na obranné principy, ve které věříš a abys rozvíjel správné návyky, zkus následující dril. Řekneme hráčům, aby odehráli tři perfektní obrany za sebou. Doba trvání útoku je dána naším herním stylem. Například, jestli soupeř proti naší obraně drží v průměru 17 vteřin míč, tak hráči musí ubránit celkem 51 vteřin. Požadujeme, aby odehráli perfektní obranu. V průběhu útoku trenéři sledují chyby v obraně. Buďte nároční.

Zdůrazňujte ty principy, v které věříte, ať je to přistupování k míči po přihrávce, nepřipuštění míče do šestky, zdvojování na posta,pomáhání pomáhajícímu, nebo cokoliv jiného, co je pro vás důležité. Když kouč vidí chybu, vrátí se čas na 51 sekund. Když obrana způsobí ztrátu, odměn jí 5 vteřinovým odpočtem. Pokud útok vystřelí a obrana získá doskok, zastavte čas a začněte znovu od tohoto momentu útočit.

Pokud útok skóruje, nebo vystřelí nebráněnou střelu, popř. doskočí, tak se vrací čas na 51 vteřin. Takto pokračujeme, dokud hráči neodehrají oněch 51 vteřin.

Tímto způsobem bez pochyb zdůrazňujeme, co je důležité v obraně pro náš úspěch. Hráči se koncentrují na to, co je pro tebe důležité. Tento dril ti také ukáže, kdo jsou tvojí lídři. Lídři ukážou chybujícím hráčům, že jsou odpovědni za své chyby. I když hráči chápou, že je obrana důležitá, nejsou však zvyklí hrát obranu po delší časový úsek. Každopádně budou motivováni zvládnout dril v nejkratším možném časovém úseku.

6. Většina trenérů souhlasí s tím, že hrát tvrdě (ve smyslu nadoraz) je důležité pro týmový úspěch. Začněme tím, že si trenér sestaví s hráči list, co to znamená hrát tvrdě. Čas od času pustíme hráčům video z tréninku a zhodnotíme s pomocí listu, který jsme s hráči sestavili, zhodnotit jak naplňuji hráči to, co pomáhali tvořit.

7. Jestli jste týmem, který hraje motion v útoku, zkuste tento dril: Určete 4 hráče jako clonící a jednoho, který nabíhá pro míč. Útok dostane bod za každou správně postavenou clonu. Jestliže útok vystřelí na koš správně zvolenou střelu, má 2 body a pokud skóruje, má 4 body. Pokud útok vystřelí způsobem, který ohodnotí trenér kladně, tak útočníci zůstávají v útoku při zachování stejných principů hodnocení. My definujeme jako kvalitní střelu takovou, která je volná, nebo v rámci šestky i silová. Útok zůstává v útoku, dokud neztratí míč, nebo vystřelí způsobem, který trenér ohodnotí záporně. Poté útočníci jdou bránit a obránci útočit. Hra se hraje na čas nebo na skóre.

8. Jestliže je tvým cílem, aby se míč dostal na posta 2x ze tří držení míče, pak toto se musí odehrávat na trénincích. Abys toho dosáhl, tak míč musí jít na posta xkrát předtím, než dojde ke střelbě. To co trvale zdůrazňuješ na tréninku, tak to se projeví v zápasech.

9. jestli je pro tebe podstatné, abys pokaždé zdvojoval posta, odměn útočící tým pokaždé, když nejsou zdvojeni. Proč? Toto pravidlo jsme nastavili takto, protože nevěříme, že zdvojování posta je příčinou našich proher. Chceme, aby hráči, aby nesli následky špatného provedení. Tím největším následkem jsou jinak prohry.

10. Abys napomohl vytvořit dobrý návyk při block outu a při sledování míče, odměň 4 body útok za útočný doskok. To nutí hráče k block outu a sledování míče a rovněž k přesunu do pozice odkud budou doskakovat.

11. Abychom pomohli hráčům rozumět výběru střelby a vytvoření správného návyku pro střelbu, necháváme každého hráče ohodnotit svojí střelu při hře na tréninku.
Hráč jednoduše zvedne 1,2,3 nebo 4 prsty po každé svojí střele. 4 znamená silová střelba z vymezeného území, 3 je nebráněný jump, 2 je střelba jakž takž ok a 1 je špatná střela. Chceme, aby hráči pochopili, že vyhrávat budeme častěji, když budou střely označené 3 a 4. Hráči si začnou vědomě vybírat střelecké pozice a rozumět tomu, jak je to důležité.

12 Veď si na tréninku ty samé statistiky jako na zápase a procházej je s hráči, aby jsi zdůraznil důležitost vysoké výkonnosti v každé činnosti.Dril: Změna rychlosti

Začni v rohu hřiště....Rozhovor s: Jana Veselá

Mnohonásobná reprezentantka týmu ČR, v současné době v klubu Valencia.
Výčet úspěchů by byl delší než rozhovor.
Jano, když se ohlédnu zpět, tak: sezona ve Valencii- tj. Euroliga a domácí liga, pak WNBA až do samotného vítězství se Seattlem, pak rychlý spánek v letadle před zápasy s repre na MS, na něm maximální počet zápasů, znovu stejný kolotoč s Valencií včetně final Four a ted ME s národákem.Ve všech týmech jsi byla a jsi velkou oporou. Tak to mně bolí nohy, jen když to píšu. Jak to zvládáš?
Tak tohle byl velký extrém. Normálně mám většinou v létě minimálně měsíc volna. Loni jsem se ale rozhodla zkusit WNBA a do toho se ještě hrálo mistrovství světa, takže se toho sešlo hodně a volno žádný nebylo. Náročné to bylo dost a asi to i bylo znát na mých výkonech v letošní sezóně, kdy se mi nehrálo úplně v pohodě. Proto se už moc těším na letošní volno :)

Prošla Jsi 3 týmy, které všechny měly velkou basketbalovou kvalitu, mám na mysli Žabiny, Valencii, Seattle. Můžeš říct, jestli jsou rozdíly ve způsobu trénování a jaké? Mám na mysli i dobu tréningu, intenzitu, důraz na určité dovednosti atd...... 
Tak určitě je velký rozdíl mezi Evropou a Amerikou. V Americe se vetšinou trénuje jenom jednou denně. A vzhledem k tomu, že se tam zápasy hrají častěji a také se víc cestuje, tak ty tréninky nejsou moc náročné. O to víc se musí natrénovat v tréninkových kempech před začátkem souteže. To se vetšina času stráví v tělocvičně nebo v posilovně. Na druhou stranu se tam v tréninku víc věnují střelbě a taktice. Víc je tam také propracovaný scouting soupeře a příprava na nadcházející zápasy.
V Žabinách a ve Valencii to bylo vcelku podobné. Někdy jsme trénovali i dvakrát denně, záleží vždy kdy se hraje euroliga a kolik je času.

Máš výšku, se kterou 9x% hráček hraje na pivotu. Jak jsi se ocitla na křídle a není Ti to třeba líto, že musíš např. v obraně lítat za nějakým pometlem po perimetru? 
Na pozici pivota jsem začínala jako uplně mála v přípravce, ale postupem času jsem se propracovala na křídlo, kde si myslím, že mi to víc sedí. Přece jenom na post pivota nemám moc postavu a ani sílu a důraz, který je potřeba na podkošové bitky.

Osobně mám pocit, že patříš mezi hráčky, které pokud mají příležitost, tak se neustále zlepšují. Nedávno Tě dokonce v televizním přenosu pochválili (oprávněně) za skvělý crossover v šestce soupeře. Co dnes považuješ za nedůležitější, abys zvládala úspěšně zápasy? Mám na mysli třeba techniku míče, odolnost, koncentraci, skvělou obranu, nebo ochotu zlepšit to, co zrovna moc člověku nejde, a cokoliv jiného… 
Tak jelikož hraju na pozici křídla, technika driblinku a ovládání míče je důležitá. Obrana je samozřejmostí, z té by to mělo všechno vycházet. Dále je nezbytná koncentrace, která by se měla udržet po celý zápas, což není vůbec jednoduché.

Existuje řada teorií, jak zvyšovat výskok basketbalisty. Při pohledu na Tebe i tvojí sestru Evu mám pocit, že bud jste si vybrali tu správnou anebo máte dáno od pánaboha a pak může člověk všechny teorie zahodit. Prozradíš, jak jste toho výskoku dosáhly? 
Já jsem teda nikdy cíleně nepracovala na výskoku. Myslím si, že spíš nějaké atletické předpoklady máme v rodině. Oba moji rodiče dělali atletiku a zrovna skok do výšky, takže jsme asi podědily nějaké ty geny :)

Blíží se ME v Polsku. Podle mě je to stejně těžká zkouška jako MS, jak to vidiš Ty? 
Určitě to nebude nic lehkého. V Evropě je více družstev, které budou apelovat na medaili, takže to asi bude boj, Pro nás je důležitý náš cíl, být do 5tého místa a tím možnost kvalifikovat se na olympiádu. Bude to hodně náročné, ale my se o to popereme...

Jano, díky za odpovědi a hodně štěstí Tobě i celému týmu v Polsku !!!Je pravdou, že můžeš dovést koně k vodě, ale nemůžeš ho donutit pít. Nicméně, můžeš mu osolit oves.
Video: Pohyblivost - dril žebřík

Dril žebřík
Hra proti zoně 2-3: Zakončení pro posta
Štěstí je dividendou za pocení. Čím více dáš potu, tím více získáš štěstí, Ray KrocŽeny ME – soutěž o krásné basketbalové ceny

Otázky jsou tři:
1. ženy postoupí přímo na olympiádu ano/ne
2. konečné umístění čs týmu na ME v Polsku
3. naše nejlepší střelkyně

Pokud bude více vítězů, los určí, kdo vyhraje 1,2 a 3 cenu
Pokud neuhodne nikdo správně všechny 3 odpovědi, stávají se výherci první tři, kteří jsou nejblíže ke správným odpovědím.


1 cena: basketbalové boty
2 cena: čepice s basketbalovou tématikou
3 cena: šperk dle vlastního výběru

odpovědi pošli na kontakt@e-basket.cz

vyhodnocení proběhne v prvním newsletteru po skončení ME

Paradoxní přikázání pro vůdce – Kent M. Keith

1. Lidí jsou nelogičtí, nerozumní a na sebesoustředění – přesto je miluj
2. Pokud budeš dělat dobro, lidé tě obviní ze skryté sobeckosti. Přesto dělej dobro
3. Pokud jsi úspěšný, získáš falešné přátele a opravdové nepřátele. Přesto buď úspěšným
4. To dobré, co uděláš dnes, bude zítra zapomenuto. Přesto dělej dobro
5. Čestnost a upřímnost tě učiní zranitelným.Přesto buď čestným a upřímným
6. Největší lidé s největšími myšlenkami mohou být sestřeleni těmi nejmenšími lidmi s nejmenším smýšlením. Přesto měj velké myšlenky
7.Lidé favorizují ty nejslabší, ale jdou za těmi nejsilnějšími. Přesto podporuj ty nejslabší
8.Co budeš roky budovat, může být přes noc zničeno. Přesto buduj
9. Lidé opravdu potřebují pomoci, ale můžou tě napadnout, když jim pomůžeš. Přesto pomáhej
10 Dej světu to nejlepší a dostaneš ránu do zubů. Přesto dej světu to nejlepšíVideo: Obrana Kobe Bryant

práce nohou v obraně je příkladem naprosté koncentrace, vůle a schopnosti tohoto hráčeSokrates dal studentovu hlavu do vody. Když už student toho měl dost, Sokrates ho pustil. Velmi naštvaný student říká : „proč jste mi to udělal“? Sokrates odpověděl : „když bude tvoje touha po moudrosti stejně velká jako tvoje touha se nadechnout, pak tu moudrost získášČti a reaguj: Koncept 1 – pohyb při nájezdu do vymezeného území


První věc, kterou učíme je pohyb při driblingu. Dribling je první věc, kterou děti dělají v útoku. Proto je zapotřebí učit tento pohyb jako první.

Akce kruh
Hráč s míčem na vrcholu útočí do vymezeného území, mluvíme o pohybu sever jih, ne východ západ.

3 na 0 na perimetru
Letní příprava Denise Rodmana nemusí být optimální pro ostatní

Comments