Driblér č.3/10

přidáno: 13. 2. 2011 8:50, autor: Tomas Cada   [ aktualizováno 23. 1. 2012 11:59 ]

Kevin Eastman, Boston Celtics 

Trenéři!!! Když si přečtete následující řádky, tak porozumíte tomu, že je zapotřebí tisíce opakování, než se hráč naučí novou dovednost. Jsem tím sám šokován, ale věřím, že tomu tak je:

1 .Jsou zapotřebí 2 minuty, aby trenér ukázal hráči novou dovednost
2. Jsou zapotřebí 2 týdny každodenního tréninku, aby si hráč na novou dovednost zvyknul.
3. Jsou zapotřebí 2 měsíce každodenního tréninku, aby se hráč naučil dovednost tak,aby jí mohl POUŽÍVAT PŘI HŘE !!!!Věř tomu, že na míči, o který bojuješ,je vepsáno tvoje jméno (Mike Krzyzewski)

Randy Brown: Jak se uvolňují nejlepší střelci?

Co mají společného Reggie Miller, Steve Kerr, Tim Legler nebo Jon Sunvold? Kromě reputace dokonalých střelců NBA mají společnou jednu vlastnost. Každý z nich je majitelem jedné „ trochu záhadné dovednosti“, a sice dokáží se zbavit bez míče svého obránce a uvolnit se tak pro střelbu. Všichni tito hráči se řadí mezi nejlepší trojkaře a zároveň prokazují, že skvělí střelci umí hrát ten nejlepší basketbal i bez míče.

Dnes hraje velkou roli příprava na zápas.  Návyky vlastních hráčů a silné stránky soupeřů jsou analyzovány ve velkém detailu. Všechny tyto informace pak umožňují organizovat hru týmu pro jeho nejužitečnější hráče. Všimněte si prosím, že jsem neřekl pro nejlepšího atleta, nejrychlejšího nebo nejzkušenějšího hráče. O ty je zájem spíše mediální.

Avšak zápasy pomáhají vyhrávat především ti hráči, kteří toho dokážou na hřišti odevzdat a vykonat nejvíce. Právě tito hráči, kteří umí v průběhu zápasů nejvíce prodat to,co se naučili na tréninku i u obrazovky, mívají největší podíl na vítězství.

 

Co tedy ovládají nejlepší střelci předtím, než vystřelí?

1. Vědomí, jak je může uvolnit jejich spoluhráč

Komunikují spolu, používají signály beze slov, uvolňují se mluvou těla. Útoky, používané pro střelce, bývají připravovány dopředu a rovněž soupeř se na tyto útoky připravuje, takže to od střelců vyžaduje velkou vnímavost, aby se dokázali před střelbou uvolnit. Pokud však střelci pochopí, jak používat spoluhráče pro matení soupeře, pak se umí uvolňovat bez ohledu na soupeřovi obranné schopnosti.

2. Změna rychlosti

Nejsnáze branitelný hráč je ten, který se uvolňuje tou samou rychlostí každý útok a celý útok. To sice vypadá na oko jako náročné uvolňování, ale ve skutečnosti se jedná o hráče, který neumí při uvolňování přemýšlet a být kreativní. Velcí střelci střídavě jdou, poklusávají a v pravý čas prudce sprintují, aby jejich počínání bylo efektivní.

3. Lstivost a kreativita

Velký hráč rozpozná, kdy jeho soupeř nemá tzv. dostatek kyslíku a toho využije. Používá při clonách správné úhly pro vyběhnutí. A využívá těla i trika svých spoluhráčů, aby mu pomohli při uvolnění. Jednou mi hráč řekl :“Trenére, přece mi nezapískají rozhodčí faul, když se zachytím spoluhráče“!

Pozorujte hráče, kteří se opravdu umí uvolnit a mapujte si jejich kreativitu. Budete ohromeni množstvím používané taktiky.

4. Hra na „opačnou stranu“

Nejlepší způsob, jak se vyhnout soupeři, je přesvědčit ho, že chce hráč uniknout určitým směrem. Jakmile nechá obránce soupeře rozeběhnout jedním směrem, vyrazí střelec směrem opačným  Takto se umí dobrý hráč uvolnit i bez clony.

5 Nečitelnost

Střelec se těžko brání, když jeho taktika a úmysly jsou nepředvídatelné. Pokud se podíváte na nejlepší střelce, sotva rozpoznáte nějaký vzor, podle kterého se uvolňuje.

 

Používáním výše popsaných dovedností se stane hráč všestrannějším útočným hráčem. Výsledkem bude jeho schopnost více pomoci ofenzivě svému týmu a rovněž velké množství tzv. otevřených střel. Těchto 5 bodů, to je zbraň použitelná každý zápas.

Nechte dál hráče, kteří především rádi smečují, věnovat se i nadále této často přeceňované činnosti. Klíčem k uvolnění se však není dostat se vertikálně nad podlahu, ale horizontálně se uvolnit od protihráče. Hráči by měli věnovat právě této činnosti která předchází před střelbou svůj čas. Bude to jeden z nejlépe využitých momentů jejich basketbalové přípravy.

A trenér soupeře se pak může už jen modlit….Když nechceš nic dělat, nedělej to tady (coach na tréninku)

 

 

Akce: Aut od postranní čáry

Počáteční postavení je box set...

Aut od postranní čáry

 Rozhovor s: Jelena Skerovic

Současný tým : Sica Brno
Předchozí 4 roky – Krakow,Euroliga
Reprezentantka : postupně Jugoslavie, Srbsko,Černa hora
Pozice : point guard


                 

Ahoj Jeleno, mimochodem,máš nějakou přezdívku ?
Ano,mám,Shakira nebo Shera,co je pro koho snažší vyslovovat

Teď je v Čechách hodně sněhu,máš ho ráda nebo radši sluníčko?
Mám sníh ráda a tak si ho teď užívám

No evidentně studené počasí nemá vliv na Tvoji hru a váš tým se pořád zlepšuje,souhlasíš?
Ano, zlepšujeme se každým zápasem, zatím nám hodně chybí zkušenosti, obzvlášť v Eurolize. Ale věřím, že holky mají před sebou světlou basketbalovou budoucnost, budou v ní hrát důležitou roli

Jsi zkušená střední rozehrávačka, tedy v pozici lídra na hřišti. Máš tuto roli lídra ráda?
Musím říct,že společne s Cheryl(dcera Karla Malona,hráčka WNBA) jsme zde coby nejzkušenější hráčky lídry v týmu. Znamená to jednak spoustu zodpovědnosti, jednak se od nás očekává výkonnost na nejvyšší úrovni a někdy ještě víc. Ale tuto roli mám ráda. Každý zápas se snažím dát do hry to nejlepší a pomáhat týmu.

Je možné srovnat mladé hráčky v Černé hoře a tady, případně je rozdíl v trénincích?
Potkala jsem tu dost talentů, ale Černá hora je má taky, možná méně, protože Čechy jsou větší. Rozdíl v trénování je, ale myslím, že jedinou výhodou Čechů je, že je zde dost klubů, takže můžou hrát ligovou soutěž, to v Černé hoře je málo ženských basketbalových klubů


Shakiro, nějaký vzkaz pro fanoušky?
Fanouškům vzkazuji, že dáváme do hry to nejlepší co v nás je a že brněnský basketbal má velkou budoucnost.Teď,když je tým mladší,tak vyžaduje trochu trpělivosti,ale jsem si jistá,že za pár let budou na svůj tým fanoušci hrdi.
Jo a ještě jednu věc, ke sponzorům,vím, že jsou ekonomicky zlé časy,ale doufám,že bude víc lidí ochotno investovat do basketbalu !!!

 


Jsou jen 2 opravdové hry –„ Romeo a Julie“ a“ Jak dostat ten proklatej balon do koše“ (kouč v NCAA)


      

Dril : Střelba po driblinku

Rozmístíme židle na perimetru do prostoru....

Střelba po driblinku

 Hráči NBA,kterým je také přes 30 let


Chauncey Billups (34),Elton Brand(31), David West (30),Richard Jefferson (30), Stephen Jackson (32), Vince Carter(33), Jason Terry (33), Luis Scola(30), Grant Hill (38), Lamar Odom (31), Jason Kidd (37), Ray Allen(35), Kevin Garnet (34), Tim Duncan (34), Manu Ginobili (33), Paul Pierce (33), Steve Nash (36), Dirk Nowitzki (32), Pau Gasol (30),Koby Briant (32)To nám ti nedávno ještě mladíci trošku vyzráli,že, ale je vidět,že zkušenost někdy i na té nevyšší úrovni nahradí leckteré původní kvality ( vizVinc Carter a jeho lety do koše)

                      Střední rozehrávač


Hraješ středního rozehrávače ? To je pozice, která není jenom o tom mít skvělé basketbalové dovednosti, ale důležitá je i tvoje schopnost vnímat basketbalové dění na hřišti a správně reagovat . A co všechno by jsi měl zvládat :


1. Tvůj přístup ke hře

- jsi přirozený vůdce na hřišti
- jsi inteligentní hráč
- komunikuješ s hráči a s trenérem
- jsi tak trochu kouč na hřišti
- nejsi sobec, svým spoluhráčům dáváš to nejlepší, co umíš

   
2. Co obrana ?

- nastav vysokou laťku v intenzitě obrany
- buď agresivní, ale nefauluj
- vyvíjej neustálý tlak na míč
- snaž se zabránit první přihrávce
- vytláčej hráče s míčem ze středního koridoru
- nedopusť snadnou střelbu protihráče
- po střelbě vždy dbej na spolehlivý box out
- podílej se na ztrátách míče soupeře


3 Jak v útoku :

- určuj tempo hry
- rozpoznávej, kdy hrát protiútok a kdy postupný útok
- představuj neustálou hrozbu pro soupeřův koš
- ovládej dokonale míč
- tvoje přihrávky jsou dobře chytatelné pro spoluhráče
- neustále čti obranu a dělej správná rozhodnutí
- měj velké procento úspěšnosti trestných hodů


4 Při driblingu ovládáš :

- rychlostní dribling
- kontrolovaný dribling
- crossover
- in and out
- váhavý dribling
- dribling za zády


5. Hra jedna na jednoho :

- umíš boxerský výpad (jab step) a únik
- boxerský výpad a střelbu
- nafintovat střelbu a uniknout
- nafintovat střelbu a vystřelit
- únik zakončený floaterem (viz slovníček e-basket)


6     Přihrávky :

- umíš se správně uvolňovat pro přihrávku po obranném doskoku spoluhráče
- umíš se uvolnit několika způsoby při vyhazování z autu pro míč
- přihráváš na spoluhráče  z dobrého úhlu správně načasovanou přihrávku pryč od protihráčeNejde o to,kdo může začít zápas, ale kdo ho může dohrát do konce! 


Učit se,učit se, učit se, Vladimíre Iljiči, plochá dráha letu není z basketbalu…..


Comments