Driblér č.1/10

přidáno: 13. 2. 2011 5:11, autor: Tomas Cada   [ aktualizováno 23. 1. 2012 11:58 ]


Don Kelbick - Jak trénovat útok


Don Kelbick paří mezi zkušené a uznávané kouče amerického basketbalu. Působil 25 let v univerzitním basketbale, z toho 14 let jako head coach. Mimo to působil jako skaut v NBA. V současné době se věnuje individuálnímu rozvoji hráčů včetně hráčů NBA, jako je např. Raja Bell.

Jedním z problémů mnoha trenérů je, že nemohou donutit své hráče,aby si zapamatovali jednotlivé útočné akce. Často slýchávám věty typu „ moji hráči si nejsou schopni zapamatovat vůbec nic“. O to méně, tedy téměř nikdy, neslyším věty typu „ jak mohu ten útok učit lépe“? To je však otázka, kterou bych právě slyšel častěji. Ani já neznám všechny správné odpovědi, ale protože to je moje parketa, nabízím vám svoji variantu:

Nedostatek základů
Když máš potíže s tím, aby si hráči pamatovali jednotlivé útoky, tak první nutná věc, na kterou musíš myslet, je, že máš možná příliš mnoho útoků. Není asi lehké se dívat z tohoto úhlu pohledu, ale je to nezbytné.
Ve vztahu k tomu by sis měl pamatovat 2 věci :
a) Tvoji hráči nemají dostatečný základ, který máš Ty. Tvoje vlastní zkušenosti Ti umožňují být daleko adaptabilnějším, než Tví hráči.
b) Jsi to Ty, kdo jsi přišel s Tvými útoky. A tyto útoky jsou Tvé druhé já dříve, než je začneš ukazovat na hřišti. Znáš všechny pozice a úpravy mnohem dříve, než se hráči seznámí s prvním aspektem celé hry.
Popíšu jeden analogický příklad : já učím hráče, že dobrá přihrávka je ta, kterou může spoluhráč chytit. Je jedno, kam nebo jakou přihrávku házíš, když ji nemůže spoluhráč chytit. Jsou přihrávky, které jeden hráč umí chytat a druhý ne. Proto musíš v tomto duchu způsob přihrávek omezovat.
Když učíš basketbalový útok, je jedno, jak moc si myslíš, že je ten útok jednoduchý. Jestliže jej nechápou hráči, tak pro ně komplikovaný je. Není důležité, co si myslíš, ale jestli oni jej chápou.
    

Drily, progrese, simulace útoku
Toto jsou 3 magická slova pro výuku útoku :


1 Drily
Když se rozhoduješ o drilech, které použiješ na tréninku, tak jaká kriteria používáš ? Jsou to takové drily,o kterých si myslíš, že jsou od Tebe očekávána (např. trojičky s přetáčením), které však nemají valného smyslu, nebo vybíráš ty, které mají vztah k Tvému týmu a jeho hernímu projevu ?¨
Tip :
Věřím, že nejlepší způsob, jak sestavovat jednotlivé drily, je vybírat z části Tvého útoku např. 1-2 přihrávky s úniky a tyto převtělit do drilů. Clona bez míče, načasování náběhu a samotný náběh do určeného prostoru, tak jak to má být v útočném modelu dá hráčům nejen větší schopnost to zahrát v zápase, ale i se celkově orientovat v takovéto situaci .


2 Progrese
Než se naučíš běhat, musíš umět chodit. Než se naučíš chodit, musíš se umět plazit. To je progrese. Když budeš sestavovat herní drily, sestavuj je ve stejné progresy. Když např. budeš mít dojem, že hráči zvládají první, druhý a třetí pohyb z akce, teprve pak je začni dávat dohromady. Pak např z prvního a druhého pohybu se stane jeden dril a takto postupně se dostaneme ke kompletnímu útoku.


3. Simulace útoku
Co se tím myslí ? Jde o trénování útoku bez obrany. Znovu se Tě tedy ptám : Co děláš pro to, aby se hráči na tréninku zahřáli ? Běhají tam a zpět v rámci bezvýznamného drilu, nebo dělají něco smysluplného ?
Tip :
Mohu Ti tedy doporučit např. namísto trojiček s přetáčením použít útok i s obranou. Nemyslím tím jenom útoky na polovině hřiště. Útok cvič včetně rychlého přechodu celého hřiště a rovněž narušování tohoto protiútoku obranou. Hráči se přitom dostatečně zapotí, cvičení obsahuje i určitou kondici, ball handling i střelbu, a to nejpodstatnější je, že hráči znovu a znovu budou cvičit principy Tvého útoku.
Osobně jsem přesvědčen, že při výuce nového útoku není vhodné soutěžit. Při soutěži se snaží hráči
především zvítězit, ne učit se hrát. Soutěž můžeš přidat, až budeš vnitřně spokojen s projevem hráčů v daném útoku

 

Máme 100% střelbu !!!! 60% z pole a 40% ze šestek (universitní coach)

 Hra týdne - Rychlé zakončení do 7 vteřin

Tato hra je jednou z mnohých her na rychlé zakončení. Je z repertoáru Phoenix Suns.

Rychlé zakončení do 7 vteřin

 

 
Zabývej se víc svým charakterem než svojí reputací (John Wooden)
 
 
 

Soutěžní dril - driblink

Soutěžní dril - driblink

 

Do šatny : 
Tichá hala je halou týmu, který prohrává

 Rozhovor s Michael Holton


Mini rozhovor s někdejším hráčem NBA , mimo jiné Chicago Bulls,Phoenix Suns, po skončení herní kariery universitní trenér, organizátor kempů pro mládež a televizní expert týmu Portland Blaizers.


1.mezi našimi trenéry a pochopitelně i mezi hráči je rozšířen tento mýtus : na to abych (se) učil nebo zlepšoval v některé z individuálních herních činností je už pozdě, na to „jsem už příliš starý“. Jaký je Tvůj názor na tento postoj ?


Velkým vzorem můžou být skvělí trenéři jako John Galipari nebo Larry Brown,i nejlepší hráči v NBA jako Koby Briant a mnozí další. Tito všichni mají obrovskou chuť se neustále zlepšovat, jsou naprosto žizniví po informacích. Když tito lidé mají chuť a zlepšují se, tak si myslím, že to musí platit pro všechny bez výjimky.


2 Co pro Tebe znamená koučování? Je to spíš vedení zápasu anebo vedení tréninku ?


Trénink je to, co trenér ovlivňuje a kontroluje, já se cítím tedy jako kouč především na tréninku. Trenér je svým způsobem učitel a jeho třídou je tělocvična. Tam musí umět učit. V zápase trenér za postranní čarou ovlivňuje zápas jen málo. Důležité je to, co naučí hráče na tréninku.


3. Řadě hráčů chybí nejen špičkové schopnosti, co se týče základních herních činností, ale dokonce některé činnosti bez míče, jako je obranný postoj, basketbalový postoj vůbec, práce s těžištěm a další. Jak jsou pro Tebe tyto činnosti důležité?

Tyto činnosti jsou naprosto podstatné pro basketbal, bez nich není možné basket úspěšně hrát. Proto často najímají v USA speciální trenéry na tyto činnosti, protože je dost těžké pro basketbalového trenéra toto vše zvládat.


4 Jsi v České republice druhý den, malou zkušenost Jsi již udělal, co by Jsi doporučil českým trenérům pro jejich činnost jako nejdůležitější ?


Strávit daleko více času základy basketbalu. V Evropě je výborný týmový basketbal. V USA jsou zase lépe vybaveni špičkoví hráči individiuálnimi činnostmi jednotlivce.


5 Jak Ti chutná české pivo ?


Jsem abstinent, ale jinak Česká republika a Praha se moc líbí, jistě se sem zase vrátím.


Komentátor-rozhovor s Barkleym : Auburn je asi dost těžká škola,co ? Musiš se fakt hodně snažit, abys jí dokončil !

Charles Barkley : 2O bodů a 10 doskoků na zápas Ti stačí, abys prospěl!

 


Minitestík pro hráče


Myslíš si, že jsi opravdu dobrý hráč? Pak by jsi určitě měl odpovědět na všechny otázky ano. Samozřejmě upřímně a pravdivě, ne jako politik
Tady jsou :
1. Pracuješ v obraně stejně aktivně, když nebráníš míč, jako když bráníš hráče s míčem?
---------------------------------
2. Komunikuješ neustále v obraně se spoluhráči?
-------------------------------
3. Držíš skvěle rovnováhu pokaždé před střelbou, přihrávkou nebo driblingem?
------------------------------
4. Sleduješ pravidelně svoje střelecké výsledky a jejich zlepšování?
------------------------------
5. Je pro tebe běžné sprintovat mezi oběma 3 bodovými hranicemi při změně držení
držení míče?
-----------------------------
6. Jsi aktivnější na hřišti než protihráči?
--------------------------------
7 Dávají ti lidé v tvém okolí najevo, že registrují, jak tvrdě pracuješ?
-------------------------------
8 Jsi si vědom, že v průběhu hry nemůžeš být ani chvilku v klidu?
---------------------------------------
9.Povzbuzuješ neustále své spoluhráče při tréninku?
-----------------------------
1O Jdeš na každý trénink s cílem zlepšovat se?
-----------------------------


Jako kouč věřím, že když dokážeš, aby Tví hráči hráli naplno v obraně, pak budou nesobečtí v útoku Larry BrownComments